Grade Key

  • Black Grade: Fixed/Handbook Grades
  • Blue Grade: Live ECF Grade
  • Red Grade: Live Converted WCU Grade
  • Green Grade: Live Converted FIDE Grade

Results

Showing all results. Click on Competition name or Team name to filter. Please note that results marked (provisional) do not affect the league tables.

Knock Out Round
Thursday 9th May 2019

Chester KO Vs Wrexham KO
1 John Carleton (217) ½ - ½ Richard Dineley (211)
2 Phil Crocker (193) ½ - ½ Charles Morris (187)
3 Michael McDonagh (183) 1 - 0 Bob Clark (185)
4 Steve Connor (185) 0 - 1 Piotr Swiech (177)
5 David Robertson (183) 1 - 0 Ray Holland (158)
6 Ian McLean (165) 1 - 0 Peter Fisher (147)
Handicap: -
Final Score: 4 -

To be played as if Wrexham are at home

Submitted By: R. D. P. Dineley

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 30th April 2019

Colwyn Bay 2 Vs Buckley/Mold 1
1 Mark Bastow (164) 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones (161)
2 Michael Whale (141) ½ - ½ Frank Salt (119)
3 Tim Soar (125) 1 - 0 Stephen Dunning (116)
4 Barrie Wells (125) 0 - 1 Domantas Kirklys (111)
5 John Simmons (105) 1 - 0 Robert Goodwin (90)
Final Score: -

Verified By: M. Whale

Division 1
Thursday 25th April 2019

Colwyn Bay 1 Vs Chester 3
1 David Jameson (185) 0 - 1 Michael McDonagh (183)
2 WCM Imogen Camp (171) ½ - ½ Colm Buckley (185)
3 Michael Vidler (181) 0 - 1 Ian McLean (165)
4 Mark Bastow (164) 1 - 0 Steve Lloyd (140)
5 Syringa Camp (139) 1 - 0 Philip McKeown (135e)
Final Score: -

Submitted By: S. M. Lloyd

Verified By: M. Whale

Division 2
Wednesday 17th April 2019

Buckley/Mold 1 Vs Frodsham 1
1 Andy Barber (150) ½ - ½ Mark Cromwell (138)
2 Stephen Dunning (116) 0 - 1 Nick Darlington (138)
3 Sithi Medagedara (115) 0 - 1 Jeff Reid (116)
4 Domantas Kirklys (111) ½ - ½ Pat Ridley (110)
5 Robert Goodwin (90) 1 - 0 Chris Goy (96)
Final Score: 2 - 3

Submitted By: M. A. Cromwell

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 16th April 2019

Chester 5 Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 David Bryan (135) 1 - 0 Les Simcock (151)
2 Jixin Yang (133) 0 - 1 Gareth Ellis (146)
3 Philip McKeown (135e) 0 - 1 Chris Grier (122)
4 Ian Clayton (104) 0 - 1 Andrew Hughes (118)
5 Nethuli Saram (92) 0 - 1 James Babington (113)
Final Score: 1 - 4

Submitted By: J. Yang

Verified By: M. Whale

Division 4
Tuesday 16th April 2019

Rhyl & Prestatyn 3 Vs Tattenhall
1 Phil Crew (87) ½ - ½ Klaus Tekniepe (75)
2 David Houston (75e) 1 - 0 Orlando Bell (57)
3 Ron Calvert (78) 1 - 0 Mike Dickinson (60)
4 Stuart Hamilton (75) 1 - 0 Ben Newnham (29)
5 -
Final Score: - ½

Played on Tuesday April 9th

Submitted By: T. K. Tekniepe

Verified By: M. Whale

Division 4
Tuesday 16th April 2019

Rhyl & Prestatyn 3 Vs Buckley/Mold 3
1 Phil Crew (87) 0 - 1 Domantas Kirklys (111)
2 David Houston (75e) 1 - 0 Sithi Medagedara (115)
3 Stuart Hamilton (75) 1 - 0 Robert Goodwin (90)
4 Simon Wyn Roberts (82) 1 - 0 Sandi Medagedara (74)
5 -
Final Score: 3 - 1

Very good games by all. A good season all round.

Submitted By: N. Hughes

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 16th April 2019

Colwyn Bay 1 Vs Wrexham
1 David Jameson (185) 0 - 1 Richard Dineley (211)
2 WCM Imogen Camp (171) 0 - 1 Charles Morris (187)
3 Michael Vidler (181) 1 - 0 Piotr Swiech (177)
4 Mark Bastow (164) ½ - ½ Ray Holland (158)
5 Syringa Camp (139) 0 - 1 Peter Fisher (147)
Final Score: -

Verified By: M. Whale

Division 2
Monday 15th April 2019

Holywell Bishops Vs Colwyn Bay 2
1 Max Coventry (146) 0 - 1 Michael Whale (141)
2 Owain Meurig (141) 1 - 0 Tim Soar (125)
3 Haydn Parry (139) ½ - ½ Richard Hibbs (124)
4 Dewi Jones (131) ½ - ½ Danny Heath (113)
5 Paul Taylor (101) 0 - 1 John Simmons (105)
Final Score: 2 - 3

Board 5 for Colwyn Bay, John Simmons

Submitted By: T. J. Soar

Verified By: M. Whale

Division 3
Thursday 11th April 2019

Malpas & Oswestry 2 Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Graham Ives (130) 1 - D
2 John Waller (106) 1 - D
3 Dimitar Kirachen (108) 1 - D
4 Oliver Haugh (30e) 1 - D
Final Score: 4 - 0

Rhyl & Prestatyn unable to raise a side

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: S. M. Lloyd

Division 3
Tuesday 9th April 2019

Chester 7 Vs Holywell Knights
1 Ian Clayton (104) 0 - 1 Dewi Jones (131)
2 Kevin Mitchell ½ - ½ Stephen Williams (125)
3 Mario Scarpa (102) 0 - 1 Paul Taylor (101)
4 Roberto Pino (80) 0 - 1 Richard Drew (96)
Final Score: ½ -

