Results 2014/15

Showing all results 2014/15. Click on Competition name or Team name to filter. Please note that results marked (provisional) do not affect the league tables.

Bill Davies Cup
Tuesday 19th May 2015

Colwyn Bay U145 Vs Chester U145
1 Arjan Bolina (134) 0 - 1 Ray Williams (144)
2 Ted Thonger (127) ½ - ½ Steve Lloyd (140)
3 WCM Imogen Camp (125) 0 - 1 Jixin Yang (143)
4 Tim Soar (126) 1 - 0 Steve Williams (132)
5 Andrew Camp (96) ½ - ½ John Sutcliffe (133)
6 Morgan Kendall 0 - 1 Clive Tickell (122)
Final Score: 2 - 4

Chester win the Bill Davies Cup

Division 2
Tuesday 12th May 2015

Chester 7 Vs Chester 5
1 Jixin Yang (143) 1 - 0 Paul Watson (151)
2 Ian Clayton (95) 0 - 1 Ray Williams (144)
3 Jack Yang 1 - 0 Steve Williams (132)
4 Phil Skippon (60) 0 - 1 Dave Littlemore (107)
5 Barry Kelly (38) 0 - 1 Dave Hulme (97)
Final Score: 2 - 3

Knock Out Final
Wednesday 6th May 2015

Chester KO Vs Wrexham KO
1 John Carleton (201) ½ - ½ Richard Dineley (204)
2 David Robertson (188) 0 - 1 Piotr Swiech (176)
3 Steve Connor (172) ½ - ½ Ray Holland (162)
4 Colm Buckley (157) 1 - 0 Brian Davies (143)
5 Daniel Savidge (158) ½ - ½ Geraint George (137)
6 David Bryan (158) ½ - ½ Peter Fisher (127)
Handicap: -
Final Score: 3 - 3

Wrexham win on board count and are the KO Winners this season

Division 2
Tuesday 5th May 2015

Chester 6 Vs Chester 5
1 Daniel Savidge (158) ½ - ½ Paul Watson (151)
2 Rohan Yesudian (140) ½ - ½ Ray Williams (144)
3 Riyaan Yesudian (143) ½ - ½ Steve Williams (132)
4 Seth Collinson (106) ½ - ½ Dave Littlemore (107)
5 Danny Rajapandian (88) ½ - ½ Dave Hulme (97)
Final Score: -

Chester 6 finished 5th and Chester 5 6th in their sections. Chester 6 are the 'winners' of this match.

Bill Davies Cup
Tuesday 5th May 2015

Colwyn Bay U145 Vs Rhyl & Prestatyn U145
1 Arjan Bolina (134) ½ - ½ Michael Williams (138)
2 WCM Imogen Camp (125) 1 - 0 Steve Rush (121)
3 Tim Soar (126) 1 - 0 John Simmons (115)
4 Michael Lee (112) 1 - 0 James Babington (105)
5 Andrew Camp (96) 1 - 0 Diego Garcia Lucas (90)
6 Morgan Kendall 0 - 1 Phil Crew (87)
Final Score: -

Division 2
Tuesday 28th April 2015

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Chester 7
1 Les Simcock (150) ½ - ½ Jixin Yang (143)
2 Michael Williams (138) 0 - 1 Wesley James (100)
3 Steve Rush (121) 1 - 0 Ian Clayton (95)
4 John Simmons (115) 1 - 0 Jack Yang
5 1 - D
Final Score: -

Division 2
Tuesday 28th April 2015

Wrexham 2 Vs Penyffordd 1
1 Pavel Los (161) 1 - 0 Ray Pearson (176)
2 Ray Holland (162) 0 - 1 John Gorman (181)
3 Geraint George (137) ½ - ½ Bob Clark (186)
4 Peter Fisher (127) 1 - 0 David Parker-Williams (100)
5 Hai Ying Lee (65) ½ - ½ Mike Friel (95)
Final Score: 3 - 2

Congratulations to Wrexham

Division 2
Monday 27th April 2015

Frodsham Vs Buckley/Mold 1
1 Mark Cromwell (159) 0 - 1 Andy Barber (160)
2 Roy Julian (123) ½ - ½ Stephen Dunning (142)
3 Pat Ridley (112) 0 - 1 Quentin Dodd (131)
4 Frank McGuigan (110) 0 - 1 Gordon Sommerville (115)
5 Chris Goy (104) 1 - 0 Ifan Rathbone-Jones (91)
Final Score: -

Division 2
Monday 27th April 2015

Malpas & Oswestry Vs Holywell
1 Charles Lowick Higgie (172) ½ - ½ Max Coventry (143)
2 Peter Lovatt (161) ½ - ½ Stephen Williams (132)
3 Ian Mawhood (95) 0 - 1 Dewi Jones (112)
4 Arthur Banks (80) 0 - 1 Owain Meurig (115)
5 Klaus Tekniepe (53) 0 - 1 Jon M******* (115)
Final Score: 1 - 4

Division 3
Wednesday 22nd April 2015

Buckley/Mold J Vs Malpas & Oswestry Chess Mates
1 Stephen Dunning (142) 0 - 1 Ian Mawhood (95)
2 Gordon Sommerville (115) 1 - 0 Klaus Tekniepe (53)
3 Jim Hanson (88) 0 - 1 Alan Inglis (60)
4 Robert Goodwin (67) ½ - ½ Orlando Bell (58)
Final Score: -

Division 2
Wednesday 22nd April 2015

Penyffordd 1 Vs Chester 4
1 Ray Pearson (176) 1 - 0 Steve Lloyd (140)
2 John Gorman (181) ½ - ½ Joe Nemcek (146)
3 Bob Clark (186) 1 - 0 Keith Emerton (150)
4 David Parker-Williams (100) 0 - 1 John Sutcliffe (133)
5 Adam White (50) 0 - 1 Clive Tickell (122)
Final Score: -

Pen-y-ffordd win on board count. (1+3) < 4 + 5).

Division 3
Wednesday 22nd April 2015

Penyffordd 2 Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 John Bourne (98) 0 - 1 Steve Rush (121)
2 Mike Friel (95) 0 - 1 John Simmons (115)
3 Josh White (60) 0 - 1 James Babington (105)
4 Roshan Clarke (60) 0 - 1 Diego Garcia Lucas (90)
Final Score: 0 - 4

Division 2
Tuesday 21st April 2015

Malpas & Oswestry Vs Buckley/Mold 1
1 Charles Lowick Higgie (172) 1 - 0 Andy Barber (160)
2 Peter Lovatt (161) ½ - ½ David Aldridge (141)
3 Celeste McCrann (119) 0 - 1 Frank Salt (140)
4 Ian Mawhood (95) 0 - 1 Quentin Dodd (131)
5 Arthur Banks (80) 0 - 1 Gordon Sommerville (115)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 21st April 2015

Rhyl & Prestatyn 3 Vs Chester 8
1 Phil Crew (87) 0 - 1 Dave Littlemore (107)
2 Stuart Hamilton (67) 1 - 0 Dave Hulme (97)
3 Nigel Hughes (46) 0 - 1 Geoff Townsend (87)
4 Mark Donovan (16) 0 - 1 John Robson (50)
Final Score: 1 - 3

Knock Out Round3
Tuesday 21st April 2015

Rhyl & Prestatyn KO Vs Wrexham KO
1 Les Simcock (150) 0 - 1 Richard Dineley (204)
2 Michael Williams (138) ½ - ½ Femi Adebajo (177)
3 Steve Rush (121) 0 - 1 Piotr Swiech (176)
4 John Simmons (115) 0 - 1 Pavel Los (161)
5 James Babington (105) 0 - 1 Ray Holland (162)
6 Diego Garcia Lucas (90) ½ - ½ Przemyslaw Swiech
Handicap: -
Final Score: - 5

Division 2
Tuesday 21st April 2015

Wrexham 2 Vs Colwyn Bay 2
1 Geraint George (137) 1 - 0 Syringa Camp (137)
2 Brian Davies (143) 1 - 0 WCM Imogen Camp (125)
3 Mike Hughes (140) 1 - 0 Tim Soar (126)
4 Peter Fisher (127) 1 - 0 Michael Lee (112)
5 Hai Ying Lee (65) ½ - ½ Andrew Camp (96)
Final Score: - ½

Division 2
Monday 20th April 2015

Holywell Vs Frodsham
1 Max Coventry (143) ½ - ½ Roy Julian (123)
2 Stephen Williams (132) 0 - 1 Pat Ridley (112)
3 Barrie Hird (118) 1 - 0 Frank McGuigan (110)
4 Brian Jones (73) 0 - 1 Chris Goy (104)
5 Catherine Davies (45) 0 - 1 Jim McPhillips (91)
Final Score: -

Division 3
Monday 20th April 2015

Holywell Knights Vs Buckley/Mold Q
1 Dewi Jones (112) ½ - ½ Richard Owens (134)
2 Owain Meurig (115) ½ - ½ Quentin Dodd (131)
3 Jon M******* (115) 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones (91)
4 Richard Drew (94) ½ - ½ David Heitch (60)
Final Score: -

Division 2 West
Wednesday 15th April 2015

Buckley/Mold 1 Vs Chester 5
1 Andy Barber (160) ½ - ½ Paul Watson (151)
2 Richard Owens (134) ½ - ½ Ray Williams (144)
3 Quentin Dodd (131) 1 - 0 Steve Williams (132)
4 Gordon Sommerville (115) ½ - ½ Dave Littlemore (107)
5 David Heitch (60) 0 - 1 Dave Hulme (97)
Final Score: -

Division 2 West
Wednesday 15th April 2015

Penyffordd 1 Vs Colwyn Bay 2
1 Ray Pearson (176) 1 - 0 Syringa Camp (137)
2 John Gorman (181) 0 - 1 WCM Imogen Camp (125)
3 Bob Clark (186) ½ - ½ Tim Soar (126)
4 Susan Gorman (102) 0 - 1 Michael Lee (112)
5 Roshan Clarke (60) 0 - 1 Andrew Camp (96)
Final Score: -

