Results 2014/15

Showing all results 2014/15. Click on Competition name or Team name to filter. Please note that results marked (provisional) do not affect the league tables.

Division 3
Tuesday 2nd May 2017

Chester 6 Vs Malpas & Oswestry 2
1 Jixin Yang (140) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (166)
2 Claire Kerton (118) 0 - 1 Graham Ives (124)
3 Ian Clayton (112) 0 - 1 Dimitar Kirachen (91)*
4 Jack Yang (103) 1 - D Robin Hemuss (50)
Final Score: 1 - 3

M&O Board 3 was played by Dimitar Kirachen. (Yes I can confirm that Dimitar Kirachen 97 played board 3 for Malpas & Oswestry 2 - Charles)

Division 2
Tuesday 25th April 2017

Chester 4 Vs Holywell Knights
1 Ray Williams (147) ½ - ½ Owain Meurig (134)
2 Colin White (145) 0 - 1 Dewi Jones (112)
3 Clive Tickell (133) ½ - ½ Richard Drew (100)
4 Joe Nemcek (132) 1 - 0 Brian Jones (80)
5 John Sutcliffe (117) 1 - 0 Sandi Medagedara (53)
Final Score: 3 - 2

Division 2
Tuesday 25th April 2017

Wrexham 2 Vs Buckley/Mold 1
1 Ray Holland (157) ½ - ½ David Aldridge (136)
2 Mike Hughes (139) 1 - 0 Ifan Rathbone-Jones (128)
3 Peter Fisher (133) 1 - 0 Quentin Dodd (127)
4 Steve Richards (110) ½ - ½ Stephen Dunning (120)
5 Hai Ying Lee (74) 0 - 1 Gordon Sommerville (110)
Final Score: 3 - 2

Division 3
Tuesday 25th April 2017

Malpas & Oswestry 2 Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Charles Lowick Higgie (166) 1 - 0 James Babington (110)
2 Peter Lovatt (144) ½ - ½ Andrew Hughes (88)
3 John Neal (5) 0 - 1 Stuart Hamilton (75)
4 Aleisha Moon (20) 1 - 0
Final Score: -

Division 2
Monday 24th April 2017

Frodsham Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Mark Cromwell (157) 0 - 1 Les Simcock (157)
2 Roy Julian (127) 0 - 1 Gareth Ellis (136)
3 Pat Ridley (127) ½ - ½ Michael Williams (132)
4 Nick Darlington (120) 1 - 0 John Simmons (113)
5 Jeff Reid (106) 1 - 0 Diego Garcia Lucas (105)
Final Score: -

Division 2
Monday 24th April 2017

Holywell Bishops Vs Colwyn Bay 2
1 Liam Jefferies (144) ½ - ½ Michael Whale (142)
2 Haydn Parry (141) ½ - ½ Barrie Wells (144)
3 Max Coventry (140) 0 - 1 Tim Soar (116)
4 Paul Taylor (59) 0 - 1 Richard Hibbs (122)
5 Stephen Williams (128) 1 - D Danny Heath (117)
Final Score: 2 - 3

Colwyn Bay defaulted Board Five

Division 1
Thursday 20th April 2017

Malpas & Oswestry 1 Vs Wrexham 1
1 Charles Lowick Higgie (166) ½ - ½ Bob Clark (192)
2 Peter Lovatt (144) ½ - ½ Piotr Swiech (183)
3 Gemma Moon (10) 0 - 1 Ray Holland (157)
4 Aleisha Moon (20) 0 - 1 Przemyslaw Swiech (145)
5 John Neal (5) 0 - 1 Brian Davies (136)
Final Score: 1 - 4

Division 3
Wednesday 19th April 2017

Buckley/Mold 2 Vs Tattenhall
1 Frank Salt (134) ½ - ½ Celeste McCrann (110)
2 Stephen Dunning (120) ½ - ½ Klaus Tekniepe (73)
3 Gordon Sommerville (110) 1 - 0 Orlando Bell (64)
4 Jamie Glanchey 1 - 0 Malcolm Green (50)
Final Score: 3 - 1

B/Mold board 4 was Jamie Glamcey

Division 3
Wednesday 19th April 2017

Penyffordd Vs Chester 6
1 David Parker-Williams (98) 0 - 1 Jixin Yang (140)
2 Mike Friel (80) 0 - 1 Ian Clayton (112)
3 Roshan Clarke (59) 0 - 1 Jack Yang (103)
4 Mila Clarke* 0 - 1 Samuel Burchett (59)*
Final Score: 0 - 4

*Penyffordd board 4 was played by Mila Clarke. Chester 6 board 4 was played by Samuel Burchett.

Division 3
Tuesday 18th April 2017

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Holywell Rookies
1 John Simmons (113) ½ - ½ Brian Jones (80)
2 Diego Garcia Lucas (105) 1 - 0 Sue Parry (70)
3 Stuart Hamilton (75) 0 - 1 Sithi Medagedara (68)
4 Nigel Hughes (50) 1 - 0 Sandi Medagedara (53)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 18th April 2017

Malpas & Oswestry 2 Vs Chester 7
1 -
2 -
3 -
4 -
Final Score: 4 - 0

Chester 7 unable to raise a team.

Division 1
Tuesday 11th April 2017

Chester 2 Vs Colwyn Bay 1
1 Rokas Valantinas (198) 0 - 1 David Jameson (187)
2 Phil Crocker (190) 1 - 0 WCM Imogen Camp (156)
3 Chris Doran (185) 1 - 0 Richard Burton (141)
4 Graham Bromley (156) 1 - 0 Syringa Camp (129)
5 Paul Watson (151) 1 - 0
Final Score: 4 - 1

Bd5 defaulted for Colwyn Bay

Division 3
Tuesday 11th April 2017

Chester 5 Vs Penyffordd
1 Ray Williams (147) 0 - 1 John Gorman (158)
2 Steve Williams (127) 1 - 0 David Parker-Williams (98)
3 Dave Littlemore (112) 1 - 0 Euan Stevenson (79)
4 Dave Hulme (80) 1 - 0 Mike Friel (80)
Final Score: 3 - 1

Division 1
Tuesday 11th April 2017

Malpas & Oswestry 1 Vs Chester 1
1 Richard Bryant (181) 0 - 1 John Carleton (213)
2 Nathanael Paul (174) 0 - 1 David Robertson (176)
3 David Bennion (155) 1 - 0 Daniel Savidge (160)
4 Peter Lovatt (144) 1 - 0 David I. Hulme (160)
5 Graham Ives (124) ½ - ½ David Stuttard (151)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 11th April 2017

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Chester 7
1 John Simmons (113) 1 - 0 Mario Scarpa (114)
2 Diego Garcia Lucas (105) 1 - 0 Phil Skippon (68)
3 Stuart Hamilton (75) 1 - 0 Geoff Townsend (56)
4 Nigel Hughes (50) 1 - 0 Noel Kelly (47)
Final Score: 4 - 0

Division 1
Tuesday 11th April 2017

Wrexham 1 Vs Chester 3
1 Richard Dineley (205) 0 - 1 Rohan Yesudian (181)
2 Bob Clark (192) 1 - 0 Colm Buckley (174)
3 Piotr Swiech (183) 0 - 1 Michael McDonagh (173)
4 Ray Holland (157) 1 - 0 Riyaan Yesudian (148)
5 Brian Davies (136) ½ - ½ Steve Lloyd (138)
Final Score: -

Division 3
Monday 10th April 2017

Holywell Rookies Vs Buckley/Mold 2
1 Stephen Williams (128) 1 - D
2 Brian Jones (80) 0 - 1 Stephen Dunning (120)
3 Sue Parry (70) 0 - 1 Jonathan Hughes (103)
4 Paul Taylor (59) 1 - D
Final Score: 2 - 2

Buckley/Mold 2 Boards 1 & 4 failed to arrive. Games forfeited by default.

Division 2
Wednesday 5th April 2017

Buckley/Mold 1 Vs Frodsham
1 Richard Owens (131) 0 - 1 Pat Ridley (127)
2 Frank Salt (134) ½ - ½ Jeff Reid (106)
3 Stephen Dunning (120) ½ - ½ Chris Goy (98)
4 Gordon Sommerville (110) 1 - 0 Angus Weir (98)
5 Robert Goodwin (75) 1 - D
Final Score: 3 - 2

Division 2
Tuesday 4th April 2017

Colwyn Bay 2 Vs Chester 4
1 Michael Whale (142) 0 - 1 Ray Williams (147)
2 Brendan Shields (136) 1 - 0 Colin White (145)
3 Ted Thonger (136) 1 - 0 Clive Tickell (133)
4 Tim Soar (116) 0 - 1 Joe Nemcek (132)
5 Terry Burgess (84) 0 - 1 John Sutcliffe (117)
Final Score: 2 - 3

Division 2
Tuesday 4th April 2017

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Holywell Bishops
1 Les Simcock (157) ½ - ½ Liam Jefferies (144)
2 Gareth Ellis (136) ½ - ½ Haydn Parry (141)
3 John Simmons (113) 1 - 0 Max Coventry (140)
4 James Babington (110) ½ - ½ Stephen Williams (128)
5 Andrew Hughes (88) 0 - 1 Paul Taylor (59)
Final Score: -

Division 2
Monday 3rd April 2017

Holywell Knights Vs Wrexham 2
1 Owain Meurig (134) ½ - ½ Ray Holland (157)
2 Dewi Jones (112) ½ - ½ Mike Hughes (139)
3 Richard Drew (100) 1 - 0 Peter Fisher (133)
4 Brian Jones (80) 0 - 1 Steve Richards (110)
5 Sandi Medagedara (53) 0 - 1 Hai Ying Lee (74)
Final Score: 2 - 3

Division 3
Wednesday 29th March 2017

Buckley/Mold 2 Vs Chester 7
1 Ifan Rathbone-Jones (128) 1 - 0 Mario Scarpa (114)
2 Gordon Sommerville (110) 1 - 0 Efe Kitis (78)
3 Ben Barnes (59) 1 - D
4 Elaine Evans (22) 1 - 0 Mehmet Kitis
Final Score: 4 - 0

Division 3
Wednesday 29th March 2017

Tattenhall Vs Holywell Rookies
1 Celeste McCrann (110) 1 - D
2 Alan Inglis (71) 1 - D
3 Orlando Bell (64) 1 - D
4 Ben Newnham (35) 1 - D
Final Score: 4 - 0

Tattenhall is sorry that the Rookies unfortunately couldn't raise a team for this day.