Submitted By: D. Jones

Verified By: S. M. Lloyd

Division 1
Tuesday 9th April 2019

Colwyn Bay 1 Vs Chester 1
1 David Jameson (185) 1 - 0 John Carleton (217)
2 WCM Imogen Camp (171) ½ - ½ Daniel Savidge (187)
3 Michael Vidler (181) ½ - ½ Steve Connor (185)
4 Michael Whale (141) 0 - 1 David Robertson (183)
5 Syringa Camp (139) 0 - 1 David Stuttard (150)
Final Score: 2 - 3

Submitted By: J. J. Carleton

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 9th April 2019

Malpas & Oswestry 1 Vs Chester 2
1 Brian Whyte (184) ½ - ½ Phil Crocker (193)
2 Charles Lowick Higgie (173) ½ - ½ Chris Doran (174)
3 Richard Bryant (174) 0 - 1 Graham Bromley (148)
4 David Bennion (166) ½ - ½ Paul Watson (145)
5 Graham Ives (130) 0 - 1 David Bryan (135)
Final Score: -

Confirmed by CLH

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 9th April 2019

Wrexham Vs Chester 3
1 Richard Dineley (211) 1 - 0 Michael McDonagh (183)
2 Charles Morris (187) 1 - 0 Colm Buckley (185)
3 Piotr Swiech (177) 1 - 0 Ian McLean (165)
4 Ray Holland (158) ½ - ½ Steve Lloyd (140)
5 Peter Fisher (147) 1 - 0 Philip McKeown (135e)
Final Score: - ½

Submitted By: R. D. P. Dineley

Verified By: M. Whale

Knock Out Round
Tuesday 2nd April 2019

Chester KO 2 Vs Wrexham KO
1 David Stuttard (150) 0 - 1 Richard Dineley (211)
2 Graham Bromley (148) ½ - ½ Charles Morris (187)
3 Paul Watson (145) 0 - 1 Piotr Swiech (177)
4 Ray Williams (144) 0 - 1 Ray Holland (158)
5 Steve Lloyd (140) 1 - 0 Peter Fisher (147)
6 David Bryan (135) 0 - 1 Brian Davies (129)
Handicap: -
Final Score: -

Chester needed 2, Wrexham 4.5. Wrexham go through to final.

Submitted By: R. Williams

Verified By: M. Whale

Division 4
Wednesday 27th March 2019

Penyffordd Vs Rhyl & Prestatyn 3
1 Steve Richards (112) 0 - 1 James Babington (113)
2 Gordon Sommerville (103) ½ - ½ David Houston (75e)
3 Mike Friel (69) ½ - ½ Stuart Hamilton (75)
4 Euan Stevenson (92) 0 - 1 Nigel Hughes (70)
5 -
Final Score: 1 - 3

Gordon Summerville played on Board 2,good games like last week.

Submitted By: N. Hughes

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 26th March 2019

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Holywell Bishops
1 Les Simcock (151) 0 - 1 Max Coventry (146)
2 Gareth Ellis (146) ½ - ½ Owain Meurig (141)
3 Michael Williams (129) ½ - ½ Haydn Parry (139)
4 Andrew Hughes (118) ½ - ½ Dewi Jones (131)
5 James Babington (113) 0 - 1 Paul Taylor (101)
Final Score: -

Submitted By: D. Jones

Verified By: M. Whale

Division 2
Monday 25th March 2019

Frodsham 1 Vs Chester 4
1 Mark Cromwell (138) 0 - 1 Graham Bromley (148)
2 Nick Darlington (138) 0 - 1 Ray Williams (144)
3 Roger Stephens (132) 1 - 0 Colin White (134)
4 Roy Julian (120) ½ - ½ John Sutcliffe (123)
5 Pat Ridley (110) 1 - 0 Samuel Burchett (78)
Final Score: -

.

Submitted By: M. A. Cromwell

Verified By: M. Whale

Division 4
Wednesday 20th March 2019

Buckley/Mold 3 Vs Rhyl & Prestatyn 3
1 Kristupas Kirklys (77) 0 - 1 Stuart Hamilton (75)
2 Sandi Medagedara (74) 0 - 1 David Houston (75e)
3 Jamie Glancey (59) 0 - 1 Ron Calvert (78)
4 Osian Bonnett 0 - 1 Nigel Hughes (70)
5 -
Final Score: 0 - 4

Submitted By: N. Hughes

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 19th March 2019

Chester 1 Vs Malpas & Oswestry 1
1 -
2 -
3 -
4 -
5 -
Final Score: 5 - 0

Malpas & Oswestry defaulting League match.

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 19th March 2019

Chester 2 Vs Wrexham
1 Phil Crocker (193) ½ - ½ Charles Morris (187)
2 Chris Doran (174) 1 - 0 Bob Clark (185)
3 Graham Bromley (148) ½ - ½ Piotr Swiech (177)
4 Paul Watson (145) ½ - ½ Ray Holland (158)
5 David Bryan (135) ½ - ½ Peter Fisher (147)
Final Score: 3 - 2

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 19th March 2019

Chester 3 Vs Colwyn Bay 1
1 Michael McDonagh (183) ½ - ½ David Jameson (185)
2 Ian McLean (165) 1 - 0 Michael Vidler (181)
3 James Lee (151) 0 - 1 WCM Imogen Camp (171)
4 Steve Lloyd (140) 1 - 0 Michael Whale (141)
5 David I. Hulme (135) ½ - ½ Syringa Camp (139)
Final Score: 3 - 2

Submitted By: S. M. Lloyd

Verified By: M. Whale

Division 3
Tuesday 19th March 2019

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Chester 6
1 Chris Grier (122) ½ - ½ Ray Williams (144)
2 Andrew Hughes (118) 0 - 1 Steve Williams (123)
3 James Babington (113) 1 - 0 Dave Littlemore (94)
4 David Houston (75e) 1 - 0 Dave Hulme (93)
Final Score: -