Division 2 East
Tuesday 14th April 2015

Chester 4 Vs Chester 7
1 Joe Nemcek (146) ½ - ½ Jixin Yang (143)
2 Keith Emerton (150) 1 - 0 Ian Clayton (95)
3 John Sutcliffe (133) 1 - 0 Jack Yang
4 Clive Tickell (122) 1 - 0 Daniel J* (100)
5 Colin White (114) 1 - 0 Phil Skippon (60)
Final Score: - ½

Division 2 West
Tuesday 14th April 2015

Colwyn Bay 2 Vs Chester 5
1 Syringa Camp (137) 1 - 0 Paul Watson (151)
2 WCM Imogen Camp (125) 1 - 0 Ray Williams (144)
3 Tim Soar (126) 0 - 1 Steve Williams (132)
4 Michael Lee (112) 1 - 0 Dave Littlemore (107)
5 Andrew Camp (96) 1 - 0 Dave Hulme (97)
Final Score: 4 - 1

Division 2 East
Tuesday 14th April 2015

Malpas & Oswestry Vs Chester 6
1 Charles Lowick Higgie (172) ½ - ½ Daniel Savidge (158)
2 Peter Lovatt (161) 1 - 0 Rohan Yesudian (140)
3 David Thomas (160) 1 - 0 Riyaan Yesudian (143)
4 Celeste McCrann (119) ½ - ½ James Lee (142)
5 Ian Mawhood (95) ½ - ½ Efe Kitis (64)
Final Score: -

Division 2 West
Tuesday 14th April 2015

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Holywell
1 Les Simcock (150) ½ - ½ Liam Jefferies (143)
2 Michael Williams (138) ½ - ½ Stephen Williams (132)
3 Steve Rush (121) 1 - 0 Owain Meurig (115)
4 John Simmons (115) 1 - 0 Jon M******* (115)
5 Diego Garcia Lucas (90) 1 - 0 Brian Jones (73)
Final Score: 4 - 1

Division 3
Tuesday 14th April 2015

Rhyl & Prestatyn 3 Vs Buckley/Mold Q
1 Phil Crew (87) 0 - 1 Quentin Dodd (131)
2 Stuart Hamilton (67) 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones (91)
3 Nigel Hughes (46) 0 - 1 Ben Barnes (25)
4 Mark Donovan (16) 0 - 1 Jack Kemp (25)
Final Score: 0 - 4

Division 2 East
Monday 13th April 2015

Frodsham Vs Wrexham 2
1 Mark Cromwell (159) 0 - 1 Piotr Swiech (176)
2 Roy Julian (123) 0 - 1 Pavel Los (161)
3 Pat Ridley (112) 0 - 1 Ray Holland (162)
4 Frank McGuigan (110) 0 - 1 Geraint George (137)
5 Chris Goy (104) 0 - 1 Mike Hughes (140)
Final Score: 0 - 5

Division 3
Wednesday 8th April 2015

Buckley/Mold J Vs Penyffordd 2
1 Stephen Dunning (142) 1 - 0 Mike Friel (95)
2 Gordon Sommerville (115) ½ - ½ Euan Stevenson (82)
3 Jim Hanson (88) 1 - 0 Roshan Clarke (60)
4 Robert Goodwin (67) 1 - 0 David Clarke (60)
Final Score: - ½

Division 3
Wednesday 8th April 2015

Buckley/Mold Q Vs Malpas & Oswestry Chess Mates
1 Richard Owens (134) 1 - D
2 Quentin Dodd (131) ½ - ½ Ian Mawhood (95)
3 Ifan Rathbone-Jones (91) 1 - 0 Klaus Tekniepe (53)
4 James Walker (25) 0 - 1 Alan Inglis (60)
Final Score: -

Division 1
Tuesday 7th April 2015

Chester 2 Vs Chester 3
1 Rokas Valantinas (186) ½ - ½ Jeff Smith (189)
2 Chris Doran (179) 1 - 0 Colm Buckley (157)
3 Graham Bromley (166) 1 - 0 Keith Emerton (150)
4 David Bryan (158) ½ - ½ Joe Nemcek (146)
5 Paul Watson (151) 1 - 0 Steve Lloyd (140)
Final Score: 4 - 1

Division 3
Tuesday 7th April 2015

Chester 8 Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Dave Littlemore (107) 0 - 1 Steve Rush (121)
2 Dave Hulme (97) 0 - 1 John Simmons (115)
3 Geoff Townsend (87) 1 - 0 Diego Garcia Lucas (90)
4 Barry Kelly (38) 0 - 1 Ron Calvert (74)
Final Score: 1 - 3

Division 1
Tuesday 7th April 2015

Colwyn Bay 1 Vs Chester 1
1 Will Williams (167) 0 - 1 John Carleton (201)
2 Michael Whale (166) 0 - 1 David Robertson (188)
3 Barrie Wells (148) 0 - 1 Steve Connor (172)
4 Richard Burton (146) 1 - 0 David I. Hulme (157)
5 Ted Thonger (127) 0 - 1 John Sutcliffe (133)
Final Score: 1 - 4

Division 3
Tuesday 7th April 2015

Rhyl & Prestatyn 3 Vs Holywell Knights
1 Phil Crew (87) 0 - 1 Owain Meurig (115)
2 Simon Wyn Roberts (88) 0 - 1 Jon M******* (115)
3 Stuart Hamilton (67) 0 - 1 Dewi Jones (112)
4 Nigel Hughes (46) 0 - 1 Richard Drew (94)
Final Score: 0 - 4

Division 2 East
Tuesday 31st March 2015

Chester 4 Vs Wrexham 2
1 Steve Lloyd (140) 0 - 1 Piotr Swiech (176)
2 Keith Emerton (150) 0 - 1 Pavel Los (161)
3 Joe Nemcek (146) 0 - 1 Geraint George (137)
4 John Sutcliffe (133) 1 - 0 Hai Ying Lee (65)
5 Clive Tickell (122) 1 - 0
Final Score: 2 - 3

Division 3
Wednesday 25th March 2015

Buckley/Mold J Vs Rhyl & Prestatyn 3
1 Stephen Dunning (142) 1 - 0 Diego Garcia Lucas (90)
2 Gordon Sommerville (115) 1 - 0 Phil Crew (87)
3 Jim Hanson (88) ½ - ½ Stuart Hamilton (67)
4 Robert Goodwin (67) 1 - 0 Nigel Hughes (46)
Final Score: - ½

Division 3
Wednesday 25th March 2015

Penyffordd 2 Vs Buckley/Mold Q
1 David Parker-Williams (100) 1 - 0 Richard Owens (134)
2 John Bourne (98) 0 - 1 Quentin Dodd (131)
3 Mike Friel (95) 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones (91)
4 Roshan Clarke (60) 0 - 1 David Heitch (60)
Final Score: 1 - 3

Division 1
Tuesday 24th March 2015

Chester 1 Vs Chester 2
1 John Carleton (201) 1 - 0 Graham Bromley (166)
2 David Robertson (188) 1 - 0 Daniel Savidge (158)
3 Steve Connor (172) 1 - 0 David Bryan (158)
4 Gary Gillespie (164) ½ - ½ Paul Watson (151)
5 David I. Hulme (157) 0 - 1 Ray Williams (144)
Final Score: -

Division 1
Tuesday 24th March 2015

Chester 3 Vs Wrexham 1
1 Jeff Smith (189) ½ - ½ Richard Dineley (204)
2 Colm Buckley (157) ½ - ½ Charles Morris (190)
3 Joe Nemcek (146) 0 - 1 Piotr Swiech (176)
4 Steve Lloyd (140) 1 - 0 Pavel Los (161)
5 Keith Emerton (150) ½ - ½ Ray Holland (162)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 24th March 2015

Malpas & Oswestry Chess Mates Vs Chester 8
1 Ian Mawhood (95) 0 - 1 Dave Littlemore (107)
2 Arthur Banks (80) 1 - 0 Dave Hulme (97)
3 Alan Inglis (60) 0 - 1 Jack Yang
4 Klaus Tekniepe (53) 1 - 0 Geoff Townsend (87)
Final Score: 2 - 2

Division 3
Monday 23rd March 2015

Holywell Knights Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Dewi Jones (112) 1 - 0 Steve Rush (121)
2 Terry Scott (112) 0 - 1 John Simmons (115)
3 Jon M******* (115) 1 - 0 James Babington (105)
4 Richard Drew (94) 1 - 0 Ron Calvert (74)
Final Score: 3 - 1

Division 2 West
Wednesday 18th March 2015

Buckley/Mold 1 Vs Penyffordd 1
1 Andy Barber (160) ½ - ½ Ray Pearson (176)
2 David Aldridge (141) 0 - 1 John Gorman (181)
3 Stephen Dunning (142) 0 - 1 Bob Clark (186)
4 Richard Owens (134) ½ - ½ David Parker-Williams (100)
5 Frank Salt (140) 1 - 0 Mike Friel (95)
Final Score: 2 - 3

Division 2 East
Tuesday 17th March 2015

Chester 4 Vs Chester 6
1 Steve Lloyd (140) 0 - 1 Daniel Savidge (158)
2 Joe Nemcek (146) 0 - 1 Rohan Yesudian (140)
3 John Sutcliffe (133) ½ - ½ Riyaan Yesudian (143)
4 Clive Tickell (122) 1 - 0 James Lee (142)
5 Colin White (114) 1 - 0 Seth Collinson (106)
Final Score: -

Division 2 West
Tuesday 17th March 2015

Colwyn Bay 2 Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Syringa Camp (137) 0 - 1 Les Simcock (150)
2 WCM Imogen Camp (125) ½ - ½ Michael Williams (138)
3 Tim Soar (126) ½ - ½ Steve Rush (121)
4 Michael Lee (112) 1 - 0 John Simmons (115)
5 Morgan Kendall ½ - ½ Diego Garcia Lucas (90)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 17th March 2015