Division 3
Tuesday 28th March 2017

Chester 6 Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Jixin Yang (140) 1 - 0 John Simmons (113)
2 Ian Clayton (112) 0 - 1 James Babington (110)
3 Jack Yang (103) 1 - 0 Diego Garcia Lucas (105)
4 Abhijay Chawda (96) 1 - 0 Stuart Hamilton (75)
Final Score: 3 - 1

Division 3
Tuesday 28th March 2017

Malpas & Oswestry 2 Vs Chester 5
1 Charles Lowick Higgie (166) 1 - 0 Ray Williams (147)
2 Graham Ives (124) 0 - 1 Steve Williams (127)
3 Andrew Williams 0 - 1 Dave Littlemore (112)
4 Aleisha Moon (20) 0 - 1 Dave Hulme (80)
Final Score: 1 - 3

Played 29/3/2017. Confirmed by CLH Board 3 for M&O was Andrew Williams

Division 2
Tuesday 28th March 2017

Wrexham 2 Vs Holywell Bishops
1 Ray Holland (157) ½ - ½ Haydn Parry (141)
2 Mike Hughes (139) ½ - ½ Max Coventry (140)
3 Peter Fisher (133) 1 - 0 Stephen Williams (128)
4 Steve Richards (110) 1 - 0 Sithi Medagedara (68)
5 Hai Ying Lee (74) ½ - ½ Paul Taylor (59)
Final Score: -

Knock Out Final
Monday 27th March 2017

Malpas & Oswestry KO Vs Chester KO
1 Richard Bryant (181) ½ - ½ John Carleton (213)
2 Brian Whyte (184) ½ - ½ Phil Crocker (190)
3 Nathanael Paul (174) 0 - 1 Chris Doran (185)
4 David Bennion (155) 0 - 1 Michael McDonagh (173)
5 Peter Lovatt (144) ½ - ½ David Robertson (176)
6 Graham Ives (124) 0 - 1 Steve Connor (176)
Handicap: -
Final Score: 4 -

Congrats to Chester!

Division 3
Wednesday 22nd March 2017

Penyffordd Vs Malpas & Oswestry 2
1 David Parker-Williams (98) 0 - 1 Keith Grice (107)
2 Euan Stevenson (79) 0 - 1 Jon Smith (83)
3 Mike Friel (80) 1 - 0 Andrew Williams
4 Bruce Douglas (30) 1 - 0 Anastasia Moon (20)
Final Score: 2 - 2

(Provisional). (Provisional). Malpas & Oswestry fielded unregistered player Andrew Williams (estimated garde 50) on board 3 my apologies! Please can he be registered.

Division 3
Wednesday 22nd March 2017

Tattenhall Vs Chester 7
1 Celeste McCrann (110) 1 - 0 Jeoff Morris (108)
2 Alan Inglis (71) ½ - ½ Geoff Townsend (56)
3 Malcolm Green (50) 1 - 0 Warren Bates
4 Mike Dickinson (55) 1 - 0 Barry Kelly (19)
Final Score: - ½

Division 1
Tuesday 21st March 2017

Chester 3 Vs Malpas & Oswestry 1
1 Rohan Yesudian (181) ½ - ½ Richard Bryant (181)
2 Colm Buckley (174) ½ - ½ Brian Whyte (184)
3 Michael McDonagh (173) 1 - 0 David Bennion (155)
4 Ben Roberts (164) 0 - 1 Peter Lovatt (144)
5 Riyaan Yesudian (148) 1 - 0 Graham Ives (124)
Final Score: 3 - 2

Division 3
Tuesday 21st March 2017

Chester 5 Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Ray Williams (147) ½ - ½ John Simmons (113)
2 Steve Williams (127) ½ - ½ Diego Garcia Lucas (105)
3 Dave Littlemore (112) 1 - 0 Stuart Hamilton (75)
4 Dave Hulme (80) 0 - 1 Nigel Hughes (50)
Final Score: 2 - 2

Division 3
Tuesday 21st March 2017

Chester 6 Vs Buckley/Mold 2
1 Jixin Yang (140) 1 - 0 Stephen Dunning (120)
2 Claire Kerton (118) 1 - 0 Brian Lowens (114)
3 Ian Clayton (112) 0 - 1 Gordon Sommerville (110)
4 Jack Yang (103) 1 - 0 Jonathan Hughes (103)
Final Score: 3 - 1

Division 1
Tuesday 21st March 2017

Colwyn Bay 1 Vs Chester 1
1 David Jameson (187) 0 - 1 John Carleton (213)
2 Michael Vidler (188) 1 - 0 David Robertson (176)
3 WCM Imogen Camp (156) ½ - ½ Steve Connor (176)
4 Richard Burton (141) 0 - 1 Daniel Savidge (160)
5 Michael Whale (142) 0 - 1 David Stuttard (151)
Final Score: -

Division 1
Tuesday 21st March 2017

Wrexham 1 Vs Chester 2
1 Richard Dineley (205) 1 - 0 Rokas Valantinas (198)
2 Bob Clark (192) 1 - 0 Chris Doran (185)
3 Piotr Swiech (183) 0 - 1 Graham Bromley (156)
4 Ray Holland (157) ½ - ½ Paul Watson (151)
5 Brian Davies (136) ½ - ½ David Bryan (148)
Final Score: 3 - 2

Division 2
Wednesday 15th March 2017

Buckley/Mold 1 Vs Holywell Knights
1 Andy Barber (156) ½ - ½ Owain Meurig (134)
2 Richard Owens (131) 1 - 0 Dewi Jones (112)
3 David Aldridge (136) 1 - 0 Richard Drew (100)
4 Frank Salt (134) 1 - 0 Brian Jones (80)
5 Ifan Rathbone-Jones (128) 1 - 0 Sue Parry (70)
Final Score: - ½

Division 2
Tuesday 14th March 2017

Chester 4 Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Colin White (145) ½ - ½ Les Simcock (157)
2 Keith Emerton (133) 0 - 1 Gareth Ellis (136)
3 Clive Tickell (133) 0 - 1 Michael Williams (132)
4 Joe Nemcek (132) 1 - 0 John Simmons (113)
5 John Sutcliffe (117) 1 - 0 James Babington (110)
Final Score: -

Division 2
Tuesday 14th March 2017

Wrexham 2 Vs Colwyn Bay 2
1 Ray Holland (157) ½ - ½ Michael Whale (142)
2 Mike Hughes (139) 1 - 0 Brendan Shields (136)
3 Peter Fisher (133) 0 - 1 Ted Thonger (136)
4 Steve Richards (110) 1 - 0 Tim Soar (116)
5 Hai Ying Lee (74) 0 - 1 Danny Heath (117)
Final Score: -

Division 2
Monday 13th March 2017

Frodsham Vs Holywell Bishops
1 Mark Cromwell (157) ½ - ½ Liam Jefferies (144)
2 Roy Julian (127) ½ - ½ Haydn Parry (141)
3 Pat Ridley (127) 0 - 1 Max Coventry (140)
4 Nick Darlington (120) 1 - 0 Stephen Williams (128)
5 Jeff Reid (106) 1 - 0 Paul Taylor (59)
Final Score: 3 - 2

Division 3
Wednesday 8th March 2017

Buckley/Mold 2 Vs Chester 5
1 Ifan Rathbone-Jones (128) ½ - ½ Ray Williams (147)
2 Stephen Dunning (120) 1 - 0 Steve Williams (127)
3 Brian Lowens (114) ½ - ½ Dave Littlemore (112)
4 Gordon Sommerville (110) 1 - 0 Dave Hulme (80)
Final Score: 3 - 1

Division 1
Tuesday 7th March 2017

Chester 1 Vs Wrexham 1
1 John Carleton (213) 0 - 1 Richard Dineley (205)
2 David Robertson (176) ½ - ½ Bob Clark (192)
3 Steve Connor (176) 1 - 0 Piotr Swiech (183)
4 Daniel Savidge (160) 1 - 0 Ray Holland (157)
5 David Stuttard (151) ½ - ½ Peter Fisher (133)
Final Score: 3 - 2

Division 1
Tuesday 7th March 2017

Chester 3 Vs Chester 2
1 Rohan Yesudian (181) 0 - 1 Rokas Valantinas (198)
2 Colm Buckley (174) ½ - ½ Phil Crocker (190)
3 Michael McDonagh (173) 0 - 1 Chris Doran (185)
4 Ben Roberts (164) 0 - 1 Graham Bromley (156)
5 Riyaan Yesudian (148) 1 - 0 Paul Watson (151)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 7th March 2017

Chester 6 Vs Tattenhall
1 Jixin Yang (140) ½ - ½ Celeste McCrann (110)
2 Ian Clayton (112) 1 - 0 Klaus Tekniepe (73)
3 Jack Yang (103) 1 - 0 Orlando Bell (64)
4 Abhijay Chawda (96) 1 - 0 Malcolm Green (50)
Final Score: - ½