Submitted By: A. Hughes

Verified By: S. M. Lloyd

Division 3
Monday 18th March 2019

Holywell Knights Vs Malpas & Oswestry 2
1 Dewi Jones (131) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (173)
2 Stephen Williams (125) 0 - 1 Graham Ives (130)
3 Paul Taylor (101) 1 - 0 Dimitar Kirachen (108)
4 Richard Drew (96) 1 - 0 Oliver Haugh (30e)
Final Score: 2 - 2

Submitted By: D. Jones

Verified By: S. M. Lloyd

Division 2
Wednesday 13th March 2019

Buckley/Mold 1 Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Ifan Rathbone-Jones (161) 1 - 0 Les Simcock (151)
2 Andy Barber (150) 0 - 1 Michael Williams (129)
3 Stephen Dunning (116) ½ - ½ Chris Grier (122)
4 Domantas Kirklys (111) ½ - ½ Andrew Hughes (118)
5 Robert Goodwin (90) 1 - 0 James Babington (113)
Final Score: 3 - 2

Submitted By: M. J. Williams

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 12th March 2019

Chester 4 Vs Colwyn Bay 2
1 Graham Bromley (148) 0 - 1 Michael Whale (141)
2 Paul Watson (145) 1 - 0 Tim Soar (125)
3 Ray Williams (144) 1 - 0 Barrie Wells (125)
4 Colin White (134) 1 - 0 Danny Heath (113)
5 Nick Pendlebury (120e) 1 - 0 Wayne McFadden (72)
Final Score: 4 - 1

Submitted By: B. Wells

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 12th March 2019

Chester 5 Vs Holywell Bishops
1 David Bryan (135) ½ - ½ Max Coventry (146)
2 Jixin Yang (133) ½ - ½ Owain Meurig (141)
3 Ian Clayton (104) ½ - ½ Haydn Parry (139)
4 Nethuli Saram (92) 0 - 1 Dewi Jones (131)
5 D - 1 Paul Taylor (101)
Final Score: -

Submitted By: D. Jones

Verified By: M. Whale

Knock Out Round
Tuesday 12th March 2019

Chester KO Vs Malpas & Oswestry KO
1 John Carleton (217) 1 - 0 Charles Lowick Higgie (173)
2 Michael McDonagh (183) ½ - ½ Richard Bryant (174)
3 Steve Connor (185) 1 - 0 David Bennion (166)
4 David Robertson (183) 1 - 0 David Gostelow (168)
5 Chris Doran (174) 1 - 0 Peter Lovatt (151)
6 Jack Yang (113) 0 - 1 Celeste McCrann (114)
Handicap: -
Final Score: -

Chester target score 4.5; Malpas & Oswestry 2; Chester progress. Submitted by JC, confirmed by CLH.

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: M. Whale

Division 4
Tuesday 12th March 2019

Rhyl & Prestatyn 3 Vs Chester 8
1 Phil Crew (87) 1 -
2 David Houston (75e) 1 -
3 Ron Calvert (78) 1 -
4 Mark Donovan 1 -
5 -
Final Score: 4 - 0

Unfortunately Chester 8 unable to raise a team, therfore Warren agreed for match to be claimed. Nigel

Submitted By: N. Hughes

Verified By: M. Whale

Division 4
Monday 11th March 2019

Frodsham 2 Vs Tattenhall
1 Roy McCormick (99) 1 - 0 Klaus Tekniepe (75)
2 Phil Wright (89) 1 - 0 Orlando Bell (57)
3 Chris Goy (96) 1 - 0 Graham Ashley (62)
4 Frank McGuigan (76) 1 - 0 Malcolm Green (60)
5 -
Final Score: 4 - 0

Submitted By: T. K. Tekniepe

Verified By: M. Whale

Division 4
Monday 11th March 2019

Holywell Rookies Vs Penyffordd
1 Paul Taylor (101) 1 - 0 John Bourne (87)
2 Angus Weir (98) 0 - 1 David Parker-Williams (80)
3 Sue Parry (58) 1 - 0 Mike Friel (69)
4 Adam Haunch (35) 1 - D
5 -
Final Score: 3 - 1

Submitted By: D. Jones

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 5th March 2019

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Frodsham 1
1 Les Simcock (151) 0 - 1 Mark Cromwell (138)
2 Gareth Ellis (146) ½ - ½ Nick Darlington (138)
3 Michael Williams (129) ½ - ½ Jeff Reid (116)
4 Chris Grier (122) 1 - 0 Phil Wright (89)
5 Andrew Hughes (118) 1 - 0 Paul Jones (86)
Final Score: 3 - 2

Submitted By: M. J. Williams

Verified By: M. Whale

Division 4
Tuesday 5th March 2019

Rhyl & Prestatyn 3 Vs Frodsham 2
1 James Babington (113) 1 -
2 David Houston (75e) 1 -
3 Phil Crew (87) 1 -
4 Stuart Hamilton (75) 1 -
5 -
Final Score: 4 - 0

Match rescheduled for 2nd April, unfortunately Frodsham unable to field a team on both occasions, therfore as agreed match claimed.