Malpas & Oswestry Chess Mates Vs Rhyl & Prestatyn 3
1 Alan Inglis (60) 0 - 1 Phil Crew (87)
2 Klaus Tekniepe (53) 0 - 1 Ron Calvert (74)
3 Malcolm Green (59) 0 - 1 Stuart Hamilton (67)
4 Orlando Bell (58) 1 - 0 Mark Donovan (16)
Final Score: 1 - 3

Division 2 East
Tuesday 17th March 2015

Wrexham 2 Vs Chester 7
1 Piotr Swiech (176) 1 - 0 Jixin Yang (143)
2 Pavel Los (161) 1 - 0 Ian Clayton (95)
3 Geraint George (137) 1 - 0 Jack Yang
4 Peter Fisher (127) 1 - 0 Daniel J* (100)
5 Hai Ying Lee (65) 0 - 1 Benji Rajapandian (95)
Final Score: 4 - 1

Division 2 East
Monday 16th March 2015

Frodsham Vs Malpas & Oswestry
1 Mark Cromwell (159) 0 - 1 Peter Lovatt (161)
2 Roy Julian (123) 1 - 0 Arthur Banks (80)
3 Frank McGuigan (110) 0 - 1 Klaus Tekniepe (53)
4 Paul Jones (100) 0 - 1 Nick Kennard (43)
5 Angus Weir (72) 1 - 0 Orlando Bell (58)
Final Score: 2 - 3

Division 2 West
Monday 16th March 2015

Holywell Vs Chester 5
1 Max Coventry (143) 0 - 1 Paul Watson (151)
2 Liam Jefferies (143) ½ - ½ Ray Williams (144)
3 Stephen Williams (132) 1 - 0 Steve Williams (132)
4 Dewi Jones (112) ½ - ½ Dave Littlemore (107)
5 Jon M******* (115) 0 - 1 Dave Hulme (97)
Final Score: 2 - 3

Division 3
Wednesday 11th March 2015

Buckley/Mold J Vs Holywell Knights
1 Stephen Dunning (142) 1 - 0 Dewi Jones (112)
2 Frank Salt (140) ½ - ½ Owain Meurig (115)
3 Gordon Sommerville (115) 1 - 0 Terry Scott (112)
4 Jim Hanson (88) 1 - 0 Richard Drew (94)
Final Score: - ½

Division 3
Wednesday 11th March 2015

Buckley/Mold Q Vs Chester 8
1 Richard Owens (134) 0 - 1 Dave Littlemore (107)
2 Quentin Dodd (131) 1 - 0 Dave Hulme (97)
3 Ifan Rathbone-Jones (91) 0 - 1 Jack Yang
4 David Heitch (60) 1 - 0 Geoff Townsend (87)
Final Score: 2 - 2

Division 3
Wednesday 11th March 2015

Penyffordd 2 Vs Rhyl & Prestatyn 3
1 John Bourne (98) ½ - ½ Diego Garcia Lucas (90)
2 Euan Stevenson (82) 1 - 0 Phil Crew (87)
3 Roshan Clarke (60) 0 - 1 Stuart Hamilton (67)
4 Josh White (60) 0 - 1 Mark Donovan (16)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 10th March 2015

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Malpas & Oswestry Chess Mates
1 Steve Rush (121) 0 - 1 Ian Mawhood (95)
2 John Simmons (115) 1 - 0 Klaus Tekniepe (53)
3 James Babington (105) 1 - 0 Alan Inglis (60)
4 Ron Calvert (74) 1 - 0 Malcolm Green (59)
Final Score: 3 - 1

Knock Out Round3
Monday 9th March 2015

Chester KO Vs Holywell KO
1 John Carleton (201) 1 - 0 Max Coventry (143)
2 Jeff Smith (189) 1 - 0 Liam Jefferies (143)
3 David Robertson (188) 1 - 0 Stephen Williams (132)
4 Steve Connor (172) 1 - 0 Dewi Jones (112)
5 Colm Buckley (157) 1 - 0 Owain Meurig (115)
6 Gary Gillespie (164) ½ - ½ Richard Drew (94)
Handicap: -
Final Score: - 3

Division 2 West
Tuesday 3rd March 2015

Colwyn Bay 2 Vs Buckley/Mold 1
1 Syringa Camp (137) 0 - 1 Andy Barber (160)
2 WCM Imogen Camp (125) ½ - ½ Frank Salt (140)
3 Tim Soar (126) 0 - 1 Gordon Sommerville (115)
4 Michael Lee (112) 1 - 0 Jonathan Hughes (83)
5 Andrew Camp (96) 1 - 0 Jim Hanson (88)
Final Score: -

Division 2 West
Wednesday 25th February 2015

Buckley/Mold 1 Vs Holywell
1 Andy Barber (160) ½ - ½ Liam Jefferies (143)
2 Stephen Dunning (142) ½ - ½ Stephen Williams (132)
3 Richard Owens (134) 0 - 1 Dewi Jones (112)
4 Quentin Dodd (131) 1 - 0 Owain Meurig (115)
5 Ifan Rathbone-Jones (91) 0 - 1 Terry Scott (112)
Final Score: 2 - 3

Division 1
Tuesday 24th February 2015

Chester 2 Vs Colwyn Bay 1
1 Chris Doran (179) 1 - 0 Michael Whale (166)
2 Graham Bromley (166) 1 - 0 Barrie Wells (148)
3 David Bryan (158) 0 - 1 Richard Burton (146)
4 Paul Watson (151) ½ - ½ Ted Thonger (127)
5 Ray Williams (144) 0 - 1 Tim Soar (126)
Final Score: -

Division 2 West
Tuesday 24th February 2015

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Penyffordd 1
1 Les Simcock (150) 1 - 0 Ray Pearson (176)
2 Michael Williams (138) 0 - 1 John Gorman (181)
3 Steve Rush (121) 0 - 1 Bob Clark (186)
4 John Simmons (115) 0 - 1 David Parker-Williams (100)
5 Diego Garcia Lucas (90) 0 - 1 John Bourne (98)
Final Score: 1 - 4

Division 3
Tuesday 24th February 2015

Rhyl & Prestatyn 3 Vs Buckley/Mold J
1 Phil Crew (87) 1 - 0 Gordon Sommerville (115)
2 Simon Wyn Roberts (88) ½ - ½ Jim Hanson (88)
3 Stuart Hamilton (67) 1 - 0 Elaine Evans (50)
4 Nigel Hughes (46) 1 - 0 Jack Evans (25)
Final Score: - ½

Division 1
Tuesday 24th February 2015

Wrexham 1 Vs Chester 1
1 Richard Dineley (204) ½ - ½ John Carleton (201)
2 FM David James (187) ½ - ½ David Robertson (188)
3 Charles Morris (190) 1 - 0 David I. Hulme (157)
4 Ray Holland (162) ½ - ½ Matthew Dodsley (140)
5 Brian Davies (143) ½ - ½ John Sutcliffe (133)
Final Score: 3 - 2

Division 2 East
Monday 23rd February 2015

Frodsham Vs Chester 6
1 Mark Cromwell (159) 0 - 1 Daniel Savidge (158)
2 Roy Julian (123) 1 - 0 James Lee (142)
3 Frank McGuigan (110) 0 - 1 Seth Collinson (106)
4 Chris Goy (104) 1 - 0 Danny Rajapandian (88)
5 Paul Jones (100) 1 - 0 Manny Rajapandian (67)
Final Score: 3 - 2

Division 3
Wednesday 18th February 2015

Buckley/Mold J Vs Chester 8
1 Gordon Sommerville (115) 0 - 1 Dave Littlemore (107)
2 Jim Hanson (88) 0 - 1 Dave Hulme (97)
3 Robert Goodwin (67) 0 - 1 Jack Yang
4 Elaine Evans (50) 0 - 1 Geoff Townsend (87)
Final Score: 0 - 4

Division 1
Tuesday 17th February 2015

Chester 1 Vs Chester 3
1 John Carleton (201) 0 - 1 Jeff Smith (189)
2 David Robertson (188) 1 - 0 Colm Buckley (157)
3 Steve Connor (172) 1 - 0 Keith Emerton (150)
4 David I. Hulme (157) 0 - 1 Steve Lloyd (140)
5 David Stuttard (149) D - 1 Joe Nemcek (146)
Final Score: 2 - 3

Division 2 East
Tuesday 17th February 2015

Chester 7 Vs Malpas & Oswestry
1 Jixin Yang (143) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (172)
2 Peter Ashley (137) 0 - 1 Peter Lovatt (161)
3 Ian Clayton (95) 1 - 0 David Thomas (160)
4 Jack Yang 1 - 0 Ian Mawhood (95)
5 Phil Skippon (60) 0 - 1 Arthur Banks (80)
Final Score: 2 - 3

Division 1
Tuesday 17th February 2015

Colwyn Bay 1 Vs Wrexham 1
1 Michael Whale (166) 0 - 1 Richard Dineley (204)
2 Barrie Wells (148) 0 - 1 Charles Morris (190)
3 Richard Burton (146) ½ - ½ Femi Adebajo (177)
4 Ted Thonger (127) 0 - 1 Piotr Swiech (176)
5 Tim Soar (126) 0 - 1 Pavel Los (161)
Final Score: ½ -

Division 3
Tuesday 17th February 2015

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Buckley/Mold Q
1 Steve Rush (121) ½ - ½ Quentin Dodd (131)
2 John Simmons (115) 1 - 0 Brian Lowens (128)
3 Ron Calvert (74) 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones (91)
4 F - D
Final Score: -

Division 3
Monday 16th February 2015

Holywell Knights Vs Penyffordd 2
1 Owain Meurig (115) 1 - 0 David Parker-Williams (100)
2 Jon M******* (115) 1 - 0 Mike Friel (95)
3 Richard Drew (94) 1 - 0 Josh White (60)
4 Brian Jones (73) 1 - 0 Adam White (50)
Final Score: 4 - 0