Division 1
Tuesday 7th March 2017

Malpas & Oswestry 1 Vs Colwyn Bay 1
1 Richard Bryant (181) 0 - 1 David Jameson (187)
2 Brian Whyte (184) 0 - 1 Michael Vidler (188)
3 David Bennion (155) 1 - 0 Richard Burton (141)
4 Peter Lovatt (144) ½ - ½ Michael Whale (142)
5 Graham Ives (124) 1 - 0 Barrie Wells (144)
Final Score: -

I confirm it is correct, Charles

Division 3
Tuesday 7th March 2017

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Penyffordd
1 John Simmons (113) 0 - 1 David Parker-Williams (98)
2 James Babington (110) 1 - 0 John Bourne (92)
3 Diego Garcia Lucas (105) 0 - 1 Euan Stevenson (79)
4 Andrew Hughes (88) 1 - 0 Mike Friel (80)
Final Score: 2 - 2

Division 3
Monday 6th March 2017

Holywell Rookies Vs Chester 7
1 Richard Drew (100) 1 - 0 Mario Scarpa (114)
2 Sithi Medagedara (68) 1 - 0 Jeoff Morris (108)
3 Sue Parry (70) 0 - 1 Phil Skippon (68)
4 Les Roberts (26) 0 - 1 Geoff Townsend (56)
Final Score: 2 - 2

Division 2
Wednesday 1st March 2017

Buckley/Mold 1 Vs Colwyn Bay 2
1 Andy Barber (156) 1 - 0 Barrie Wells (144)
2 Richard Owens (131) ½ - ½ Ted Thonger (136)
3 David Aldridge (136) 1 - 0 Tim Soar (116)
4 Quentin Dodd (127) 1 - 0 Danny Heath (117)
5 Gordon Sommerville (110) 1 - 0 Stephen Paterson (56)
Final Score: - ½

Division 3
Tuesday 28th February 2017

Chester 5 Vs Tattenhall
1 Ray Williams (147) 1 - 0 Celeste McCrann (110)
2 Joe Nemcek (132) 1 - 0 Alan Inglis (71)
3 John Sutcliffe (117) 1 - 0 Orlando Bell (64)
4 Dave Hulme (80) 1 - 0 Mike Dickinson (55)
Final Score: 4 - 0

Division 2
Tuesday 28th February 2017

Wrexham 2 Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Ray Holland (157) 0 - 1 Les Simcock (157)
2 Mike Hughes (139) 0 - 1 Gareth Ellis (136)
3 Peter Fisher (133) ½ - ½ Michael Williams (132)
4 Steve Richards (110) 0 - 1 John Simmons (113)
5 Hai Ying Lee (74) 0 - 1 James Babington (110)
Final Score: ½ -

Division 2
Monday 27th February 2017

Holywell Knights Vs Frodsham
1 Owain Meurig (134) 0 - 1 Mark Cromwell (157)
2 Dewi Jones (112) ½ - ½ Roy Julian (127)
3 Richard Drew (100) ½ - ½ Pat Ridley (127)
4 Terry Scott (96) 0 - 1 Nick Darlington (120)
5 Brian Jones (80) ½ - ½ Jeff Reid (106)
Final Score: -

Division 2
Monday 27th February 2017

Holywell Bishops Vs Chester 4
1 Liam Jefferies (144) 0 - 1 Colin White (145)
2 Haydn Parry (141) 1 - 0 Keith Emerton (133)
3 Max Coventry (140) ½ - ½ Clive Tickell (133)
4 Stephen Williams (128) 0 - 1 Joe Nemcek (132)
5 Paul Taylor (59) 0 - 1 John Sutcliffe (117)
Final Score: -

Division 3
Wednesday 22nd February 2017

Penyffordd Vs Buckley/Mold 2
1 David Parker-Williams (98) 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones (128)
2 Mike Friel (80) 1 - 0 Stephen Dunning (120)
3 Roshan Clarke (59) 0 - 1 Brian Lowens (114)
4 Bruce Douglas (30) 0 - 1 Gordon Sommerville (110)
Final Score: 1 - 3

Division 3
Monday 20th February 2017

Holywell Rookies Vs Chester 6
1 Stephen Williams (128) 0 - 1 Jixin Yang (140)
2 Richard Drew (100) 1 - 0 Ian Clayton (112)
3 Terry Scott (96) 0 - 1 Jack Yang (103)
4 Paul Taylor (59) 1 - 0 Zach Bragg
Final Score: 2 - 2

Division 2
Wednesday 15th February 2017

Buckley/Mold 1 Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Andy Barber (156) 0 - 1 Hugh Jones (169)
2 Richard Owens (131) 1 - 0 Les Simcock (157)
3 David Aldridge (136) ½ - ½ Michael Williams (132)
4 Frank Salt (134) 0 - 1 James Babington (110)
5 Brian Lowens (114) 0 - 1 Andrew Hughes (88)
Final Score: -

Division 2
Monday 13th February 2017

Frodsham Vs Chester 4
1 Mark Cromwell (157) 1 - 0 Ray Williams (147)
2 Roy Julian (127) 1 - 0 Colin White (145)
3 Pat Ridley (127) ½ - ½ Keith Emerton (133)
4 Jeff Reid (106) ½ - ½ Clive Tickell (133)
5 Chris Goy (98) 0 - 1 Joe Nemcek (132)
Final Score: 3 - 2

Division 2
Monday 13th February 2017

Holywell Knights Vs Colwyn Bay 2
1 Owain Meurig (134) 1 - 0 Michael Whale (142)
2 Dewi Jones (112) ½ - ½ Barrie Wells (144)
3 Richard Drew (100) ½ - ½ Ted Thonger (136)
4 Sandi Medagedara (53) 0 - 1 Tim Soar (116)
5 Brian Jones (80) 0 - 1 Stephen Paterson (56)
Final Score: 2 - 3

Holywell board 4 turned up 40 minutes late. Colwyn Bay captain agreed to a substitute out of board order rather than default a board.

Division 3
Wednesday 8th February 2017

Buckley/Mold 2 Vs Malpas & Oswestry 2
1 Frank Salt (134) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (166)
2 Ifan Rathbone-Jones (128) 1 - 0 Brian Glover (60)
3 Ben Barnes (59) 1 - 0 Anastasia Moon (20)
4 Jack Kemp (64) 1 - 0 Rhi Moon
Final Score: 3 - 1

Unregistered player (Rhi Moon) played bd 4 for Malpas. Sorry i was not there at the start of the match, and didn't catch the Buckley/Mold players. Charles

Division 3
Wednesday 8th February 2017

Tattenhall Vs Penyffordd
1 Celeste McCrann (110) 1 - 0 John Bourne (92)
2 Alan Inglis (71) 1 - 0 Mike Friel (80)
3 Klaus Tekniepe (73) 0 - 1 Euan Stevenson (79)
4 Orlando Bell (64) 1 - 0 Bruce Douglas (30)
Final Score: 3 - 1

Division 1
Tuesday 7th February 2017

Chester 2 Vs Chester 1
1 Rokas Valantinas (198) 0 - 1 John Carleton (213)
2 Phil Crocker (190) ½ - ½ David Robertson (176)
3 Chris Doran (185) 0 - 1 Steve Connor (176)
4 Paul Watson (151) 0 - 1 Daniel Savidge (160)
5 Graham Bromley (156) 1 - 0 David Stuttard (151)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 7th February 2017

Chester 5 Vs Holywell Rookies
1 Ray Williams (147) 1 - 0 Richard Drew (100)
2 Steve Williams (127) ½ - ½ Brian Jones (80)
3 Dave Littlemore (112) 0 - 1 Sithi Medagedara (68)
4 Dave Hulme (80) 0 - 1 Sandi Medagedara (53)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 7th February 2017

Chester 7 Vs Chester 6
1 Mario Scarpa (114) 0 - 1 Jixin Yang (140)
2 Jeoff Morris (108) 1 - 0 Ian Clayton (112)
3 Phil Skippon (68) 0 - 1 Jack Yang (103)
4 Geoff Townsend (56) 0 - 1 Theo Riley
Final Score: 1 - 3

Division 1
Tuesday 7th February 2017

Colwyn Bay 1 Vs Chester 3
1 Michael Vidler (188) 0 - 1 Colm Buckley (174)
2 WCM Imogen Camp (156) 0 - 1 Michael McDonagh (173)
3 Richard Burton (141) 0 - 1 Ben Roberts (164)
4 Michael Whale (142) 1 - 0 Steve Lloyd (138)
5 Barrie Wells (144) ½ - ½ Keith Emerton (133)
Final Score: -

Division 2
Tuesday 31st January 2017

Chester 4 Vs Wrexham 2
1 Ray Williams (147) ½ - ½ Ray Holland (157)
2 Colin White (145) 0 - 1 Mike Hughes (139)
3 Keith Emerton (133) ½ - ½ Peter Fisher (133)
4 Clive Tickell (133) 1 - 0 Steve Richards (110)
5 Joe Nemcek (132) 1 - 0 Hai Ying Lee (74)
Final Score: 3 - 2

Division 2
Tuesday 31st January 2017

Colwyn Bay 2 Vs Frodsham
1 Michael Whale (142) 1 - 0 Mark Cromwell (157)
2 Brendan Shields (136) ½ - ½ Roy Julian (127)
3 Ted Thonger (136) ½ - ½ Pat Ridley (127)
4 Tim Soar (116) ½ - ½ Nick Darlington (120)
5 Stephen Paterson (56) 0 - 1 Jeff Reid (106)
Final Score: -