Submitted By: N. Hughes

Verified By: M. Whale

Division 4
Monday 4th March 2019

Holywell Rookies Vs Tattenhall
1 Paul Taylor (101) 1 - 0 Klaus Tekniepe (75)
2 Angus Weir (98) 1 - 0 Graham Ashley (62)
3 Sue Parry (58) 0 - 1 Malcolm Green (60)
4 Adam Haunch (35) 0 - 1 Ben Newnham (29)
5 -
Final Score: 2 - 2

Submitted By: T. K. Tekniepe

Verified By: M. Whale

Division 1
Thursday 28th February 2019

Colwyn Bay 1 Vs Malpas & Oswestry 1
1 0 - 1 Richard Bryant (174)
2 0 - 1 Charles Lowick Higgie (173)
3 0 - 1 David Bennion (166)
4 0 - 1 Peter Lovatt (151)
5 0 - 1 Celeste McCrann (114)
Final Score: 0 - 5

Message received on the evening of the match, as we were going towards the venue to the effect that Colwyn Bay would have to abandon the match as they couldn't get into their venue. Colwyn Bay Default through unavailability of their venue

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: M. Whale

Division 4
Wednesday 27th February 2019

Buckley/Mold 3 Vs Frodsham 2
1 Domantas Kirklys (111) 1 - 0 Phil Wright (89)
2 Robert Goodwin (90) 1 - 0 Paul Jones (86)
3 Kristupas Kirklys (77) 0 - 1 Chris Goy (96)
4 Jamie Glancey (59) 0 - 1 Frank McGuigan (76)
5 -
Final Score: 2 - 2

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 26th February 2019

Chester 1 Vs Wrexham
1 John Carleton (217) 1 - 0 Richard Dineley (211)
2 Daniel Savidge (187) 0 - 1 Charles Morris (187)
3 Steve Connor (185) 0 - 1 Bob Clark (185)
4 David Robertson (183) 1 - 0 Ray Holland (158)
5 David Stuttard (150) 1 - 0 Peter Fisher (147)
Final Score: 3 - 2

Submitted By: J. J. Carleton

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 26th February 2019

Chester 2 Vs Chester 3
1 Phil Crocker (193) ½ - ½ Michael McDonagh (183)
2 Chris Doran (174) 0 - 1 Ian McLean (165)
3 Graham Bromley (148) ½ - ½ James Lee (151)
4 Paul Watson (145) ½ - ½ Steve Lloyd (140)
5 David Bryan (135) 1 - 0 Philip McKeown (135e)
Final Score: -

Submitted By: S. M. Lloyd

Verified By: M. Whale

Division 3
Tuesday 26th February 2019

Chester 6 Vs Holywell Knights
1 Ray Williams (144) ½ - ½ Dewi Jones (131)
2 Steve Williams (123) ½ - ½ Stephen Williams (125)
3 Dave Littlemore (94) ½ - ½ Paul Taylor (101)
4 Dave Hulme (93) 1 - 0 Richard Drew (96)
Final Score: -

Submitted By: D. Jones

Verified By: S. M. Lloyd

Division 3
Tuesday 26th February 2019

Chester 7 Vs Malpas & Oswestry 2
1 Samuel Burchett (78) 0 - 1 Charles Lowick Higgie (173)
2 Ian Clayton (104) 0 - 1 Graham Ives (130)
3 Mario Scarpa (102) ½ - ½ Celeste McCrann (114)
4 Roberto Pino (80) 0 - 1 John Davies (119)
Final Score: ½ -

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: S. M. Lloyd

Knock Out Round
Monday 25th February 2019

Frodsham KO Vs Malpas & Oswestry KO
1 Mark Cromwell (138) ½ - ½ Charles Lowick Higgie (173)
2 Nick Darlington (138) 0 - 1 Richard Bryant (174)
3 Roger Stephens (132) 0 - 1 David Bennion (166)
4 Roy Julian (120) 0 - 1 Peter Lovatt (151)
5 Jeff Reid (116) 0 - 1 Celeste McCrann (114)
6 Pat Ridley (110) 1 - 0 Oliver Haugh (30e)
Handicap: -
Final Score: -

Malpas & Oswestry made their target of 4 with a little to spare!

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: D. I. Hulme

Division 4
Tuesday 19th February 2019

Chester 8 Vs Penyffordd
1 -
2 -
3 -
4 -
5 -
Final Score: 0 - 4

Chester 8 concede.

Verified By: S. M. Lloyd

Division 2
Tuesday 19th February 2019

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Chester 4
1 Les Simcock (151) ½ - ½ Graham Bromley (148)
2 Gareth Ellis (146) ½ - ½ Paul Watson (145)
3 Michael Williams (129) 0 - 1 Ray Williams (144)
4 Chris Grier (122) ½ - ½ Colin White (134)
5 Andrew Hughes (118) 1 - 0 Samuel Burchett (78)
Final Score: -

Submitted By: M. J. Williams

Verified By: D. I. Hulme

Division 2
Monday 18th February 2019

Frodsham 1 Vs Chester 5
1 Mark Cromwell (138) 1 - 0 Philip McKeown (135e)
2 Nick Darlington (138) 0 - 1 David Bryan (135)
3 Roger Stephens (132) ½ - ½ Jixin Yang (133)
4 Roy Julian (120) 1 - 0 Ian Clayton (104)
5 Jeff Reid (116) 1 - 0 Tony Rafferty (78)
Final Score: -

Match played 11/2/19

Submitted By: M. A. Cromwell

Verified By: D. I. Hulme

Division 4
Monday 18th February 2019

Frodsham 2 Vs Holywell Rookies
1 Pat Ridley (110) ½ - ½ Angus Weir (98)
2 Paul Jones (86) ½ - ½ Sue Parry (58)
3 Chris Goy (96) 1 - 0 Adam Haunch (35)
4 1 - D
5 -
Final Score: 3 - 1

Submitted By: A. Haunch

Verified By: M. Whale

Division 2
Monday 18th February 2019

Holywell Bishops Vs Buckley/Mold 1
1 Owain Meurig (141) ½ - ½ Ifan Rathbone-Jones (161)
2 Haydn Parry (139) 1 - D
3 Dewi Jones (131) 1 - 0 Frank Salt (119)
4 Stephen Williams (125) ½ - ½ Stephen Dunning (116)
5 Paul Taylor (101) ½ - ½ Jonathan Hughes (121)
Final Score: -

Submitted By: D. Jones

Verified By: D. I. Hulme

Division 4
Monday 18th February 2019

Tattenhall Vs Buckley/Mold 3
1 Klaus Tekniepe (75) ½ - ½ Domantas Kirklys (111)
2 Malcolm Green (60) 0 - 1 Sithi Medagedara (115)
3 Graham Ashley (62) 0 - 1 Kristupas Kirklys (77)
4 Ben Newnham (29) 0 - 1 Sandi Medagedara (74)
5 -
Final Score: ½ -