Division 2 West
Tuesday 10th February 2015

Chester 5 Vs Penyffordd 1
1 Paul Watson (151) 0 - 1 Ray Pearson (176)
2 Ray Williams (144) ½ - ½ John Gorman (181)
3 Matthew Dodsley (140) ½ - ½ Bob Clark (186)
4 Steve Williams (132) 1 - 0 John Bourne (98)
5 Dave Littlemore (107) 0 - 1 Mike Friel (95)
Final Score: 2 - 3

Division 2 East
Tuesday 10th February 2015

Chester 7 Vs Frodsham
1 Jixin Yang (143) 1 - 0 Mark Cromwell (159)
2 Peter Ashley (137) 1 - 0 Roy Julian (123)
3 Ian Clayton (95) 1 - 0 Frank McGuigan (110)
4 Jack Yang ½ - ½ Chris Goy (104)
5 Phil Skippon (60) 1 - 0 Jim McPhillips (91)
Final Score: - ½

Division 2 East
Tuesday 10th February 2015

Wrexham 2 Vs Chester 6
1 Piotr Swiech (176) 1 - 0 Daniel Savidge (158)
2 Pavel Los (161) 1 - 0 Rohan Yesudian (140)
3 Geraint George (137) ½ - ½ Riyaan Yesudian (143)
4 Przemyslaw Swiech 1 - 0 James Lee (142)
5 Hai Ying Lee (65) ½ - ½ Arjun Balasubramaniam (102)
Final Score: 4 - 1

Division 3
Monday 9th February 2015

Holywell Knights Vs Chester 8
1 Dewi Jones (112) 1 - 0 Dave Littlemore (107)
2 Owain Meurig (115) 1 - 0 Dave Hulme (97)
3 Terry Scott (112) 0 - 1 Geoff Townsend (87)
4 Richard Drew (94) 1 - 0 Barry Kelly (38)
Final Score: 3 - 1

Division 1
Tuesday 3rd February 2015

Chester 3 Vs Colwyn Bay 1
1 Jeff Smith (189) 1 - 0 Richard Burton (146)
2 Colm Buckley (157) 1 - 0 Barrie Wells (148)
3 Keith Emerton (150) 0 - 1 Ted Thonger (127)
4 Steve Lloyd (140) 1 - 0 Tim Soar (126)
5 Joe Nemcek (146) 0 - 1 Michael Lee (112)
Final Score: 3 - 2

Division 2 West
Tuesday 3rd February 2015

Chester 5 Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Ray Williams (144) ½ - ½ Les Simcock (150)
2 Matthew Dodsley (140) 1 - 0 Michael Williams (138)
3 Steve Williams (132) 1 - 0 Steve Rush (121)
4 Dave Littlemore (107) 0 - 1 John Simmons (115)
5 Dave Hulme (97) 0 - 1 Diego Garcia Lucas (90)
Final Score: -

Division 2 East
Tuesday 3rd February 2015

Malpas & Oswestry Vs Chester 4
1 Charles Lowick Higgie (172) 1 - 0 David I. Hulme (157)
2 Peter Lovatt (161) ½ - ½ Clive Tickell (122)
3 Ian Mawhood (95) 0 - 1 John Sutcliffe (133)
4 Arthur Banks (80) 0 - 1 Colin White (114)
5 Klaus Tekniepe (53) F - D
Final Score: -

Division 1
Tuesday 3rd February 2015

Wrexham 1 Vs Chester 2
1 Richard Dineley (204) ½ - ½ Rokas Valantinas (186)
2 FM David James (187) ½ - ½ Chris Doran (179)
3 Charles Morris (190) 0 - 1 Graham Bromley (166)
4 Piotr Swiech (176) 1 - 0 David Bryan (158)
5 Pavel Los (161) 0 - 1 Paul Watson (151)
Final Score: 2 - 3

Division 2 West
Monday 2nd February 2015

Holywell Vs Penyffordd 1
1 Max Coventry (143) 0 - 1 Ray Pearson (176)
2 Liam Jefferies (143) ½ - ½ John Gorman (181)
3 Stephen Williams (132) 0 - 1 Bob Clark (186)
4 Dewi Jones (112) 1 - 0 David Parker-Williams (100)
5 Owain Meurig (115) 1 - 0 Euan Stevenson (82)
Final Score: -

Division 3
Monday 2nd February 2015

Holywell Knights Vs Rhyl & Prestatyn 3
1 Terry Scott (112) 1 - 0 Phil Crew (87)
2 Jon M******* (115) 1 - 0 Stuart Hamilton (67)
3 Richard Drew (94) 1 - 0 Nigel Hughes (46)
4 Brian Jones (73) 1 - 0 Mark Donovan (16)
Final Score: 4 - 0

Division 1
Tuesday 27th January 2015

Chester 3 Vs Colwyn Bay 1
1 Jeff Smith (189) 1 - 0 Michael Whale (166)
2 Michael McDonagh (183) 1 - 0 Barrie Wells (148)
3 Colm Buckley (157) 1 - 0 Richard Burton (146)
4 Keith Emerton (150) 0 - 1 Ted Thonger (127)
5 Steve Lloyd (140) 1 - 0 Tim Soar (126)
Final Score: 4 - 1

Division 3
Tuesday 27th January 2015

Malpas & Oswestry Chess Mates Vs Penyffordd 2
1 Arthur Banks (80) 1 - 0 David Parker-Williams (100)
2 Alan Inglis (60) 1 - 0 Mike Friel (95)
3 Klaus Tekniepe (53) 1 - 0 Roshan Clarke (60)
4 Orlando Bell (58) 0 - 1 David Clarke (60)
Final Score: 3 - 1

Division 3
Tuesday 27th January 2015

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Buckley/Mold J
1 Steve Rush (121) 1 - D
2 John Simmons (115) 1 - D
3 James Babington (105) 1 - D
4 Ron Calvert (74) 1 - D
Final Score: 4 - 0

Tuesday 24th March 2015 has been conceded 4-0 by Buckley/Mold J as they are unable to raise a team a second time.

Division 1
Tuesday 27th January 2015

Wrexham 1 Vs Chester 2
1 Richard Dineley (204) ½ - ½ Rokas Valantinas (186)
2 FM David James (187) 1 - 0 Graham Bromley (166)
3 Charles Morris (190) 1 - 0 David Bryan (158)
4 Piotr Swiech (176) 1 - 0 Paul Watson (151)
5 Pavel Los (161) 1 - 0 Ray Williams (144)
Final Score: - ½

Division 2 East
Tuesday 20th January 2015

Malpas & Oswestry Vs Wrexham 2
1 Charles Lowick Higgie (172) 0 - 1 Piotr Swiech (176)
2 Peter Lovatt (161) 1 - 0 Pavel Los (161)
3 Ian Mawhood (95) 0 - 1 Geraint George (137)
4 Klaus Tekniepe (53) 0 - 1 Peter Fisher (127)
5 Malcolm Green (59) 0 - 1 Hai Ying Lee (65)
Final Score: 1 - 4

Division 2 East
Friday 16th January 2015

Chester 6 Vs Chester 7
1 Daniel Savidge (158) 1 - 0 Jixin Yang (143)
2 Rohan Yesudian (140) 1 - 0 Peter Ashley (137)
3 Riyaan Yesudian (143) 1 - 0 Ian Clayton (95)
4 James Lee (142) 1 - 0 Daniel J* (100)
5 Abhijay Chawda (79) 1 - 0 Barry Kelly (38)
Final Score: 5 - 0

Division 2 West
Wednesday 14th January 2015

Penyffordd 1 Vs Chester 5
1 Ray Pearson (176) ½ - ½ Paul Watson (151)
2 John Gorman (181) 1 - 0 Ray Williams (144)
3 Bob Clark (186) 1 - 0 Dave Littlemore (107)
4 David Parker-Williams (100) 1 - 0 Dave Hulme (97)
5 Mike Friel (95) 1 - 0 John Robson (50)
Final Score: - ½

Division 1
Tuesday 13th January 2015

Chester 1 Vs Chester 2
1 John Carleton (201) ½ - ½ Rokas Valantinas (186)
2 David Robertson (188) 1 - 0 Chris Doran (179)
3 Steve Connor (172) 1 - 0 Graham Bromley (166)
4 Riyaan Yesudian (143) ½ - ½ David Bryan (158)
5 David Stuttard (149) 1 - 0 Paul Watson (151)
Final Score: 4 - 1

Division 2 West
Tuesday 13th January 2015

Colwyn Bay 2 Vs Holywell
1 Syringa Camp (137) ½ - ½ Max Coventry (143)
2 WCM Imogen Camp (125) 0 - 1 Stephen Williams (132)
3 Tim Soar (126) 0 - 1 Owain Meurig (115)
4 Michael Lee (112) ½ - ½ Dewi Jones (112)
5 Andrew Camp (96) ½ - ½ Jon M******* (115)
Final Score: -

Division 2 West
Tuesday 13th January 2015

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Buckley/Mold 1
1 Les Simcock (150) ½ - ½ Andy Barber (160)
2 Michael Williams (138) ½ - ½ David Aldridge (141)
3 Steve Rush (121) 0 - 1 Frank Salt (140)
4 John Simmons (115) 1 - 0 Quentin Dodd (131)
5 Diego Garcia Lucas (90) 1 - 0 Gordon Sommerville (115)
Final Score: 3 - 2

Division 1
Tuesday 13th January 2015

Wrexham 1 Vs Chester 3
1 Richard Dineley (204) 1 - 0 Jeff Smith (189)
2 Femi Adebajo (177) ½ - ½ Michael McDonagh (183)
3 Piotr Swiech (176) 1 - 0 Colm Buckley (157)
4 Pavel Los (161) ½ - ½ Keith Emerton (150)
5 Brian Davies (143) ½ - ½ Steve Lloyd (140)
Final Score: -