Division 2
Tuesday 31st January 2017

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Holywell Knights
1 Les Simcock (157) ½ - ½ Owain Meurig (134)
2 Gareth Ellis (136) 1 - 0 Dewi Jones (112)
3 John Simmons (113) ½ - ½ Richard Drew (100)
4 James Babington (110) 1 - 0 Terry Scott (96)
5 Diego Garcia Lucas (105) 1 - 0 Brian Jones (80)
Final Score: 4 - 1

Division 2
Monday 30th January 2017

Holywell Bishops Vs Buckley/Mold 1
1 Liam Jefferies (144) ½ - ½ Andy Barber (156)
2 Haydn Parry (141) 1 - 0 David Aldridge (136)
3 Max Coventry (140) ½ - ½ Frank Salt (134)
4 Stephen Williams (128) 0 - 1 Stephen Dunning (120)
5 Paul Taylor (59) 0 - 1 Gordon Sommerville (110)
Final Score: 2 - 3

Division 3
Wednesday 25th January 2017

Penyffordd Vs Holywell Rookies
1 John Gorman (158) 1 - 0 Terry Scott (96)
2 David Parker-Williams (98) 0 - 1 Brian Jones (80)
3 Mike Friel (80) 1 - 0 Sue Parry (70)
4 Euan Stevenson (79) 1 - 0 Les Roberts (26)
Final Score: 3 - 1

Division 1
Tuesday 24th January 2017

Chester 1 Vs Chester 3
1 John Carleton (213) 1 - 0 Rohan Yesudian (181)
2 David Robertson (176) ½ - ½ Michael McDonagh (173)
3 Daniel Savidge (160) 0 - 1 Ben Roberts (164)
4 Jixin Yang (140) 0 - 1 Riyaan Yesudian (148)
5 Clive Tickell (133) 0 - 1 Steve Lloyd (138)
Final Score: -

Division 1
Tuesday 24th January 2017

Chester 2 Vs Malpas & Oswestry 1
1 Rokas Valantinas (198) 1 - 0 Richard Bryant (181)
2 Phil Crocker (190) ½ - ½ Brian Whyte (184)
3 Chris Doran (185) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (166)
4 Graham Bromley (156) 0 - 1 David Bennion (155)
5 Paul Watson (151) 0 - 1 Peter Lovatt (144)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 24th January 2017

Chester 5 Vs Chester 7
1 Ray Williams (147) 1 - 0 Mario Scarpa (114)
2 Steve Williams (127) ½ - ½ Jeoff Morris (108)
3 Dave Littlemore (112) ½ - ½ Phil Skippon (68)
4 Dave Hulme (80) 1 - 0 Geoff Townsend (56)
Final Score: 3 - 1

Division 3
Tuesday 24th January 2017

Malpas & Oswestry 2 Vs Tattenhall
1 Graham Ives (124) 1 - 0 Celeste McCrann (110)
2 Keith Grice (107) 1 - 0 Alan Inglis (71)
3 Jon Smith (83) 1 - 0 Klaus Tekniepe (73)
4 Graeme Campbell (75) 0 - 1 Malcolm Green (50)
Final Score: 3 - 1

Division 3
Tuesday 24th January 2017

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Buckley/Mold 2
1 John Simmons (113) 0 - 1 Stephen Dunning (120)
2 James Babington (110) 0 - 1 Gordon Sommerville (110)
3 Diego Garcia Lucas (105) ½ - ½ Brian Lowens (114)
4 Andrew Hughes (88) 1 - 0 Jim Hanson (68)
Final Score: -

Division 2
Monday 23rd January 2017

Frodsham Vs Wrexham 2
1 Mark Cromwell (157) 0 - 1 Ray Holland (157)
2 Roy Julian (127) 0 - 1 Mike Hughes (139)
3 Pat Ridley (127) 0 - 1 Peter Fisher (133)
4 Nick Darlington (120) 1 - 0 Steve Richards (110)
5 Jeff Reid (106) 1 - 0 Hai Ying Lee (74)
Final Score: 2 - 3

Division 2
Monday 23rd January 2017

Holywell Knights Vs Chester 4
1 Owain Meurig (134) 0 - 1 Ray Williams (147)
2 Dewi Jones (112) ½ - ½ Colin White (145)
3 Richard Drew (100) 0 - 1 Keith Emerton (133)
4 Terry Scott (96) 0 - 1 Clive Tickell (133)
5 Brian Jones (80) 0 - 1 Joe Nemcek (132)
Final Score: ½ -

This is the rescheduled match from early december. Played 23/1/17

Knock Out Round3
Tuesday 17th January 2017

Chester KO Vs Tattenhall KO
1 Phil Crocker (190) 1 - 0 Celeste McCrann (110)
2 Chris Doran (185) 1 - 0 Alan Inglis (71)
3 Colm Buckley (174) 1 - 0 Klaus Tekniepe (73)
4 Steve Connor (176) 1 - 0 Orlando Bell (64)
5 Ben Roberts (164) 1 - 0 Mike Dickinson (55)
6 Daniel Savidge (160) 1 - 0 Malcolm Green (50)
Handicap: -
Final Score: 6 - 0

Chester reached target of 5.5 so they progress

Division 1
Tuesday 17th January 2017

Colwyn Bay 1 Vs Wrexham 1
1 Michael Vidler (188) 0 - 1 Richard Dineley (205)
2 WCM Imogen Camp (156) 1 - 0 Piotr Swiech (183)
3 Richard Burton (141) 1 - 0 Ray Holland (157)
4 Michael Whale (142) 1 - 0 Brian Davies (136)
5 Barrie Wells (144) 1 - 0 Peter Fisher (133)
Final Score: 4 - 1

Knock Out Round3
Tuesday 17th January 2017

Rhyl & Prestatyn KO Vs Malpas & Oswestry KO
1 Les Simcock (157) 0 - 1 Richard Bryant (181)
2 Michael Williams (132) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (166)
3 John Simmons (113) 0 - 1 David Bennion (155)
4 James Babington (110) 0 - 1 Peter Lovatt (144)
5 Diego Garcia Lucas (105) 0 - 1 Graham Ives (124)
6 Andrew Hughes (88) ½ - ½ David Thomas (99)
Handicap: -
Final Score: ½ -

Malpas & Oswestry needed to score 5 points to progress - they did so.

Division 2
Wednesday 11th January 2017

Buckley/Mold 1 Vs Chester 4
1 Andy Barber (156) 0 - 1 Ray Williams (147)
2 David Aldridge (136) 0 - 1 Clive Tickell (133)
3 Richard Owens (131) 1 - 0 Keith Emerton (133)
4 Ifan Rathbone-Jones (128) 0 - 1 Joe Nemcek (132)
5 Gordon Sommerville (110) 1 - 0 Ian Clayton (112)
Final Score: 2 - 3

Division 3
Wednesday 11th January 2017

Tattenhall Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Celeste McCrann (110) 1 - 0 James Babington (110)
2 Alan Inglis (71) 0 - 1 Andrew Hughes (88)
3 Orlando Bell (64) 1 - 0 Ron Calvert (80)
4 Mike Dickinson (55) 0 - 1 Stuart Hamilton (75)
Final Score: 2 - 2

The match took place on Wednesday Jan 11. Many thanks to Rhyl & Prestatyn for their agreement to postpone.

Division 2
Tuesday 10th January 2017

Colwyn Bay 2 Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Michael Whale (142) 1 - 0 Les Simcock (157)
2 Ted Thonger (136) 0 - 1 Gareth Ellis (136)
3 Tim Soar (116) 1 - 0 Michael Williams (132)
4 Stephen Paterson (56) 0 - 1 John Simmons (113)
5 Terry Burgess (84) 0 - 1 James Babington (110)
Final Score: 2 - 3

Colwyn Bay boards 4 and 5 played in the wrong order but both players lost.

Division 2
Monday 9th January 2017

Holywell Knights Vs Holywell Bishops
1 Owain Meurig (134) ½ - ½ Liam Jefferies (144)
2 Brian Jones (80) 0 - 1 Haydn Parry (141)
3 Dewi Jones (112) ½ - ½ Max Coventry (140)
4 Richard Drew (100) 0 - 1 Stephen Williams (128)
5 Terry Scott (96) 1 - 0 Paul Taylor (59)
Final Score: 2 - 3

Knights Board 2 did not show up by match start, when he hadn't arrived at 7.40, Bishops captain agreed to allow a reserve to play out of order rather than default the board.

Division 3
Tuesday 3rd January 2017

Chester 6 Vs Chester 5
1 Jixin Yang (140) 1 - 0 Ray Williams (147)
2 Ian Clayton (112) 1 - 0 Steve Williams (127)
3 Jack Yang (103) 1 - 0 Dave Littlemore (112)
4 Abhijay Chawda (96) 0 - 1 Dave Hulme (80)
Final Score: 3 - 1

Division 3
Tuesday 3rd January 2017

Chester 7 Vs Penyffordd
1 Mario Scarpa (114) 0 - 1 David Parker-Williams (98)
2 Jeoff Morris (108) 0 - 1 John Bourne (92)
3 Phil Skippon (68) 0 - 1 Euan Stevenson (79)
4 Geoff Townsend (56) ½ - ½ Mike Friel (80)
Final Score: ½ -

Division 3
Monday 2nd January 2017

Holywell Rookies Vs Malpas & Oswestry 2
1 Stephen Williams (128) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (166)
2 Richard Drew (100) 0 - 1 David Thomas (99)
3 Brian Jones (80) 1 - 0 Graeme Campbell (75)
4 Terry Scott (96) 1 - 0 Brian Glover (60)
Final Score: 2 - 2

Board 4 for Holywell Rookies failed to arrive. On agreement between the two captains,and Boards 1-3 games already started,Terry Scott was allowed to play Board 4. I confirm this is accurate.