Submitted By: T. K. Tekniepe

Verified By: D. I. Hulme

Division 3
Thursday 14th February 2019

Malpas & Oswestry 2 Vs Chester 6
1 Charles Lowick Higgie (173) ½ - ½ Ray Williams (144)
2 Graham Ives (130) 1 - 0 Steve Williams (123)
3 Celeste McCrann (114) ½ - ½ Dave Littlemore (94)
4 John Davies (119) 1 - 0 Dave Hulme (93)
Final Score: 3 - 1

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: S. M. Lloyd

Division 4
Wednesday 13th February 2019

Buckley/Mold 3 Vs Penyffordd
1 Kristupas Kirklys (77) 0 - 1 Steve Richards (112)
2 Jamie Glancey (59) 1 - 0 David Parker-Williams (80)
3 Harry Wood 0 - 1 Euan Stevenson (92)
4 Osian Bonnett 0 - 1 Mike Friel (69)
5 -
Final Score: 1 - 3

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 12th February 2019

Chester 3 Vs Chester 1
1 Michael McDonagh (183) ½ - ½ John Carleton (217)
2 Ian McLean (165) 0 - 1 Daniel Savidge (187)
3 Steve Lloyd (140) 0 - 1 Steve Connor (185)
4 David I. Hulme (135) 0 - 1 David Robertson (183)
5 Philip McKeown (135e) ½ - ½ David Stuttard (150)
Final Score: 1 - 4

Verified By: D. I. Hulme

Division 1
Tuesday 12th February 2019

Colwyn Bay 1 Vs Chester 2
1 Michael Vidler (181) 0 - 1 Phil Crocker (193)
2 WCM Imogen Camp (171) 0 - 1 Graham Bromley (148)
3 Mark Bastow (164) 1 - 0 Paul Watson (145)
4 Syringa Camp (139) 1 - 0 David Bryan (135)
5 Tim Soar (125) 1 - 0 Colin White (134)
Final Score: 3 - 2

Verified By: D. I. Hulme

Division 3
Tuesday 12th February 2019

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Chester 7
1 Chris Grier (122) 1 - 0 Ian Clayton (104)
2 Andrew Hughes (118) 1 - 0 Mario Scarpa (102)
3 James Babington (113) 1 - 0 Roberto Pino (80)
4 Diego Garcia Lucas (104) 0 - 1 Phil Skippon (76)
Final Score: 3 - 1

Submitted By: A. Hughes

Verified By: S. M. Lloyd

Division 1
Tuesday 12th February 2019

Wrexham Vs Malpas & Oswestry 1
1 Richard Dineley (211) ½ - ½ Brian Whyte (184)
2 Charles Morris (187) 1 - 0 Charles Lowick Higgie (173)
3 Piotr Swiech (177) 1 - 0 Richard Bryant (174)
4 Ray Holland (158) 0 - 1 David Bennion (166)
5 Peter Fisher (147) ½ - ½ Peter Lovatt (151)
Final Score: 3 - 2

Verified By: D. I. Hulme

Division 2
Tuesday 5th February 2019

Chester 4 Vs Holywell Bishops
1 Dan Dowling (99) 0 - 1 Max Coventry (146)
2 Mario Scarpa (102) 0 - 1 Owain Meurig (141)
3 Roberto Pino (80) 0 - 1 Haydn Parry (139)
4 Kevin Mitchell 0 - 1 Dewi Jones (131)
5 Milan Kustos (52) 0 - 1 Paul Taylor (101)
Final Score: 0 - 5

Chester board 3 was ineligible as already played for Chester 5. No penalty applied as advised by Max.

Submitted By: D. Jones

Verified By: D. I. Hulme

Division 2
Tuesday 5th February 2019

Chester 5 Vs Buckley/Mold 1
1 Philip McKeown (135e) 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones (161)
2 Ian Clayton (104) 0 - 1 Andy Barber (150)
3 Nethuli Saram (92) 0 - 1 Frank Salt (119)
4 Tony Rafferty (78) 0 - 1 Stephen Dunning (116)
5 Phil Skippon (76) 0 - 1 Domantas Kirklys (111)
Final Score: 0 - 5

Verified By: D. I. Hulme

Division 2
Monday 4th February 2019

Frodsham 1 Vs Colwyn Bay 2
1 Mark Cromwell (138) ½ - ½ Mark Bastow (164)
2 Nick Darlington (138) ½ - ½ Tim Soar (125)
3 Roger Stephens (132) 0 - 1 Barrie Wells (125)
4 Roy Julian (120) ½ - ½ Danny Heath (113)
5 Jeff Reid (116) 1 - 0 Stephen Paterson (62)
Final Score: -

Submitted By: B. Wells

Verified By: D. I. Hulme

Division 3
Monday 4th February 2019

Holywell Knights Vs Chester 6
1 Dewi Jones (131) 0 - 1 Ray Williams (144)
2 Stephen Williams (125) 1 - 0 Nick Pendlebury (120e)
3 Paul Taylor (101) 1 - D
4 Richard Drew (96) 0 - 1 Dave Hulme (93)
Final Score: 2 - 2

Submitted By: D. Jones

Verified By: S. M. Lloyd

Knock Out Round
Tuesday 29th January 2019

Chester KO 2 Vs Rhyl & Prestatyn KO
1 -
2 -
3 -
4 -
5 -
6 -
Handicap: -
Final Score: 6 - 0

Rhyl has conceded this match

Submitted By: R. Williams

Verified By: M. Whale

Knock Out Round
Tuesday 29th January 2019

Colwyn Bay KO Vs Chester KO
1 Michael Vidler (181) 0 - 1 John Carleton (217)
2 WCM Imogen Camp (171) 0 - 1 Phil Crocker (193)
3 Mark Bastow (164) ½ - ½ Michael McDonagh (183)
4 Michael Whale (141) 0 - 1 David Robertson (183)
5 Syringa Camp (139) 0 - 1 Chris Doran (174)
6 Tim Soar (125) ½ - ½ Ian McLean (165)
Handicap: -
Final Score: 1 - 5