Division 3
Wednesday 7th January 2015

Buckley/Mold Q Vs Buckley/Mold J
1 Quentin Dodd (131) ½ - ½ Gordon Sommerville (115)
2 F - D Lorna Allix (105)
3 David Heitch (60) 1 - 0 Jonathan Hughes (83)
4 Ben Barnes (25) 0 - 1 Jim Hanson (88)
Final Score: -

Division 1
Tuesday 6th January 2015

Chester 1 Vs Wrexham 1
1 John Carleton (201) ½ - ½ Charles Morris (190)
2 David Robertson (188) 1 - 0 Femi Adebajo (177)
3 Steve Connor (172) 0 - 1 Piotr Swiech (176)
4 David I. Hulme (157) ½ - ½ Brian Davies (143)
5 Riyaan Yesudian (143) ½ - ½ Peter Fisher (127)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 6th January 2015

Chester 8 Vs Penyffordd 2
1 Dave Littlemore (107) 1 - 0 David Parker-Williams (100)
2 Dave Hulme (97) 1 - 0 Mike Friel (95)
3 Daniel J* (100) 0 - 1 Roshan Clarke (60)
4 Geoff Townsend (87) 0 - 1 David Clarke (60)
Final Score: 2 - 2

Division 1
Tuesday 6th January 2015

Colwyn Bay 1 Vs Chester 2
1 Michael Whale (166) ½ - ½ Chris Doran (179)
2 Barrie Wells (148) 1 - 0 Graham Bromley (166)
3 Richard Burton (146) 1 - 0 David Bryan (158)
4 Ted Thonger (127) ½ - ½ Paul Watson (151)
5 Tim Soar (126) 0 - 1 Ray Williams (144)
Final Score: 3 - 2

Division 3
Tuesday 6th January 2015

Rhyl & Prestatyn 3 Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Diego Garcia Lucas (90) ½ - ½ Steve Rush (121)
2 Phil Crew (87) 0 - 1 John Simmons (115)
3 Stuart Hamilton (67) 0 - 1 James Babington (105)
4 Nigel Hughes (46) 0 - 1 Ron Calvert (74)
Final Score: ½ -

Division 2 East
Monday 5th January 2015

Frodsham Vs Chester 4
1 Mark Cromwell (159) 1 - 0 Joe Nemcek (146)
2 Roy Julian (123) 1 - 0 Steve Lloyd (140)
3 Pat Ridley (112) ½ - ½ John Sutcliffe (133)
4 Frank McGuigan (110) ½ - ½ Clive Tickell (122)
5 Chris Goy (104) 0 - 1 Colin White (114)
Final Score: 3 - 2

Division 3
Monday 5th January 2015

Holywell Knights Vs Malpas & Oswestry Chess Mates
1 Dewi Jones (112) 1 - 0 Klaus Tekniepe (53)
2 Terry Scott (112) 1 - 0 Orlando Bell (58)
3 Owain Meurig (115) 1 - 0 Malcolm Green (59)
4 Brian Jones (73) 1 - 0 Nick Kennard (43)
Final Score: 4 - 0

Bill Davies Cup
Wednesday 17th December 2014

Buckley/Mold U145 Vs Chester U145
1 Stephen Dunning (142) ½ - ½ Ray Williams (144)
2 David Aldridge (141) 0 - 1 Steve Lloyd (140)
3 Richard Owens (134) 1 - 0 Jixin Yang (143)
4 Quentin Dodd (131) 0 - 1 Steve Williams (132)
5 Gordon Sommerville (115) ½ - ½ John Sutcliffe (133)
6 Jonathan Hughes (83) 0 - 1 James Lee (142)
Final Score: 2 - 4

Division 2 West
Tuesday 16th December 2014

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Chester 5
1 Les Simcock (150) ½ - ½ Paul Watson (151)
2 Michael Williams (138) ½ - ½ Ray Williams (144)
3 Steve Rush (121) ½ - ½ Steve Williams (132)
4 John Simmons (115) 1 - 0 Dave Littlemore (107)
5 James Babington (105) 1 - 0 Dave Hulme (97)
Final Score: -

Division 2 East
Friday 12th December 2014

Chester 6 Vs Malpas & Oswestry
1 Daniel Savidge (158) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (172)
2 James Lee (142) 0 - 1 Peter Lovatt (161)
3 Arjun Balasubramaniam (102) 1 - 0 Ian Mawhood (95)
4 Ryan Furnival 1 - 0 Malcolm Green (59)
5 Robbie Fisher (73) 0 - 1 Klaus Tekniepe (53)
Final Score: 2 - 3

Division 3
Wednesday 10th December 2014

Buckley/Mold J Vs Buckley/Mold Q
1 Stephen Dunning (142) 0 - 1 Quentin Dodd (131)
2 Gordon Sommerville (115) 1 - 0 Rory Morgan (89)
3 Jim Hanson (88) 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones (91)
4 Robert Goodwin (67) 0 - 1 David Heitch (60)
Final Score: 1 - 3

Division 1
Tuesday 9th December 2014

Chester 3 Vs Chester 1
1 Jeff Smith (189) 0 - 1 John Carleton (201)
2 Michael McDonagh (183) 0 - 1 David Robertson (188)
3 Colm Buckley (157) 1 - 0 Gary Gillespie (164)
4 Keith Emerton (150) ½ - ½ David I. Hulme (157)
5 Steve Lloyd (140) ½ - ½ Richard Noonan (167)
Final Score: 2 - 3

Division 2 West
Tuesday 9th December 2014

Chester 5 Vs Buckley/Mold 1
1 Paul Watson (151) ½ - ½ Andy Barber (160)
2 Ray Williams (144) 1 - 0 David Aldridge (141)
3 Steve Williams (132) 0 - 1 Frank Salt (140)
4 Dave Littlemore (107) 0 - 1 Richard Owens (134)
5 Dave Hulme (97) 0 - 1 Quentin Dodd (131)
Final Score: -

Division 2 West
Tuesday 9th December 2014

Colwyn Bay 2 Vs Penyffordd 1
1 D - 1 Ray Pearson (176)
2 D - 1 John Gorman (181)
3 D - 1 David Parker-Williams (100)
4 D - 1 John Bourne (98)
5 D - 1 Mike Friel (95)
Final Score: 0 - 5

Division 1
Tuesday 9th December 2014

Wrexham 1 Vs Colwyn Bay 1
1 Richard Dineley (204) 1 - 0 Will Williams (167)
2 Femi Adebajo (177) 1 - 0 Barrie Wells (148)
3 Piotr Swiech (176) 1 - 0 Ted Thonger (127)
4 Pavel Los (161) 1 - 0 Tim Soar (126)
5 1 - 0
Final Score: 5 - 0

Board 5 defaulted

Division 2 West
Monday 8th December 2014

Holywell Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Max Coventry (143) 0 - 1 Les Simcock (150)
2 Liam Jefferies (143) ½ - ½ Michael Williams (138)
3 Stephen Williams (132) 1 - 0 Steve Rush (121)
4 Dewi Jones (112) 0 - 1 John Simmons (115)
5 Owain Meurig (115) 1 - 0 Ron Calvert (74)
Final Score: -

Division 3
Wednesday 3rd December 2014

Penyffordd 2 Vs Buckley/Mold J
1 David Parker-Williams (100) 0 - 1 Stephen Dunning (142)
2 John Bourne (98) 0 - 1 Frank Salt (140)
3 Mike Friel (95) ½ - ½ Lorna Allix (105)
4 Euan Stevenson (82) 1 - 0 Jim Hanson (88)
Final Score: -

Division 1
Tuesday 2nd December 2014

Chester 2 Vs Wrexham 1
1 Rokas Valantinas (186) ½ - ½ Richard Dineley (204)
2 Chris Doran (179) 1 - 0 Piotr Swiech (176)
3 Graham Bromley (166) 0 - 1 Ray Holland (162)
4 David Bryan (158) ½ - ½ Pavel Los (161)
5 Paul Watson (151) 1 - 0 Brian Davies (143)
Final Score: 3 - 2

Division 1
Tuesday 2nd December 2014

Colwyn Bay 1 Vs Chester 3
1 Will Williams (167) 0 - 1 Jeff Smith (189)
2 Michael Whale (166) 0 - 1 Michael McDonagh (183)
3 Barrie Wells (148) 1 - 0 Keith Emerton (150)
4 Brendan Shields (135) 1 - 0 Jixin Yang (143)
5 Tim Soar (126) 1 - 0 Jack Yang
Final Score: 3 - 2

Division 3
Tuesday 2nd December 2014

Malpas & Oswestry Chess Mates Vs Buckley/Mold Q
1 Ian Mawhood (95) 1 - 0 Brian Lowens (128)
2 Alan Inglis (60) 0 - 1 Quentin Dodd (131)
3 Klaus Tekniepe (53) 0 - 1 Rory Morgan (89)
4 Nick Kennard (43) 1 - D
Final Score: 2 - 2

Division 3
Tuesday 2nd December 2014

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Chester 8
1 Steve Rush (121) 0 - 1 Dave Littlemore (107)
2 John Simmons (115) 0 - 1 Dave Hulme (97)
3 James Babington (105) 0 - 1 Geoff Townsend (87)
4 Ron Calvert (74) 0 - 1 Phil Skippon (60)
Final Score: 0 - 4

Division 3
Wednesday 26th November 2014

Buckley/Mold Q Vs Holywell Knights
1 Richard Owens (134) 1 - 0 Terry Scott (112)
2 Quentin Dodd (131) 1 - 0 Owain Meurig (115)
3 Rory Morgan (89) 0 - 1 Richard Drew (94)
4 David Heitch (60) 1 - 0 Brian Jones (73)
Final Score: 3 - 1

Division 3
Tuesday 25th November 2014

Chester 8 Vs Rhyl & Prestatyn 3
1 Dave Littlemore (107) 1 - 0 Diego Garcia Lucas (90)
2 Dave Hulme (97) 1 - 0 Simon Wyn Roberts (88)
3 Geoff Townsend (87) 1 - 0 Nigel Hughes (46)
4 Phil Skippon (60) 1 - 0 Mark Donovan (16)
Final Score: 4 - 0

Division 3
Tuesday 25th November 2014

Malpas & Oswestry Chess Mates Vs Buckley/Mold J
1 Ian Mawhood (95) 1 - 0 Gordon Sommerville (115)
2 Alan Inglis (60) 0 - 1 Lorna Allix (105)
3 Malcolm Green (59) 0 - 1 Jonathan Hughes (83)
4 -
Final Score: 1 - 2

The game on board four was void.