Division 3
Wednesday 21st December 2016

Tattenhall Vs Buckley/Mold 2
1 Celeste McCrann (110) 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones (128)
2 Klaus Tekniepe (73) 0 - 1 Stephen Dunning (120)
3 Alan Inglis (71) 0 - 1 Brian Lowens (114)
4 Mike Dickinson (55) ½ - ½ Jim Hanson (68)
Final Score: ½ -

Division 3
Tuesday 20th December 2016

Chester 6 Vs Penyffordd
1 Jixin Yang (140) 1 - 0 David Parker-Williams (98)
2 Ian Clayton (112) ½ - ½ John Bourne (92)
3 Jack Yang (103) 1 - 0 Euan Stevenson (79)
4 Abhijay Chawda (96) 1 - 0 Mike Friel (80)
Final Score: - ½

Division 3
Tuesday 20th December 2016

Chester 7 Vs Malpas & Oswestry 2
1 Mario Scarpa (114) 1 - 0 Keith Grice (107)
2 Jeoff Morris (108) 1 - 0 Graeme Campbell (75)
3 Geoff Townsend (56) 1 - 0 Brian Glover (60)
4 Noel Kelly (47) 0 - 1 Robin Hemuss (50)
Final Score: 3 - 1

Knock Out Round2
Tuesday 20th December 2016

Colwyn Bay KO Vs Malpas & Oswestry KO
1 David Jameson (187) ½ - ½ Brian Whyte (184)
2 WCM Imogen Camp (156) 0 - 1 Richard Bryant (181)
3 Richard Burton (141) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (166)
4 Michael Whale (142) ½ - ½ David Bennion (155)
5 Barrie Wells (144) ½ - ½ Peter Lovatt (144)
6 Ted Thonger (136) ½ - ½ Graham Ives (124)
Handicap: -
Final Score: 2 - 4

Malpas had a grading point advantage of 44 points and needed 3.5 to win. Having scored 4 points Malpas & Whitchurch go through

Knock Out Round2
Tuesday 20th December 2016

Rhyl & Prestatyn KO Vs Holywell KO
1 Gareth Ellis (136) ½ - ½ Haydn Parry (141)
2 Michael Williams (132) 0 - 1 Liam Jefferies (144)
3 John Simmons (113) 0 - 1 Max Coventry (140)
4 James Babington (110) 1 - 0 Owain Meurig (134)
5 Diego Garcia Lucas (105) ½ - ½ Stephen Williams (128)
6 Andrew Hughes (88) 0 - 1 Dewi Jones (112)
Handicap: -
Final Score: - 4

Holywell had a 114 point grading difference and required 4.5 to win but scored only 4. Rhyl & Prestatyn go through

Division 3
Monday 19th December 2016

Holywell Rookies Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Terry Scott (96) 0 - 1 James Babington (110)
2 Brian Jones (80) 0 - 1 Diego Garcia Lucas (105)
3 Sithi Medagedara (68) 0 - 1 Andrew Hughes (88)
4 Sandi Medagedara (53) 0 - 1 Ron Calvert (80)
Final Score: 0 - 4

Division 3
Wednesday 14th December 2016

Buckley/Mold 2 Vs Holywell Rookies
1 Ifan Rathbone-Jones (128) 1 - 0 Brian Jones (80)
2 Stephen Dunning (120) 1 - 0 Sue Parry (70)
3 Brian Lowens (114) 1 - 0 Paul Taylor (59)
4 Jim Hanson (68) 1 - 0 Les Roberts (26)
Final Score: 4 - 0

Division 3
Wednesday 14th December 2016

Penyffordd Vs Chester 5
1 Dimitar Kirachen (91) 0 - 1 Ray Williams (147)
2 John Bourne (92) ½ - ½ Steve Williams (127)
3 Mike Friel (80) 0 - 1 Dave Littlemore (112)
4 Euan Stevenson (79) 0 - 1 Dave Hulme (80)
Final Score: ½ -

Division 1
Tuesday 13th December 2016

Chester 1 Vs Malpas & Oswestry 1
1 John Carleton (213) 1 - 0 Brian Whyte (184)
2 David Robertson (176) 0 - 1 Richard Bryant (181)
3 Daniel Savidge (160) 1 - 0 Charles Lowick Higgie (166)
4 David I. Hulme (160) 0 - 1 David Bennion (155)
5 David Stuttard (151) ½ - ½ Peter Lovatt (144)
Final Score: -

Division 1
Tuesday 13th December 2016

Chester 3 Vs Wrexham 1
1 Colm Buckley (174) ½ - ½ Charles Morris (193)
2 Michael McDonagh (173) 1 - 0 Bob Clark (192)
3 Steve Lloyd (138) 0 - 1 Piotr Swiech (183)
4 Keith Emerton (133) 0 - 1 Ray Holland (157)
5 Manuel De Sousa (130) ½ - ½ Brian Davies (136)
Final Score: 2 - 3

Division 3
Tuesday 13th December 2016

Chester 7 Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Mario Scarpa (114) 0 - 1 James Babington (110)
2 Jeoff Morris (108) 0 - 1 Andrew Hughes (88)
3 Roberto Pino (92) 1 - 0 Ron Calvert (80)
4 Phil Skippon (68) 1 - 0 Nigel Hughes (50)
Final Score: 1 - 3

Roberto Pino had already played for Chester 6 and was ineligible to play for Chester 7,

Division 1
Tuesday 13th December 2016

Colwyn Bay 1 Vs Chester 2
1 Michael Vidler (188) 0 - 1 Phil Crocker (190)
2 Richard Burton (141) 1 - 0 Chris Doran (185)
3 Michael Whale (142) ½ - ½ Graham Bromley (156)
4 Barrie Wells (144) ½ - ½ Paul Watson (151)
5 Ted Thonger (136) 1 - 0 David Bryan (148)
Final Score: 3 - 2

Division 3
Tuesday 13th December 2016

Malpas & Oswestry 2 Vs Chester 6
1 Graham Ives (124) ½ - ½ Jixin Yang (140)
2 Keith Grice (107) ½ - ½ Claire Kerton (118)
3 Jon Smith (83) 0 - 1 Ian Clayton (112)
4 Graeme Campbell (75) 0 - 1 Jack Yang (103)
Final Score: 1 - 3

Division 2
Wednesday 7th December 2016

Buckley/Mold 1 Vs Wrexham 2
1 David Aldridge (136) ½ - ½ Mike Hughes (139)
2 Frank Salt (134) 1 - 0 Brian Davies (136)
3 Ifan Rathbone-Jones (128) 0 - 1 Peter Fisher (133)
4 Stephen Dunning (120) 1 - 0 Steve Richards (110)
5 Gordon Sommerville (110) 1 - 0 Hai Ying Lee (74)
Final Score: -

Division 2
Tuesday 6th December 2016

Colwyn Bay 2 Vs Holywell Bishops
1 Michael Whale (142) 1 - 0 Haydn Parry (141)
2 Brendan Shields (136) ½ - ½ Liam Jefferies (144)
3 Ted Thonger (136) 1 - 0 Max Coventry (140)
4 Tim Soar (116) 1 - 0 Stephen Williams (128)
5 Danny Heath (117) 0 - 1 Paul Taylor (59)
Final Score: -

Division 2
Tuesday 6th December 2016

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Frodsham
1 Les Simcock (157) ½ - ½ Mark Cromwell (157)
2 Gareth Ellis (136) 1 - 0 Roy Julian (127)
3 Michael Williams (132) ½ - ½ Jeff Reid (106)
4 John Simmons (113) 0 - 1 Chris Goy (98)
5 James Babington (110) 1 - 0 Jim McPhillips (87)
Final Score: 3 - 2

Division 3
Tuesday 29th November 2016

Chester 5 Vs Malpas & Oswestry 2
1 Ray Williams (147) 1 - 0 Charles Lowick Higgie (166)
2 Steve Williams (127) 0 - 1 Peter Lovatt (144)
3 Dave Littlemore (112) 0 - 1 Graham Ives (124)
4 Dave Hulme (80) 1 - 0 Robin Hemuss (50)
Final Score: 2 - 2

Division 3
Tuesday 29th November 2016

Chester 7 Vs Buckley/Mold 2
1 Mario Scarpa (114) 0 - 1 Stephen Dunning (120)
2 Jeoff Morris (108) 0 - 1 Brian Lowens (114)
3 Geoff Townsend (56) 0 - 1 Gordon Sommerville (110)
4 Noel Kelly (47) 0 - 1 Jack Kemp (64)
Final Score: 0 - 4

Knock Out Round1
Tuesday 29th November 2016

Colwyn Bay KO Vs Frodsham KO
1 David Jameson (187) 1 - 0 Mark Cromwell (157)
2 Michael Vidler (188) 1 - 0 Roy Julian (127)
3 WCM Imogen Camp (156) 1 - 0 Pat Ridley (127)
4 Richard Burton (141) 1 - 0 Nick Darlington (120)
5 Michael Whale (142) 1 - 0 Jeff Reid (106)
6 Tim Soar (116) 0 - 1 Angus Weir (98)
Handicap: -
Final Score: 5 - 1

Colwyn Bay needed 5pts to progress and Frodsham needed 1.5pts.