Colwyn Bay target 1.5 Chester target 5; Chester progress

Submitted By: J. J. Carleton

Verified By: M. Whale

Knock Out Round
Tuesday 29th January 2019

Wrexham KO Vs Holywell KO
1 Richard Dineley (211) 1 - 0 Max Coventry (146)
2 Charles Morris (187) 1 - 0 Owain Meurig (141)
3 Piotr Swiech (177) ½ - ½ Haydn Parry (139)
4 Ray Holland (158) 1 - 0 Dewi Jones (131)
5 Peter Fisher (147) 1 - 0 Stephen Williams (125)
6 Brian Davies (129) 1 - 0 Sue Parry (58)
Handicap: -
Final Score: - 5

Wrexham progress having a target score of 5.

Submitted By: R. D. P. Dineley

Verified By: M. Whale

Division 2
Wednesday 23rd January 2019

Buckley/Mold 1 Vs Chester 4
1 - Graham Bromley (148)
2 Andy Barber (150) 1 - 0 Colin White (134)
3 Mark Thomas (132) 0 - 1 John Sutcliffe (123)
4 Domantas Kirklys (111) ½ - ½ Samuel Burchett (78)
5 Robert Goodwin (90) ½ - ½ Nick Pendlebury (120e)
Final Score: 2 - 3

Buckley/Mold Default on Board 1.

Verified By: M. Whale

Division 4
Wednesday 23rd January 2019

Penyffordd Vs Buckley/Mold 3
1 Steve Richards (112) 1 - 0 Sithi Medagedara (115)
2 Gordon Sommerville (103) 1 - 0 Sandi Medagedara (74)
3 John Bourne (87) ½ - ½ Elaine Evans (35)
4 Euan Stevenson (92) 1 - 0 Jamie Glancey (59)
5 -
Final Score: - ½

Verified By: S. M. Lloyd

Division 2
Tuesday 22nd January 2019

Colwyn Bay 2 Vs Chester 5
1 Tim Soar (125) 0 - 1 Jixin Yang (133)
2 Barrie Wells (125) ½ - ½ Jack Yang (113)
3 John Simmons (105) 1 - 0 Ian Clayton (104)
4 Danny Heath (113) 1 - 0 Tony Rafferty (78)
5 Wayne McFadden (72) ½ - ½ Phil Skippon (76)
Final Score: 3 - 2

Submitted By: J. Yang

Verified By: M. Whale

Division 4
Monday 21st January 2019

Tattenhall Vs Rhyl & Prestatyn 3
1 Klaus Tekniepe (75) 0 - 1 James Babington (113)
2 Graham Ashley (62) 1 - 0 Stuart Hamilton (75)
3 Malcolm Green (60) 1 - 0 Nigel Hughes (70)
4 Ben Newnham (29) 0 - 1 David Houston (75e)
5 -
Final Score: 2 - 2

Submitted By: T. K. Tekniepe

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 15th January 2019

Chester 2 Vs Chester 1
1 Phil Crocker (193) ½ - ½ John Carleton (217)
2 Chris Doran (174) 0 - 1 Daniel Savidge (187)
3 Paul Watson (145) 0 - 1 Steve Connor (185)
4 David Bryan (135) 0 - 1 David Robertson (183)
5 Colin White (134) 0 - 1 David Stuttard (150)
Final Score: ½ -

Submitted By: J. J. Carleton

Verified By: M. Whale

Division 3
Tuesday 15th January 2019

Chester 7 Vs Chester 6
1 Roberto Pino (80) 0 - 1 Ray Williams (144)
2 Samuel Burchett (78) ½ - ½ Steve Williams (123)
3 Tony Rafferty (78) 0 - 1 Dave Littlemore (94)
4 Phil Skippon (76) 1 - 0 Dave Hulme (93)
Final Score: -

Submitted By: R. Williams

Verified By: S. M. Lloyd

Division 1
Tuesday 15th January 2019

Malpas & Oswestry 1 Vs Chester 3
1 Brian Whyte (184) 0 - 1 Michael McDonagh (183)
2 Richard Bryant (174) ½ - ½ Ian McLean (165)
3 Charles Lowick Higgie (173) 1 - 0 Steve Lloyd (140)
4 David Bennion (166) 1 - 0 Philip McKeown (135e)
5 Peter Lovatt (151) ½ - ½ Jixin Yang (133)
Final Score: 3 - 2

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: S. M. Lloyd

Division 3
Tuesday 15th January 2019

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Holywell Knights
1 Chris Grier (122) 0 - 1 Dewi Jones (131)
2 Andrew Hughes (118) 0 - 1 Stephen Williams (125)
3 James Babington (113) 0 - 1 Richard Drew (96)
4 Diego Garcia Lucas (104) 1 - 0 Brian Jones (87)
Final Score: 1 - 3

Submitted By: D. Jones

Verified By: S. M. Lloyd

Division 2
Monday 14th January 2019

Frodsham 1 Vs Buckley/Mold 1
1 Mark Cromwell (138) 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones (161)
2 Nick Darlington (138) ½ - ½ Andy Barber (150)
3 Roy Julian (120) ½ - ½ Mark Thomas (132)
4 Jeff Reid (116) ½ - ½ Frank Salt (119)
5 Pat Ridley (110) ½ - ½ Stephen Dunning (116)
Final Score: 2 - 3

Submitted By: M. A. Cromwell

Verified By: M. Whale

Division 4
Wednesday 9th January 2019

Penyffordd Vs Tattenhall
1 John Gorman (163) 1 - 0 Klaus Tekniepe (75)
2 Euan Stevenson (92) 0 - 1 Graham Ashley (62)
3 David Parker-Williams (80) 1 - 0 Malcolm Green (60)
4 Mike Friel (69) 1 - 0 Ben Newnham (29)
5 -
Final Score: 3 - 1

Result corrected and re-input 8/2/19 as advised by Max

Verified By: D. I. Hulme

Division 2
Tuesday 8th January 2019

Chester 5 Vs Chester 4
1 Philip McKeown (135e) 0 - 1 Paul Watson (145)
2 Jixin Yang (133) 1 - 0 Colin White (134)
3 Jack Yang (113) 0 - 1 Joe Nemcek (125)
4 Ian Clayton (104) 1 - 0 Nick Pendlebury (120e)*
5 Nethuli Saram (92) 0 - 1 John Sutcliffe (123)
Final Score: 2 - 3

Chester 4 board 4 was played by Nick Pendlebury (120e).