Division 3
Tuesday 25th November 2014

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Penyffordd 2
1 Steve Rush (121) 1 - 0 John Bourne (98)
2 John Simmons (115) 0 - 1 David Parker-Williams (100)
3 James Babington (105) 0 - 1 Mike Friel (95)
4 Ron Calvert (74) 1 - 0 Euan Stevenson (82)
Final Score: 2 - 2

Division 2 East
Tuesday 25th November 2014

Wrexham 2 Vs Frodsham
1 Piotr Swiech (176) ½ - ½ Mark Cromwell (159)
2 Pavel Los (161) 1 - 0 Roy Julian (123)
3 Geraint George (137) 1 - 0 Pat Ridley (112)
4 Peter Fisher (127) 1 - 0 Frank McGuigan (110)
5 Hai Ying Lee (65) 0 - 1 Chris Goy (104)
Final Score: -

Division 3
Wednesday 19th November 2014

Buckley/Mold Q Vs Penyffordd 2
1 Richard Owens (134) 1 - 0 David Parker-Williams (100)
2 Quentin Dodd (131) 1 - 0 John Bourne (98)
3 Ifan Rathbone-Jones (91) 0 - 1 Mike Friel (95)
4 Rory Morgan (89) 1 - 0 Euan Stevenson (82)
Final Score: 3 - 1

Division 1
Tuesday 18th November 2014

Chester 2 Vs Chester 3
1 Rokas Valantinas (186) 0 - 1 Jeff Smith (189)
2 Graham Bromley (166) 0 - 1 Michael McDonagh (183)
3 David Bryan (158) ½ - ½ Colm Buckley (157)
4 Paul Watson (151) 1 - 0 Keith Emerton (150)
5 Ray Williams (144) 1 - 0 Steve Lloyd (140)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 18th November 2014

Chester 8 Vs Malpas & Oswestry Chess Mates
1 Dave Hulme (97) 1 - 0 Ian Mawhood (95)
2 Geoff Townsend (87) 1 - 0 Klaus Tekniepe (53)
3 John Robson (50) 1 - 0 Alan Inglis (60)
4 Barry Kelly (38) 0 - 1 Malcolm Green (59)
Final Score: 3 - 1

Division 1
Tuesday 18th November 2014

Colwyn Bay 1 Vs Chester 1
1 Will Williams (167) 0 - 1 John Carleton (201)
2 Michael Whale (166) 0 - 1 David Robertson (188)
3 Brendan Shields (135) ½ - ½ David I. Hulme (157)
4 Ted Thonger (127) 0 - 1 David Stuttard (149)
5 Tim Soar (126) 0 - 1 John Sutcliffe (133)
Final Score: ½ -

Division 3
Tuesday 18th November 2014

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Holywell Knights
1 Steve Rush (121) 0 - 1 Dewi Jones (112)
2 John Simmons (115) ½ - ½ Terry Scott (112)
3 James Babington (105) 1 - 0 Owain Meurig (115)
4 Ron Calvert (74) ½ - ½ Richard Drew (94)
Final Score: 2 - 2

Division 2 East
Friday 14th November 2014

Chester 6 Vs Chester 4
1 Daniel Savidge (158) 1 - 0 David I. Hulme (157)
2 Rohan Yesudian (140) 1 - 0 Joe Nemcek (146)
3 Riyaan Yesudian (143) ½ - ½ John Sutcliffe (133)
4 James Lee (142) 1 - 0 Clive Tickell (122)
5 Seth Collinson (106) 0 - 1 Wesley James (100)
Final Score: -

Division 2 West
Wednesday 12th November 2014

Penyffordd 1 Vs Buckley/Mold 1
1 Ray Pearson (176) 1 - 0 Andy Barber (160)
2 John Gorman (181) ½ - ½ David Aldridge (141)
3 Bob Clark (186) 1 - 0 Stephen Dunning (142)
4 Mike Friel (95) 0 - 1 Richard Owens (134)
5 Euan Stevenson (82) 0 - 1 Gordon Sommerville (115)
Final Score: -

Division 2 West
Tuesday 11th November 2014

Chester 5 Vs Holywell
1 Paul Watson (151) ½ - ½ Max Coventry (143)
2 Ray Williams (144) ½ - ½ Liam Jefferies (143)
3 Steve Williams (132) ½ - ½ Stephen Williams (132)
4 Dave Littlemore (107) 0 - 1 Dewi Jones (112)
5 Dave Hulme (97) ½ - ½ Owain Meurig (115)
Final Score: 2 - 3

Division 2 East
Tuesday 11th November 2014

Chester 7 Vs Wrexham 2
1 Jixin Yang (143) 0 - 1 Piotr Swiech (176)
2 Peter Ashley (137) ½ - ½ Ray Holland (162)
3 Ian Clayton (95) 0 - 1 Pavel Los (161)
4 Jack Yang 0 - 1 Peter Fisher (127)
5 Phil Skippon (60) 1 - 0 Hai Ying Lee (65)
Final Score: -

Division 2 East
Tuesday 11th November 2014

Malpas & Oswestry Vs Frodsham
1 Charles Lowick Higgie (172) 1 - 0 Mark Cromwell (159)
2 Peter Lovatt (161) 1 - 0 Roy Julian (123)
3 David Thomas (160) 1 - 0 Pat Ridley (112)
4 Celeste McCrann (119) 0 - 1 Frank McGuigan (110)
5 Ian Mawhood (95) 0 - 1 Chris Goy (104)
Final Score: 3 - 2

Division 2 West
Tuesday 11th November 2014

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Colwyn Bay 2
1 Les Simcock (150) ½ - ½ Syringa Camp (137)
2 Michael Williams (138) ½ - ½ Arjan Bolina (134)
3 Steve Rush (121) ½ - ½ WCM Imogen Camp (125)
4 John Simmons (115) 0 - 1 Michael Lee (112)
5 James Babington (105) 0 - 1 Andrew Camp (96)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 4th November 2014

Chester 8 Vs Buckley/Mold Q
1 Dave Littlemore (107) 0 - 1 Quentin Dodd (131)
2 Dave Hulme (97) 1 - 0 Ifan Rathbone-Jones (91)
3 Geoff Townsend (87) 0 - 1 Rory Morgan (89)
4 Phil Skippon (60) 0 - 1 Jack Kemp (25)
Final Score: 1 - 3

Division 3
Tuesday 4th November 2014

Malpas & Oswestry Chess Mates Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Malcolm Green (59) 0 - 1 Steve Rush (121)
2 Alan Inglis (60) 1 - 0 John Simmons (115)
3 Klaus Tekniepe (53) 0 - 1 James Babington (105)
4 Orlando Bell (58) 1 - 0 Ron Calvert (74)
Final Score: 2 - 2

Division 3
Tuesday 4th November 2014

Rhyl & Prestatyn 3 Vs Penyffordd 2
1 Diego Garcia Lucas (90) ½ - ½ David Parker-Williams (100)
2 Phil Crew (87) 0 - 1 John Bourne (98)
3 Stuart Hamilton (67) 0 - 1 Mike Friel (95)
4 Nigel Hughes (46) 0 - 1 Euan Stevenson (82)
Final Score: ½ -

Knock Out Round2
Tuesday 4th November 2014

Wrexham KO Vs Chester KO 2
1 Charles Morris (190) 1 - 0 Graham Bromley (166)
2 Piotr Swiech (176) 1 - 0 David I. Hulme (157)
3 Ray Holland (162) ½ - ½ Keith Emerton (150)
4 Pavel Los (161) 1 - 0 Joe Nemcek (146)
5 Brian Davies (143) 1 - 0 Ray Williams (144)
6 Geraint George (137) 0 - 1 Steve Lloyd (140)
Handicap: -
Final Score: -

Knock Out Round2
Monday 3rd November 2014

Frodsham KO Vs Chester KO
1 Mark Cromwell (159) 0 - 1 John Carleton (201)
2 Roy Julian (123) 0 - 1 Jeff Smith (189)
3 Pat Ridley (112) ½ - ½ David Robertson (188)
4 Frank McGuigan (110) 0 - 1 Michael McDonagh (183)
5 Chris Goy (104) 0 - 1 Steve Connor (172)
6 Jim McPhillips (91) 0 - 1 Paul Watson (151)
Handicap: -
Final Score: 3 -

Knock Out Round2
Monday 3rd November 2014

Holywell KO Vs Malpas & Oswestry KO
1 Max Coventry (143) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (172)
2 Liam Jefferies (143) ½ - ½ Peter Lovatt (161)
3 Stephen Williams (132) 1 - 0 David Thomas (160)
4 Dewi Jones (112) ½ - ½ Celeste McCrann (119)
5 Owain Meurig (115) 1 - 0 Ian Mawhood (95)
6 Terry Scott (112) 1 - 0 Arthur Banks (80)
Handicap: -
Final Score: 4 - 2

Knock Out Round2
Tuesday 28th October 2014

Colwyn Bay KO Vs Rhyl & Prestatyn KO
1 David Jameson (185) 0 - 1 Les Simcock (150)
2 Will Williams (167) ½ - ½ Michael Williams (138)
3 Michael Whale (166) 1 - 0 John Simmons (115)
4 Barrie Wells (148) 1 - 0 James Babington (105)
5 Tim Soar (126) ½ - ½ Diego Garcia Lucas (90)
6 Peter Cuthbertson (100) 0 - 1 Phil Crew (87)
Handicap: -
Final Score: 3 -