Division 3
Tuesday 29th November 2016

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Chester 6
1 John Simmons (113) 0 - 1 Jixin Yang (140)
2 James Babington (110) 1 - 0 Claire Kerton (118)
3 Diego Garcia Lucas (105) 0 - 1 Ian Clayton (112)
4 Andrew Hughes (88) ½ - ½ Jack Yang (103)
Final Score: -

Knock Out Round2
Tuesday 29th November 2016

Wrexham KO Vs Chester KO
1 Richard Dineley (205) 0 - 1 John Carleton (213)
2 Charles Morris (193) 0 - 1 Rokas Valantinas (198)
3 Bob Clark (192) 1 - 0 Phil Crocker (190)
4 Piotr Swiech (183) ½ - ½ Chris Doran (185)
5 Ray Holland (157) ½ - ½ Michael McDonagh (173)
6 Brian Davies (136) 0 - 1 David Robertson (176)
Handicap: -
Final Score: 2 - 4

Chester go through having reached their minimum target of 4 points

Division 3
Monday 28th November 2016

Holywell Rookies Vs Tattenhall
1 Richard Drew (100) 0 - 1 Celeste McCrann (110)
2 Terry Scott (96) 0 - 1 Alan Inglis (71)
3 Sithi Medagedara (68) 1 - 0 Klaus Tekniepe (73)
4 Sandi Medagedara (53) 1 - 0 Orlando Bell (64)
Final Score: 2 - 2

Knock Out Round2
Wednesday 23rd November 2016

Penyffordd KO Vs Tattenhall KO
1 D - 1
2 D - 1
3 D - 1
4 D - 1
5 D - 1
6 D - 1
Handicap: -
Final Score: 0 - 6

Penyffordd cancelled late and conceded a 0:6. Tattenhall offered a rearrangement, but a new date hasn't been found.

Division 2
Tuesday 22nd November 2016

Chester 4 Vs Colwyn Bay 2
1 Graham Bromley (156) 1 - 0 Michael Whale (142)
2 Keith Emerton (133) 1 - 0 Ted Thonger (136)
3 Clive Tickell (133) 0 - 1 Tim Soar (116)
4 Joe Nemcek (132) ½ - ½ Danny Heath (117)
5 John Sutcliffe (117) ½ - ½ Stephen Paterson (56)
Final Score: 3 - 2

Division 2
Tuesday 22nd November 2016

Wrexham 2 Vs Holywell Knights
1 Mike Hughes (139) 1 - 0 Owain Meurig (134)
2 Brian Davies (136) 1 - 0 Dewi Jones (112)
3 Peter Fisher (133) 1 - 0 Terry Scott (96)
4 Steve Richards (110) 1 - 0 Brian Jones (80)
5 Hai Ying Lee (74) 1 - 0 Sue Parry (70)
Final Score: 5 - 0

Division 2
Monday 21st November 2016

Frodsham Vs Buckley/Mold 1
1 Mark Cromwell (157) 0 - 1 Andy Barber (156)
2 Roy Julian (127) ½ - ½ David Blundell (145)
3 Pat Ridley (127) 0 - 1 David Aldridge (136)
4 Nick Darlington (120) 0 - 1 Stephen Dunning (120)
5 Jeff Reid (106) 0 - 1 Gordon Sommerville (110)
Final Score: ½ -

Division 2
Monday 21st November 2016

Holywell Bishops Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Haydn Parry (141) 0 - 1 Les Simcock (157)
2 Liam Jefferies (144) ½ - ½ Gareth Ellis (136)
3 Max Coventry (140) ½ - ½ Michael Williams (132)
4 Stephen Williams (128) ½ - ½ John Simmons (113)
5 Paul Taylor (59) 1 - 0 Andrew Hughes (88)
Final Score: -

Division 3
Wednesday 16th November 2016

Buckley/Mold 2 Vs Chester 6
1 Ifan Rathbone-Jones (128) 0 - 1 Jixin Yang (140)
2 Stephen Dunning (120) 1 - 0 Claire Kerton (118)
3 Brian Lowens (114) 0 - 1 Ian Clayton (112)
4 Jim Hanson (68) 0 - 1 Jack Yang (103)
Final Score: 1 - 3

Division 1
Tuesday 15th November 2016

Chester 1 Vs Colwyn Bay 1
1 John Carleton (213) ½ - ½ David Jameson (187)
2 David Robertson (176) 0 - 1 Michael Vidler (188)
3 Steve Connor (176) 1 - 0 Richard Burton (141)
4 Daniel Savidge (160) 1 - 0 Michael Whale (142)
5 David Stuttard (151) 1 - 0 Barrie Wells (144)
Final Score: -

Division 1
Tuesday 15th November 2016

Chester 2 Vs Wrexham 1
1 Rokas Valantinas (198) ½ - ½ Richard Dineley (205)
2 Phil Crocker (190) ½ - ½ Charles Morris (193)
3 Graham Bromley (156) 0 - 1 Bob Clark (192)
4 Colin White (145) 0 - 1 Piotr Swiech (183)
5 Joe Nemcek (132) 0 - 1 Ray Holland (157)
Final Score: 1 - 4

Division 3
Tuesday 15th November 2016

Chester 7 Vs Tattenhall
1 Mario Scarpa (114) 1 - 0 Guy Beaty (100)
2 Jeoff Morris (108) 1 - 0 Alan Inglis (71)
3 Geoff Townsend (56) 0 - 1 Klaus Tekniepe (73)
4 Barry Kelly (19) 0 - 1 Orlando Bell (64)
Final Score: 2 - 2

Division 1
Tuesday 15th November 2016

Malpas & Oswestry 1 Vs Chester 3
1 Nathanael Paul (174) ½ - ½ Colm Buckley (174)
2 Christopher Lewis (166) ½ - ½ Michael McDonagh (173)
3 Charles Lowick Higgie (166) ½ - ½ Ben Roberts (164)
4 Rich Wiltshir (150) 1 - 0 Steve Lloyd (138)
5 Peter Lovatt (144) ½ - ½ Keith Emerton (133)
Final Score: 3 - 2

Division 3
Tuesday 15th November 2016

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Chester 5
1 John Simmons (113) 0 - 1 Ray Williams (147)
2 Diego Garcia Lucas (105) 1 - 0 Steve Williams (127)
3 Andrew Hughes (88) 1 - 0 Dave Littlemore (112)
4 Stuart Hamilton (75) 0 - 1 Dave Hulme (80)
Final Score: 2 - 2

Division 2
Tuesday 8th November 2016

Colwyn Bay 2 Vs Wrexham 2
1 Michael Whale (142) ½ - ½ Ray Holland (157)
2 Brendan Shields (136) 1 - 0 Mike Hughes (139)
3 Ted Thonger (136) ½ - ½ Peter Fisher (133)
4 Tim Soar (116) 1 - 0 Steve Richards (110)
5 Stephen Paterson (56) 0 - 1 Hai Ying Lee (74)
Final Score: 3 - 2

Division 2
Tuesday 8th November 2016

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Chester 4
1 Les Simcock (157) ½ - ½ Ray Williams (147)
2 Gareth Ellis (136) 1 - 0 Colin White (145)
3 Michael Williams (132) 1 - 0 Clive Tickell (133)
4 Diego Garcia Lucas (105) 1 - 0 Joe Nemcek (132)
5 Andrew Hughes (88) 1 - 0 John Sutcliffe (117)
Final Score: - ½

Division 2
Monday 7th November 2016

Holywell Knights Vs Buckley/Mold 1
1 Owain Meurig (134) ½ - ½ David Aldridge (136)
2 Jon Maybery (117) 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones (128)
3 Dewi Jones (112) 1 - 0 Quentin Dodd (127)
4 Richard Drew (100) 0 - 1 Gordon Sommerville (110)
5 Terry Scott (96) ½ - ½ Robert Goodwin (75)
Final Score: 2 - 3

Division 2
Monday 7th November 2016

Holywell Bishops Vs Frodsham
1 Haydn Parry (141) ½ - ½ Mark Cromwell (157)
2 Liam Jefferies (144) 1 - 0 Roy Julian (127)
3 Max Coventry (140) 1 - 0 Pat Ridley (127)
4 Stephen Williams (128) 0 - 1 Nick Darlington (120)
5 Paul Taylor (59) 0 - 1 Jeff Reid (106)
Final Score: -

Division 3
Monday 7th November 2016

Malpas & Oswestry 2 Vs Penyffordd
1 Charles Lowick Higgie (166) 1 - D
2 Keith Grice (107) 1 - 0 David Parker-Williams (98)
3 Jon Smith (83) 1 - 0 John Bourne (92)
4 Anastasia Moon (20) 0 - 1 Mike Friel (80)
Final Score: 3 - 1

Division 3
Wednesday 2nd November 2016

Penyffordd Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Mike Friel (80) ½ - ½ James Babington (110)
2 John Bourne (92) 0 - 1 Andrew Hughes (88)
3 Roshan Clarke (59) 0 - 1 Stuart Hamilton (75)
4 1 - D
Final Score: -

Division 3
Wednesday 2nd November 2016

Tattenhall Vs Chester 6
1 Celeste McCrann (110) 1 - 0 Jixin Yang (140)
2 Alan Inglis (71) 0 - 1 Ian Clayton (112)
3 Klaus Tekniepe (73) 0 - 1 Jack Yang (103)
4 Malcolm Green (50) 0 - 1 Abhijay Chawda (96)
Final Score: 1 - 3

Division 1
Tuesday 1st November 2016

Chester 2 Vs Chester 3
1 Phil Crocker (190) 1 - 0 Rohan Yesudian (181)
2 Graham Bromley (156) 1 - 0 Colm Buckley (174)
3 Paul Watson (151) 0 - 1 Michael McDonagh (173)
4 David Bryan (148) 0 - 1 Ben Roberts (164)
5 Colin White (145) ½ - ½ Riyaan Yesudian (148)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 1st November 2016

Chester 5 Vs Buckley/Mold 2
1 Ray Williams (147) 1 - 0 Ifan Rathbone-Jones (128)
2 Steve Williams (127) ½ - ½ Stephen Dunning (120)
3 Dave Littlemore (112) ½ - ½ Robert Goodwin (75)
4 Dave Hulme (80) ½ - ½ Jim Hanson (68)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 1st November 2016