Submitted By: J. Yang

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 8th January 2019

Colwyn Bay 2 Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Mark Bastow (164) 1 - 0 Les Simcock (151)
2 Tim Soar (125) 0 - 1 Gareth Ellis (146)
3 Barrie Wells (125) 0 - 1 Michael Williams (129)
4 Gareth Crossman 0 - 1 Chris Grier (122)
5 Wayne McFadden (72) 0 - 1 Andrew Hughes (118)
Final Score: 1 - 4

Submitted By: M. J. Williams

Verified By: M. Whale

Division 2
Monday 7th January 2019

Holywell Bishops Vs Frodsham 1
1 Max Coventry (146) ½ - ½ Mark Cromwell (138)
2 Owain Meurig (141) ½ - ½ Nick Darlington (138)
3 Haydn Parry (139) 0 - 1 Roger Stephens (132)
4 Dewi Jones (131) 1 - 0 Roy Julian (120)
5 Paul Taylor (101) 1 - 0 Pat Ridley (110)
Final Score: 3 - 2

Submitted By: M. A. Cromwell

Verified By: M. Whale

Division 4
Monday 7th January 2019

Holywell Rookies Vs Rhyl & Prestatyn 3
1 Angus Weir (98) 1 - 0 Diego Garcia Lucas (104)
2 Sue Parry (58) ½ - ½ Stuart Hamilton (75)
3 Adam Haunch (35) 1 - 0 Nigel Hughes (70)
4 Les Roberts (1) 0 - 1 David Houston (75e)
5 -
Final Score: -

Submitted By: N. Hughes

Verified By: S. M. Lloyd

Bill Davies Cup
Tuesday 11th December 2018

Chester U120 Vs Colwyn Bay U120
1 Jack Yang (113) ½ - ½ John Simmons (105)
2 Ian Clayton (104) 0 - 1 Catriona Coutts (97)
3 Mario Scarpa (102) 1 - 0 Wayne McFadden (72)
4 Dave Littlemore (94) ½ - ½ Stephen Paterson (62)
5 Nethuli Saram (92) 1 - D
Final Score: 3 - 2

Submitted By: J. Yang

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 4th December 2018

Colwyn Bay 2 Vs Holywell Bishops
1 Michael Whale (141) 0 - 1 Max Coventry (146)
2 Tim Soar (125) 1 - 0 Owain Meurig (141)
3 Barrie Wells (125) ½ - ½ Haydn Parry (139)
4 Gareth Crossman 0 - 1 Dewi Jones (131)
5 Wayne McFadden (72) 0 - 1 Stephen Williams (125)
Final Score: -

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 4th December 2018

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Chester 5
1 Les Simcock (151) 1 - 0 Philip McKeown (135e)
2 Gareth Ellis (146) 1 - 0 David Bryan (135)
3 Michael Williams (129) ½ - ½ Jixin Yang (133)
4 Chris Grier (122) 1 - 0 Jack Yang (113)
5 Andrew Hughes (118) 1 - 0 Nethuli Saram (92)
Final Score: - ½

Submitted By: J. Yang

Verified By: M. Whale

Division 4
Tuesday 4th December 2018

Rhyl & Prestatyn 3 Vs Penyffordd
1 Diego Garcia Lucas (104) 1 - 0 Euan Stevenson (92)
2 Stuart Hamilton (75) ½ - ½ David Parker-Williams (80)
3 Nigel Hughes (70) 0 - 1 Mike Friel (69)
4 Mark Donovan 1 - 0
5 -
Final Score: -

Penyffordd only 3 players, had to default board 4.Good games, unlucky.

Submitted By: N. Hughes

Verified By: M. Whale

Division 4
Monday 3rd December 2018

Frodsham 2 Vs Chester 8
1 Roy McCormick (99) 0 - 1 Dan Dowling (99)
2 Phil Wright (89) 1 - 0 Roger Broad (29)
3 Frank McGuigan (76) 1 - 0 Barry Kelly (12)
4 0 - 1 Warren Bates (39)
5 -
Final Score: 2 - 2

Verified By: M. Whale

Division 4
Monday 3rd December 2018

Holywell Rookies Vs Buckley/Mold 3
1 Angus Weir (98) 1 - 0 Sithi Medagedara (115)
2 Sue Parry (58) ½ - ½ Robert Goodwin (90)
3 Adam Haunch (35) 0 - 1 Sandi Medagedara (74)
4 Les Roberts (1) 0 - 1 Osian Bonnett
5 -
Final Score: -

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 27th November 2018

Chester 1 Vs Colwyn Bay 1
1 John Carleton (217) 0 - 1 David Jameson (185)
2 Daniel Savidge (187) 1 - 0 WCM Imogen Camp (171)
3 Steve Connor (185) 1 - 0 Michael Vidler (181)
4 David Robertson (183) 1 - 0 Syringa Camp (139)
5 David Stuttard (150) 0 - 1 Barrie Wells (125)
Final Score: 3 - 2