Division 3
Monday 27th October 2014

Holywell Knights Vs Buckley/Mold J
1 Owain Meurig (115) 0 - 1 Gordon Sommerville (115)
2 Terry Scott (112) ½ - ½ Jonathan Hughes (83)
3 Richard Drew (94) 1 - 0 Jim Hanson (88)
4 Brian Jones (73) 0 - 1 Robert Goodwin (67)
Final Score: -

Division 2 East
Friday 24th October 2014

Chester 6 Vs Frodsham
1 Daniel Savidge (158) 1 - 0 Mark Cromwell (159)
2 James Lee (142) 0 - 1 Roy Julian (123)
3 Arjun Balasubramaniam (102) ½ - ½ Pat Ridley (112)
4 Danny Rajapandian (88) ½ - ½ Chris Goy (104)
5 Manny Rajapandian (67) 0 - 1 Jim McPhillips (91)
Final Score: 2 - 3

Division 2 West
Wednesday 22nd October 2014

Penyffordd 1 Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Ray Pearson (176) 1 - 0 Les Simcock (150)
2 Bob Clark (186) 1 - 0 Michael Williams (138)
3 David Parker-Williams (100) 0 - 1 Steve Rush (121)
4 John Bourne (98) ½ - ½ John Simmons (115)
5 Mike Friel (95) 1 - 0 James Babington (105)
Final Score: -

Division 1
Tuesday 21st October 2014

Chester 2 Vs Chester 1
1 Rokas Valantinas (186) 1 - 0 John Carleton (201)
2 Chris Doran (179) 1 - 0 David Robertson (188)
3 David Bryan (158) 1 - 0 David I. Hulme (157)
4 Daniel Savidge (158) 1 - 0 John Sutcliffe (133)
5 Graham Bromley (166) 1 - D
Final Score: 5 - 0

Chester 1 only had 4 players so defaulted board 5. Graham agreed to drop to board 5 to allow others to have a game.

Division 1
Tuesday 21st October 2014

Chester 3 Vs Wrexham 1
1 Michael McDonagh (183) 0 - 1 Richard Dineley (204)
2 Colm Buckley (157) ½ - ½ Charles Morris (190)
3 Keith Emerton (150) ½ - ½ Femi Adebajo (177)
4 Steve Lloyd (140) 0 - 1 Piotr Swiech (176)
5 Joe Nemcek (146) 0 - 1 Pavel Los (161)
Final Score: 1 - 4

Division 2 West
Tuesday 21st October 2014

Chester 5 Vs Colwyn Bay 2
1 Paul Watson (151) ½ - ½ Syringa Camp (137)
2 Ray Williams (144) 1 - 0 Tim Soar (126)
3 Steve Williams (132) 0 - 1 WCM Imogen Camp (125)
4 Dave Littlemore (107) 0 - 1 Michael Lee (112)
5 Dave Hulme (97) 0 - 1 Andrew Camp (96)
Final Score: -

Division 2 East
Tuesday 21st October 2014

Malpas & Oswestry Vs Chester 7
1 Charles Lowick Higgie (172) 1 - 0 Jixin Yang (143)
2 Peter Lovatt (161) 1 - 0 Peter Ashley (137)
3 Celeste McCrann (119) 0 - 1 Ian Clayton (95)
4 Ian Mawhood (95) 0 - 1 Jack Yang
5 Arthur Banks (80) 0 - 1 Phil Skippon (60)
Final Score: 2 - 3

Division 2 West
Monday 20th October 2014

Holywell Vs Buckley/Mold 1
1 Max Coventry (143) ½ - ½ Andy Barber (160)
2 Liam Jefferies (143) ½ - ½ Stephen Dunning (142)
3 Stephen Williams (132) ½ - ½ David Aldridge (141)
4 Dewi Jones (112) ½ - ½ Richard Owens (134)
5 Owain Meurig (115) 0 - 1 Gordon Sommerville (115)
Final Score: 2 - 3

Division 3
Wednesday 15th October 2014

Buckley/Mold Q Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Quentin Dodd (131) 0 - 1 Steve Rush (121)
2 Rory Morgan (89) 0 - 1 John Simmons (115)
3 Simon Shorrock (73) 0 - 1 James Babington (105)
4 D - 1 Ron Calvert (74)
Final Score: 0 - 4

A.Cork on board 4 did not turn up for Buckley Mold 'Q' Team resulting in a default win to Rhyl & Prestatyn II team

Division 3
Wednesday 15th October 2014

Penyffordd 2 Vs Holywell Knights
1 Mike Friel (95) 1 - 0 Terry Scott (112)
2 Euan Stevenson (82) 0 - 1 Dewi Jones (112)
3 Josh White (60) 0 - 1 Owain Meurig (115)
4 Adam White (50) 0 - 1 Richard Drew (94)
Final Score: 1 - 3

Division 1
Tuesday 14th October 2014

Chester 2 Vs Colwyn Bay 1
1 Rokas Valantinas (186) 1 - 0 Michael Whale (166)
2 David Bryan (158) 0 - 1 Barrie Wells (148)
3 Daniel Savidge (158) 1 - 0 Ted Thonger (127)
4 Paul Watson (151) 1 - 0 Tim Soar (126)
5 Ray Williams (144) 1 - 0 Michael Lee (112)
Final Score: 4 - 1

Division 3
Tuesday 14th October 2014

Chester 8 Vs Buckley/Mold J
1 Dave Littlemore (107) ½ - ½ Gordon Sommerville (115)
2 Jack Yang 0 - 1 Keith Davies (75)
3 Geoff Townsend (87) 1 - 0 Elaine Evans (50)
4 Barry Kelly (38) 1 - 0 Jack Evans (25)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 14th October 2014

Rhyl & Prestatyn 3 Vs Malpas & Oswestry Chess Mates
1 Diego Garcia Lucas (90) 1 - 0 Klaus Tekniepe (53)
2 Simon Wyn Roberts (88) 1 - 0 Alan Inglis (60)
3 Phil Crew (87) 1 - 0 Malcolm Green (59)
4 Nigel Hughes (46) 0 - 1 Nick Kennard (43)
Final Score: 3 - 1

Division 1
Tuesday 14th October 2014

Wrexham 1 Vs Chester 1
1 Richard Dineley (204) 0 - 1 John Carleton (201)
2 Charles Morris (190) ½ - ½ David Robertson (188)
3 Piotr Swiech (176) 1 - 0 Steve Connor (172)
4 Ray Holland (162) 1 - 0 David I. Hulme (157)
5 Pavel Los (161) 1 - 0 David Stuttard (149)
Final Score: -

Knock Out Round1
Monday 13th October 2014

Frodsham KO Vs Penyffordd KO
1 Mark Cromwell (159) 1 - 0 Ray Pearson (176)
2 Roy Julian (123) ½ - ½ John Gorman (181)
3 Pat Ridley (112) 0 - 1 Bob Clark (186)
4 Frank McGuigan (110) 1 - 0 David Parker-Williams (100)
5 Chris Goy (104) 1 - 0 John Bourne (98)
6 Jim McPhillips (91) 0 - 1 Mike Friel (95)
Handicap: -
Final Score: -

Bill Davies Cup
Tuesday 7th October 2014

Chester U145 Vs Holywell U145
1 Ray Williams (144) 1 - 0 Max Coventry (143)
2 Steve Lloyd (140) ½ - ½ Liam Jefferies (143)
3 Rohan Yesudian (140) 1 - 0 Stephen Williams (132)
4 Jixin Yang (143) ½ - ½ Dewi Jones (112)
5 Steve Williams (132) ½ - ½ Owain Meurig (115)
6 James Lee (142) 1 - 0 Terry Scott (112)
Final Score: -

Bill Davies Cup
Tuesday 7th October 2014

Colwyn Bay U145 Vs Wrexham U145
1 1 - D
2 1 - D
3 1 - D
4 1 - D
5 1 - D
6 1 - D
Final Score: 6 - 0

Wrexham were unable to raise a team and have defaulted this match.

Bill Davies Cup
Tuesday 7th October 2014

Malpas & Oswestry U145 Vs Buckley/Mold U145
1 Celeste McCrann (119) 0 - 1 David Aldridge (141)
2 Ian Mawhood (95) 0 - 1 Richard Owens (134)
3 Arthur Banks (80) 0 - 1 Quentin Dodd (131)
4 Alan Inglis (60) 0 - 1 Gordon Sommerville (115)
5 Klaus Tekniepe (53) ½ - ½ Rory Morgan (89)
6 Nick Kennard (43) 0 - 1 Simon Shorrock (73)
Final Score: ½ -

Bill Davies Cup
Tuesday 7th October 2014

Rhyl & Prestatyn U145 Vs Frodsham U145
1 Steve Rush (121) 1 - 0 Roy Julian (123)
2 John Simmons (115) 1 - 0 Pat Ridley (112)
3 James Babington (105) ½ - ½ Frank McGuigan (110)
4 Diego Garcia Lucas (90) ½ - ½ Chris Goy (104)
5 Ron Calvert (74) 0 - 1 Jim McPhillips (91)
6 Nigel Hughes (46) 0 - 1 Angus Weir (72)
Final Score: 3 - 3

Rhyl & Prestatyn U145 won on board count.