Chester 7 Vs Holywell Rookies
1 Mario Scarpa (114) 1 - 0 Richard Drew (100)
2 Jeoff Morris (108) 1 - 0 Brian Jones (80)
3 Phil Skippon (68) ½ - ½ Sue Parry (70)
4 Geoff Townsend (56) 1 - 0 Les Roberts (26)
Final Score: - ½

Division 1
Tuesday 1st November 2016

Colwyn Bay 1 Vs Malpas & Oswestry 1
1 David Jameson (187) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (166)
2 Michael Vidler (188) 1 - 0 David Bennion (155)
3 WCM Imogen Camp (156) 1 - 0 Peter Lovatt (144)
4 Richard Burton (141) 0 - 1 Graham Ives (124)
5 Michael Whale (142) 1 - 0 Peter Brown (113)
Final Score: 3 - 2

Division 1
Tuesday 1st November 2016

Wrexham 1 Vs Chester 1
1 Richard Dineley (205) 0 - 1 John Carleton (213)
2 Charles Morris (193) 0 - 1 David Robertson (176)
3 Bob Clark (192) 0 - 1 Daniel Savidge (160)
4 Piotr Swiech (183) 1 - 0 David I. Hulme (160)
5 Ray Holland (157) 0 - 1 David Stuttard (151)
Final Score: 1 - 4

Division 2
Friday 28th October 2016

Chester 4 Vs Buckley/Mold 1
1 Colin White (145) ½ - ½ Andy Barber (156)
2 Keith Emerton (133) ½ - ½ David Aldridge (136)
3 Clive Tickell (133) ½ - ½ Quentin Dodd (127)
4 Joe Nemcek (132) 1 - 0 Stephen Dunning (120)
5 John Sutcliffe (117) 1 - 0 Brian Lowens (114)
Final Score: -

Division 3
Wednesday 26th October 2016

Buckley/Mold 2 Vs Penyffordd
1 Frank Salt (134) 1 - 0 David Parker-Williams (98)
2 Brian Lowens (114) 1 - 0 John Bourne (92)
3 Robert Goodwin (75) 1 - 0 Euan Stevenson (79)
4 Jim Hanson (68) 0 - 1 Mike Friel (80)
Final Score: 3 - 1

Division 3
Wednesday 26th October 2016

Tattenhall Vs Chester 5
1 Celeste McCrann (110) 0 - 1 Ray Williams (147)
2 Alan Inglis (71) 0 - 1 Steve Williams (127)
3 Orlando Bell (64) 0 - 1 Dave Littlemore (112)
4 Malcolm Green (50) 1 - 0 Dave Hulme (80)
Final Score: 1 - 3

Division 3
Tuesday 25th October 2016

Chester 6 Vs Holywell Rookies
1 Jixin Yang (140) 1 - 0 Terry Scott (96)
2 Claire Kerton (118) ½ - ½ Brian Jones (80)
3 Ian Clayton (112) 1 - 0 Sue Parry (70)
4 Jack Yang (103) 1 - 0 Les Roberts (26)
Final Score: - ½

Division 3
Tuesday 25th October 2016

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Malpas & Oswestry 2
1 John Simmons (113) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (166)
2 Diego Garcia Lucas (105) 1 - 0 Graham Ives (124)
3 Simon Wyn Roberts (83) 0 - 1 Peter Brown (113)
4 Stuart Hamilton (75) 1 - 0 Aleisha Moon (20)
Final Score: 2 - 2

Division 2
Tuesday 18th October 2016

Chester 4 Vs Holywell Bishops
1 Colin White (145) ½ - ½ Haydn Parry (141)
2 Keith Emerton (133) ½ - ½ Liam Jefferies (144)
3 Clive Tickell (133) 0 - 1 Max Coventry (140)
4 Joe Nemcek (132) 0 - 1 Stephen Williams (128)
5 John Sutcliffe (117) ½ - ½ Paul Taylor (59)
Final Score: -

Division 2
Tuesday 18th October 2016

Colwyn Bay 2 Vs Buckley/Mold 1
1 Michael Whale (142) ½ - ½ Andy Barber (156)
2 Brendan Shields (136) 0 - 1 David Aldridge (136)
3 Barrie Wells (144) 1 - 0 Frank Salt (134)
4 Michael Lee (128) ½ - ½ Quentin Dodd (127)
5 Tim Soar (116) 1 - 0 Gordon Sommerville (110)
Final Score: 3 - 2

Knock Out Round1
Tuesday 18th October 2016

Malpas & Oswestry KO Vs Chester KO 2
1 Brian Whyte (184) 1 - 0 David I. Hulme (160)
2 Richard Bryant (181) 1 - 0 Paul Watson (151)
3 Charles Lowick Higgie (166) 1 - 0 David Bryan (148)
4 David Bennion (155) 1 - 0 Ray Williams (147)
5 Peter Lovatt (144) 1 - 0 Steve Lloyd (138)
6 Peter Brown (113) ½ - ½ Steve Williams (127)
Handicap: -
Final Score: - ½

Malpas & Oswestry win having a total grading point advantage of 72 and needing to score at least 4 points for victory.

Division 2
Tuesday 18th October 2016

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Wrexham 2
1 Les Simcock (157) ½ - ½ Mike Hughes (139)
2 Gareth Ellis (136) 0 - 1 Peter Fisher (133)
3 John Simmons (113) ½ - ½ Steve Richards (110)
4 James Babington (110) 1 - 0 Hai Ying Lee (74)
5 Diego Garcia Lucas (105) 0 - 1 Nick Edwards (65)
Final Score: 2 - 3

Board 5 Nick Edwards, registered recently as 65. Fixtures reversed as Rhyl couldn't get a team to Wrexham tonight.

Division 2
Monday 17th October 2016

Frodsham Vs Holywell Knights
1 Mark Cromwell (157) 1 - 0 Owain Meurig (134)
2 Roy Julian (127) ½ - ½ Dewi Jones (112)
3 Pat Ridley (127) 1 - 0 Jon Maybery (117)
4 Nick Darlington (120) 1 - 0 Richard Thupsee (118)
5 Jeff Reid (106) 1 - 0 Richard Drew (100)
Final Score: - ½

Division 3
Wednesday 12th October 2016

Penyffordd Vs Tattenhall
1 John Gorman (158) 1 - 0 Celeste McCrann (110)
2 John Bourne (92) ½ - ½ Alan Inglis (71)
3 Mike Friel (80) 1 - 0 Orlando Bell (64)
4 Euan Stevenson (79) 0 - 1 Mike Dickinson (55)
Final Score: -

Division 3
Wednesday 12th October 2016

Malpas & Oswestry 2 Vs Buckley/Mold 2
1 Charles Lowick Higgie (166) 1 - 0 Ifan Rathbone-Jones (128)
2 Graham Ives (124) 1 - 0 Stephen Dunning (120)
3 Peter Brown (113) D - 1 Jim Hanson (68)
4 Anastasia Moon (20) 0 - 1 James Walker (41)
Final Score: 2 - 2

Peter Brown scheduled to play, but failed to arrive. Our apologies.

Division 1
Tuesday 11th October 2016

Chester 1 Vs Chester 2
1 John Carleton (213) 1 - 0 Rokas Valantinas (198)
2 David Robertson (176) 0 - 1 Chris Doran (185)
3 Steve Connor (176) ½ - ½ Paul Watson (151)
4 Daniel Savidge (160) 1 - 0 David Bryan (148)
5 David I. Hulme (160) 1 - 0 Colin White (145)
Final Score: -

Division 1
Tuesday 11th October 2016

Chester 3 Vs Colwyn Bay 1
1 Rohan Yesudian (181) 0 - 1 David Jameson (187)
2 Colm Buckley (174) ½ - ½ Michael Vidler (188)
3 Michael McDonagh (173) 1 - 0 WCM Imogen Camp (156)
4 Ben Roberts (164) 1 - 0 Richard Burton (141)
5 Riyaan Yesudian (148) 1 - 0 Syringa Camp (129)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 11th October 2016

Chester 6 Vs Chester 7
1 Jixin Yang (140) 1 - 0 Jeoff Morris (108)
2 Claire Kerton (118) 1 - 0 Phil Skippon (68)
3 Ian Clayton (112) 1 - 0 Noel Kelly (47)
4 Jack Yang (103) 1 - 0 Geoff Townsend (56)
Final Score: 4 - 0

Division 1
Tuesday 11th October 2016

Wrexham 1 Vs Malpas & Oswestry 1
1 Richard Dineley (205) 1 - 0 Brian Whyte (184)
2 Bob Clark (192) 1 - 0 Charles Lowick Higgie (166)
3 Piotr Swiech (183) 0 - 1 David Bennion (155)
4 Ray Holland (157) ½ - ½ Peter Lovatt (144)
5 Peter Fisher (133) 1 - 0 Graham Ives (124)
Final Score: -

Division 3
Monday 10th October 2016

Holywell Rookies Vs Chester 5
1 Brian Jones (80) 1 - 0 Ray Williams (147)
2 Sue Parry (70) 0 - 1 Steve Williams (127)
3 Sithi Medagedara (68) 1 - 0 Dave Littlemore (112)
4 Sandi Medagedara (53) ½ - ½ Dave Hulme (80)
Final Score: -

Division 2
Tuesday 4th October 2016

Colwyn Bay 2 Vs Holywell Knights
1 Michael Whale (142) 0 - 1 Owain Meurig (134)
2 Brendan Shields (136) ½ - ½ Dewi Jones (112)
3 Ted Thonger (136) 0 - 1 Jon Maybery (117)
4 Michael Lee (128) 1 - 0 Richard Drew (100)
5 Tim Soar (116) 1 - 0 Brian Jones (80)
Final Score: -