Division 2 East
Friday 3rd October 2014

Chester 6 Vs Wrexham 2
1 Daniel Savidge (158) ½ - ½ Mike Hughes (140)
2 James Lee (142) 0 - 1 John Canham (145)
3 Seth Collinson (106) 0 - 1 Peter Fisher (127)
4 Danny Rajapandian (88) 1 - 0 Hai Ying Lee (65)
5 Abhijay Chawda (79) 1 - D
Final Score: -

Division 2 West
Wednesday 1st October 2014

Buckley/Mold 1 Vs Colwyn Bay 2
1 Andy Barber (160) ½ - ½ Syringa Camp (137)
2 Stephen Dunning (142) 1 - 0 Arjan Bolina (134)
3 Frank Salt (140) ½ - ½ WCM Imogen Camp (125)
4 Richard Owens (134) 0 - 1 Michael Lee (112)
5 Ifan Rathbone-Jones (91) 0 - 1 Andrew Camp (96)
Final Score: 2 - 3

Division 2 West
Wednesday 1st October 2014

Penyffordd 1 Vs Holywell
1 Ray Pearson (176) 1 - 0 Max Coventry (143)
2 John Gorman (181) 1 - 0 Liam Jefferies (143)
3 Bob Clark (186) 1 - 0 Stephen Williams (132)
4 David Parker-Williams (100) 0 - 1 Dewi Jones (112)
5 Mike Friel (95) 0 - 1 Owain Meurig (115)
Final Score: 3 - 2

Division 2 East
Tuesday 30th September 2014

Chester 4 Vs Malpas & Oswestry
1 David I. Hulme (157) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (172)
2 Joe Nemcek (146) ½ - ½ Peter Lovatt (161)
3 John Sutcliffe (133) 1 - 0 Celeste McCrann (119)
4 Clive Tickell (122) 1 - 0 Ian Mawhood (95)
5 Colin White (114) 1 - 0 Arthur Banks (80)
Final Score: -

Division 2 East
Monday 29th September 2014

Frodsham Vs Chester 7
1 Mark Cromwell (159) 1 - 0 Jixin Yang (143)
2 Roy Julian (123) 0 - 1 Peter Ashley (137)
3 Pat Ridley (112) 1 - 0 Ian Clayton (95)
4 Frank McGuigan (110) 0 - 1 Jack Yang
5 Chris Goy (104) 1 - 0 Phil Skippon (60)
Final Score: 3 - 2

Division 3
Wednesday 24th September 2014

Buckley/Mold J Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Stephen Dunning (142) 1 - 0 Steve Rush (121)
2 Gordon Sommerville (115) 1 - 0 John Simmons (115)
3 Robert Goodwin (67) 0 - 1 James Babington (105)
4 Elaine Evans (50) 0 - 1 Ron Calvert (74)
Final Score: 2 - 2

Division 3
Wednesday 24th September 2014

Buckley/Mold Q Vs Rhyl & Prestatyn 3
1 Quentin Dodd (131) 1 - 0 Diego Garcia Lucas (90)
2 Ifan Rathbone-Jones (91) 1 - 0 Simon Wyn Roberts (88)
3 Simon Shorrock (73) ½ - ½ Stuart Hamilton (67)
4 Nathan Goodwin (73) 0 - 1 Nigel Hughes (46)
Final Score: -

Division 3
Wednesday 24th September 2014

Penyffordd 2 Vs Malpas & Oswestry Chess Mates
1 David Parker-Williams (100) 0 - 1 David Thomas (160)
2 John Bourne (98) ½ - ½ Alan Inglis (60)
3 Josh White (60) 0 - 1 Klaus Tekniepe (53)
4 Mike Friel (95) 1 - D
Final Score: -

Division 1
Tuesday 23rd September 2014

Chester 1 Vs Chester 3
1 John Carleton (201) 1 - 0 Jeff Smith (189)
2 David Robertson (188) 1 - 0 Michael McDonagh (183)
3 Steve Connor (172) ½ - ½ Colm Buckley (157)
4 David I. Hulme (157) 0 - 1 Steve Lloyd (140)
5 David Stuttard (149) 0 - 1 Rohan Yesudian (140)
Final Score: -

Division 2 East
Tuesday 23rd September 2014

Chester 7 Vs Chester 4
1 Jixin Yang (143) 1 - 0 Graham Bromley (166)
2 Peter Ashley (137) ½ - ½ Joe Nemcek (146)
3 Ian Clayton (95) ½ - ½ John Sutcliffe (133)
4 Jack Yang 0 - 1 Clive Tickell (122)
5 Geoff Townsend (87) 0 - 1 Colin White (114)
Final Score: 2 - 3

Division 1
Tuesday 23rd September 2014

Colwyn Bay 1 Vs Wrexham 1
1 Will Williams (167) 0 - 1 Richard Dineley (204)
2 Michael Whale (166) ½ - ½ Charles Morris (190)
3 Barrie Wells (148) 0 - 1 Ray Holland (162)
4 Ted Thonger (127) 1 - 0 Brian Davies (143)
5 Tim Soar (126) 1 - D
Final Score: -

Division 3
Monday 22nd September 2014

Holywell Knights Vs Chester 8
1 Dewi Jones (112) 1 - 0 Dave Hulme (97)
2 Owain Meurig (115) 1 - 0 Geoff Townsend (87)
3 Terry Scott (112) 1 - 0 Phil Skippon (60)
4 Richard Drew (94) 1 - 0 John Robson (50)
Final Score: 4 - 0

Division 3
Wednesday 17th September 2014

Penyffordd 2 Vs Chester 8
1 David Parker-Williams (100) 1 - 0 Jack Yang
2 John Bourne (98) ½ - ½ Geoff Townsend (87)
3 Mike Friel (95) 1 - 0 John Robson (50)
4 Euan Stevenson (82) 1 - 0 Barry Kelly (38)
Final Score: - ½

Division 3
Tuesday 16th September 2014

Malpas & Oswestry Chess Mates Vs Holywell Knights
1 Celeste McCrann (119) 1 - 0 Owain Meurig (115)
2 Ian Mawhood (95) 0 - 1 Dewi Jones (112)
3 Alan Inglis (60) 0 - 1 Richard Drew (94)
4 Klaus Tekniepe (53) 1 - 0 Catherine Davies (45)
Final Score: 2 - 2

Division 3
Tuesday 16th September 2014

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Rhyl & Prestatyn 3
1 Denis Harvey (133) 1 - 0 Phil Crew (87)
2 John Simmons (115) 1 - 0 Diego Garcia Lucas (90)
3 James Babington (105) 1 - 0 Stuart Hamilton (67)
4 Ron Calvert (74) 1 - 0 Nigel Hughes (46)
Final Score: 4 - 0

Division 2 East
Tuesday 16th September 2014

Wrexham 2 Vs Chester 4
1 Ray Holland (162) 0 - 1 David I. Hulme (157)
2 Geraint George (137) 1 - 0 Joe Nemcek (146)
3 Brian Davies (143) 0 - 1 John Sutcliffe (133)
4 Peter Fisher (127) 0 - 1 Clive Tickell (122)
5 Hai Ying Lee (65) 1 - D
Final Score: 2 - 3

Division 2 West
Wednesday 10th September 2014

Buckley/Mold 1 Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Andy Barber (160) ½ - ½ Ben Roberts (167)
2 Stephen Dunning (142) ½ - ½ Les Simcock (150)
3 David Aldridge (141) 1 - 0 Michael Williams (138)
4 Richard Owens (134) 1 - 0 Steve Rush (121)
5 Gordon Sommerville (115) ½ - ½ John Simmons (115)
Final Score: -

Division 2 East
Tuesday 9th September 2014

Chester 4 Vs Frodsham
1 Graham Bromley (166) ½ - ½ Mark Cromwell (159)
2 Joe Nemcek (146) 1 - 0 Roy Julian (123)
3 John Sutcliffe (133) 0 - 1 Pat Ridley (112)
4 Clive Tickell (122) 1 - 0 Chris Goy (104)
5 Colin White (114) ½ - ½ Jim McPhillips (91)
Final Score: 3 - 2

Division 2 East
Tuesday 9th September 2014

Wrexham 2 Vs Malpas & Oswestry
1 Ray Holland (162) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (172)
2 Geraint George (137) 0 - 1 Peter Lovatt (161)
3 Brian Davies (143) ½ - ½ Celeste McCrann (119)
4 Peter Fisher (127) 1 - 0 Ian Mawhood (95)
5 Mike Hughes (140) 1 - 0 Arthur Banks (80)
Final Score: -

Peter Fisher should not have played above Mike Hughes. Charles Higgie has agreed that the results were not affected so the games will stand

Division 2 West
Monday 8th September 2014

Holywell Vs Colwyn Bay 2
1 Max Coventry (143) ½ - ½ Syringa Camp (137)
2 Stephen Williams (132) 1 - 0 Arjan Bolina (134)
3 Dewi Jones (112) ½ - ½ WCM Imogen Camp (125)
4 Owain Meurig (115) ½ - ½ Michael Lee (112)
5 Terry Scott (112) 1 - 0 Andrew Camp (96)
Final Score: -

Division 1
Tuesday 2nd September 2014

Chester 1 Vs Colwyn Bay 1
1 David Robertson (188) 1 - 0 Will Williams (167)
2 Steve Connor (172) 1 - 0 Michael Whale (166)
3 Gary Gillespie (164) 0 - 1 Barrie Wells (148)
4 David I. Hulme (157) 1 - 0 Ted Thonger (127)
5 David Stuttard (149) ½ - ½ Tim Soar (126)
Final Score: -

Division 1
Tuesday 2nd September 2014

Chester 3 Vs Chester 2
1 Jeff Smith (189) 0 - 1 Rokas Valantinas (186)
2 Michael McDonagh (183) 1 - 0 Daniel Savidge (158)
3 Colm Buckley (157) 0 - 1 Paul Watson (151)
4 Keith Emerton (150) 1 - 0 Ray Williams (144)
5 Steve Lloyd (140) 1 - 0 Gareth Edwards (137)
Final Score: 3 - 2

Division 2 East
Tuesday 2nd September 2014

Chester 7 Vs Chester 6
1 Jixin Yang (143) 0 - 1 Rohan Yesudian (140)
2 Peter Ashley (137) ½ - ½ Riyaan Yesudian (143)
3 Ian Clayton (95) 1 - 0 James Lee (142)
4 Jack Yang 1 - 0 Seth Collinson (106)
5 Phil Skippon (60) 0 - 1 Arjun Balasubramaniam (102)
Final Score: -

It has been agreed with the League Controller that Rohan should play above his brother and also James Lee in board order