Division 2
Tuesday 4th October 2016

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Buckley/Mold 1
1 Les Simcock (157) ½ - ½ Andy Barber (156)
2 Gareth Ellis (136) 1 - 0 David Aldridge (136)
3 Michael Williams (132) 0 - 1 Quentin Dodd (127)
4 John Simmons (113) ½ - ½ Stephen Dunning (120)
5 James Babington (110) 0 - 1 Brian Lowens (114)
Final Score: 2 - 3

Division 2
Tuesday 4th October 2016

Chester 4 Vs Frodsham
1 Jixin Yang (140) 0 - 1 Mark Cromwell (157)
2 Clive Tickell (133) 0 - 1 Roy Julian (127)
3 Ian Clayton (112) 1 - 0 Pat Ridley (127)
4 Jeoff Morris (108) 0 - 1 Nick Darlington (120)
5 Jack Yang (103) 0 - 1 Jeff Reid (106)
Final Score: 1 - 4

Division 2
Monday 3rd October 2016

Holywell Bishops Vs Wrexham 2
1 Haydn Parry (141) 0 - 1 Mike Hughes (139)
2 Liam Jefferies (144) ½ - ½ Brian Davies (136)
3 Max Coventry (140) ½ - ½ Peter Fisher (133)
4 Stephen Williams (128) 1 - 0 Steve Richards (110)
5 Paul Taylor (59) 1 - 0 Hai Ying Lee (74)
Final Score: 3 - 2

Division 3
Wednesday 28th September 2016

Buckley/Mold 2 Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Ifan Rathbone-Jones (128) ½ - ½ Andrew Hughes (88)
2 Stephen Dunning (120) 1 - 0 Simon Wyn Roberts (83)
3 Brian Lowens (114) 1 - 0 Stuart Hamilton (75)
4 Jim Hanson (68) 0 - 1 Nigel Hughes (50)
Final Score: -

Division 3
Wednesday 28th September 2016

Tattenhall Vs Malpas & Oswestry 2
1 Celeste McCrann (110) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (166)
2 Alan Inglis (71) 1 - 0 Peter Brown (113)
3 Klaus Tekniepe (73) 0 - 1 David Thomas (99)
4 Malcolm Green (50) 1 - 0 Aleisha Moon (20)
Final Score: 2 - 2

Confirmed by Charles Lowick Higgie

Division 1
Tuesday 27th September 2016

Chester 3 Vs Chester 1
1 Rohan Yesudian (181) 0 - 1 John Carleton (213)
2 Michael McDonagh (173) 1 - 0 David Robertson (176)
3 Colm Buckley (174) ½ - ½ Steve Connor (176)
4 Ben Roberts (164) 0 - 1 Daniel Savidge (160)
5 Riyaan Yesudian (148) 1 - 0 David Stuttard (151)
Final Score: -

Division 3
Tuesday 27th September 2016

Chester 7 Vs Chester 5
1 Mario Scarpa (114) 0 - 1 Ray Williams (147)
2 Jeoff Morris (108) 0 - 1 Steve Williams (127)
3 Phil Skippon (68) 0 - 1 Dave Littlemore (112)
4 Geoff Townsend (56) 0 - 1 Dave Hulme (80)
Final Score: 0 - 4

Board 1 for Chester 7 was Mario Scarpa

Division 1
Tuesday 27th September 2016

Malpas & Oswestry 1 Vs Chester 2
1 Brian Whyte (184) 0 - 1 Chris Doran (185)
2 Richard Bryant (181) 1 - 0 Graham Bromley (156)
3 Charles Lowick Higgie (166) ½ - ½ Paul Watson (151)
4 David Bennion (155) 0 - 1 Colin White (145)
5 Peter Lovatt (144) 1 - 0 Joe Nemcek (132)
Final Score: -

First ever match for Malpas & Oswestry 1 in Division 1!

Division 1
Tuesday 27th September 2016

Wrexham 1 Vs Colwyn Bay 1
1 Richard Dineley (205) ½ - ½ David Jameson (187)
2 Charles Morris (193) ½ - ½ Michael Vidler (188)
3 Bob Clark (192) ½ - ½ WCM Imogen Camp (156)
4 Brian Davies (136) ½ - ½ Barrie Wells (144)
5 Ray Holland (157) ½ - ½ Michael Whale (142)
Final Score: -

Brian Davies replaced a player who did not arrive. Colwyn Bay agreed to this substitution.

Division 3
Monday 26th September 2016

Holywell Rookies Vs Penyffordd
1 Stephen Williams (128) 1 - 0 David Parker-Williams (98)
2 Terry Scott (96) 0 - 1 John Bourne (92)
3 Richard Drew (100) 0 - 1 Mike Friel (80)
4 Brian Jones (80) 1 - 0 Bruce Douglas (30)
Final Score: 2 - 2

Division 2
Monday 26th September 2016

Holywell Knights Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Owain Meurig (134) 0 - 1 Les Simcock (157)
2 Richard Thupsee (118) 0 - 1 Michael Williams (132)
3 Dewi Jones (112) 1 - 0 Diego Garcia Lucas (105)
4 Jon Maybery (117) 1 - 0 Andrew Hughes (88)
5 Richard Drew (100) 1 - D
Final Score: 3 - 2

Rhyl defaulted board 5

Division 2
Wednesday 21st September 2016

Buckley/Mold 1 Vs Holywell Bishops
1 David Aldridge (136) 0 - 1 Liam Jefferies (144)
2 Brian Lowens (114) ½ - ½ Max Coventry (140)
3 Gordon Sommerville (110) ½ - ½ Stephen Williams (128)
4 David Heitch (110) 1 - 0 Sithi Medagedara (68)
5 Ben Barnes (59) 0 - 1 Paul Taylor (59)
Final Score: 2 - 3

Division 2
Tuesday 20th September 2016

Wrexham 2 Vs Chester 4
1 Piotr Swiech (183) 1 - D Colin White (145)
2 Przemyslaw Swiech (145) ½ - ½ Keith Emerton (133)
3 Peter Fisher (133) ½ - ½ Clive Tickell (133)
4 Steve Richards (110) 0 - 1 Joe Nemcek (132)
5 Hai Ying Lee (74) ½ - ½ John Sutcliffe (117)
Final Score: -

Division 2
Monday 19th September 2016

Frodsham Vs Colwyn Bay 2
1 Roy Julian (127) 0 - 1 Barrie Wells (144)
2 Jeff Reid (106) 0 - 1 Ted Thonger (136)
3 Chris Goy (98) 0 - 1 Michael Lee (128)
4 Angus Weir (98) 0 - 1 Tim Soar (116)
5 Paul Jones (91) ½ - ½ Stephen Paterson (56)
Final Score: ½ -

Division 3
Wednesday 14th September 2016

Penyffordd Vs Chester 7
1 David Parker-Williams (98) ½ - ½ Jeoff Morris (108)
2 John Bourne (92) 1 - 0 Phil Skippon (68)
3 Mike Friel (80) ½ - ½ Geoff Townsend (56)
4 Euan Stevenson (79) 1 - 0 John Robson (26)
Final Score: 3 - 1

Division 3
Tuesday 13th September 2016

Chester 5 Vs Chester 6
1 Ray Williams (147) 0 - 1 Jixin Yang (140)
2 Steve Williams (127) 0 - 1 Ian Clayton (112)
3 Daniel J* (89) 0 - 1 Jack Yang (103)
4 Dave Hulme (80) 1 - 0 Roberto Pino (92)
Final Score: 1 - 3

Division 3
Tuesday 13th September 2016

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Tattenhall
1 John Simmons (113) 1 - 0 Celeste McCrann (110)
2 James Babington (110) 1 - 0 Klaus Tekniepe (73)
3 Diego Garcia Lucas (105) 0 - 1 Orlando Bell (64)
4 Andrew Hughes (88) 1 - 0 Mike Dickinson (55)
Final Score: 3 - 1

Division 2
Tuesday 13th September 2016

Wrexham 2 Vs Frodsham
1 Piotr Swiech (183) 1 - 0 Mark Cromwell (157)
2 Mike Hughes (139) ½ - ½ Roy Julian (127)
3 Peter Fisher (133) 1 - 0 Jeff Reid (106)
4 Steve Richards (110) 1 - 0 Phil Wright (90)
5 Hai Ying Lee (74) ½ - ½ Jim McPhillips (87)
Final Score: 4 - 1

Division 3
Tuesday 13th September 2016

Malpas & Oswestry 2 Vs Holywell Rookies
1 Graham Ives (124) 1 - 0 Sithi Medagedara (68)
2 Jon Smith (83) 1 - 0 Sue Parry (70)
3 Anastasia Moon (20) 0 - 1 Sandi Medagedara (53)
4 Gemma Moon (10) 1 - 0 Catherine Davies (5)
Final Score: 3 - 1

Division 2
Tuesday 6th September 2016

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Colwyn Bay 2
1 Les Simcock (157) 1 - 0 Barrie Wells (144)
2 Michael Williams (132) ½ - ½ Ted Thonger (136)
3 John Simmons (113) 1 - 0 Michael Lee (128)
4 James Babington (110) 0 - 1 Tim Soar (116)
5 Diego Garcia Lucas (105) 0 - 1 Danny Heath (117)
Final Score: -

Division 2
Monday 5th September 2016

Holywell Bishops Vs Holywell Knights
1 Haydn Parry (141) 1 - 0 Owain Meurig (134)
2 Liam Jefferies (144) 1 - 0 Richard Thupsee (118)
3 Max Coventry (140) 1 - 0 Jon Maybery (117)
4 Stephen Williams (128) 0 - 1 Dewi Jones (112)
5 Paul Taylor (59) 0 - 1 Richard Drew (100)
Final Score: 3 - 2