Submitted By: J. J. Carleton

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 27th November 2018

Chester 2 Vs Malpas & Oswestry 1
1 -
2 -
3 -
4 -
5 -
Final Score: 5 - 0

Match forfeited by Malpas & Oswestry

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 27th November 2018

Chester 3 Vs Wrexham
1 Michael McDonagh (183) ½ - ½ Charles Morris (187)
2 Ian McLean (165) ½ - ½ Bob Clark (185)
3 David I. Hulme (135) 0 - 1 Piotr Swiech (177)
4 Philip McKeown (135e) ½ - ½ Ray Holland (158)
5 Joe Nemcek (125) 0 - 1 Peter Fisher (147)
Final Score: -

Chester board 4 P McKeown

Submitted By: R. D. P. Dineley

Verified By: M. Whale

Division 3
Tuesday 27th November 2018

Rhyl & Prestatyn 2 Vs Malpas & Oswestry 2
1 Chris Grier (122) ½ - ½ Peter Lovatt (151)
2 Andrew Hughes (118) 1 - 0 Graham Ives (130)
3 James Babington (113) 1 - 0 Dimitar Kirachen (108)
4 Diego Garcia Lucas (104) 1 - 0 Oliver Haugh (30e)
Final Score: - ½

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: S. M. Lloyd

Division 2
Monday 26th November 2018

Frodsham 1 Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Mark Cromwell (138) ½ - ½ Les Simcock (151)
2 Nick Darlington (138) 1 - 0 Michael Williams (129)
3 Roger Stephens (132) 1 - 0 Chris Grier (122)
4 Jeff Reid (116) ½ - ½ Andrew Hughes (118)
5 D - 1 James Babington (113)
Final Score: 3 - 2

Roger Stephens had rejoined Frodsham played on board 3. Had notified Mike Whale beforehand. Frodsham defaulted board 5.

Submitted By: M. A. Cromwell

Verified By: M. Whale

Division 3
Monday 26th November 2018

Holywell Knights Vs Chester 7
1 Dewi Jones (131) 1 - 0 Ian Clayton (104)
2 Stephen Williams (125) ½ - ½ Mario Scarpa (102)
3 Paul Taylor (101) 1 - 0 Tony Rafferty (78)
4 Richard Drew (96) ½ - ½ Samuel Burchett (78)
Final Score: 3 - 1

Submitted By: D. Jones

Verified By: S. M. Lloyd

Division 2
Wednesday 21st November 2018

Buckley/Mold 1 Vs Colwyn Bay 2
1 Ifan Rathbone-Jones (161) 1 - 0 Michael Whale (141)
2 Andy Barber (150) 1 - 0 Tim Soar (125)
3 Mark Thomas (132) ½ - ½ Barrie Wells (125)
4 Stephen Dunning (116) 1 - 0 Richard Hibbs (124)
5 Robert Goodwin (90) ½ - ½ Wayne McFadden (72)
Final Score: 4 - 1

Submitted By: T. J. Soar

Verified By: M. Whale

Division 4
Wednesday 21st November 2018

Penyffordd Vs Frodsham 2
1 Steve Richards (112) 1 - 0 Pat Ridley (110)
2 Euan Stevenson (92) 0 - 1 Chris Goy (96)
3 John Bourne (87) 1 - 0 Phil Wright (89)
4 David Parker-Williams (80) 1 - 0 Frank McGuigan (76)
5 -
Final Score: 3 - 1

Result entered 6/2/19; table updated 10/2/19

Verified By: D. I. Hulme

Division 2
Tuesday 20th November 2018

Chester 4 Vs Frodsham 1
1 Graham Bromley (148) ½ - ½ Mark Cromwell (138)
2 Paul Watson (145) ½ - ½ Nick Darlington (138)
3 John Harvey (144) 1 - 0 Roy Julian (120)
4 Joe Nemcek (125) 1 - 0 Chris Goy (96)
5 John Sutcliffe (123) 1 - 0 Phil Wright (89)
Final Score: 4 - 1

Submitted By: M. A. Cromwell

Verified By: M. Whale

Division 4
Tuesday 20th November 2018

Chester 8 Vs Tattenhall
1 Dan Dowling (99) 1 - 0 Graham Ashley (62)
2 Tony McKevitt 1 - 0 Malcolm Green (60)
3 Warren Bates (39) 0 - 1 Ben Newnham (29)
4 Roger Broad (29) 1 - 0 Jay Moore
5 -
Final Score: 3 - 1

Submitted By: T. K. Tekniepe

Verified By: M. Whale

Division 2
Monday 19th November 2018

Holywell Bishops Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Max Coventry (146) ½ - ½ Les Simcock (151)
2 Owain Meurig (141) 1 - 0 Michael Williams (129)
3 Dewi Jones (131) ½ - ½ Chris Grier (122)
4 Stephen Williams (125) 1 - 0 Andrew Hughes (118)
5 Paul Taylor (101) 1 - 0 Diego Garcia Lucas (104)
Final Score: 4 - 1

Submitted By: D. Jones

Verified By: M. Whale

Division 3
Tuesday 13th November 2018

Chester 6 Vs Malpas & Oswestry 2
1 Ray Williams (144) 1 - 0 Dave Ashton (136)
2 Steve Williams (123) ½ - ½ John Davies (119)
3 Dave Littlemore (94) ½ - ½ Dimitar Kirachen (108)
4 1 - 0
Final Score: 3 - 1

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: S. M. Lloyd

Division 3
Tuesday 13th November 2018

Chester 7 Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Ian Clayton (104) 0 - 1 Andrew Hughes (118)
2 Mario Scarpa (102) 0 - 1 James Babington (113)
3 Tony Rafferty (78) 0 - 1 Diego Garcia Lucas (104)
4 Roberto Pino (80) 0 - 1 Stuart Hamilton (75)
Final Score: 0 - 4

Submitted By: A. Hughes

Verified By: S. M. Lloyd

Division 1
Tuesday 13th November 2018

Malpas & Oswestry 1 Vs Chester 1
1 Brian Whyte (184) ½ - ½ John Carleton (217)
2 Richard Bryant (174) 0 - 1 Daniel Savidge (187)
3 Charles Lowick Higgie (173) 1 - 0 David Robertson (183)
4 David Bennion (166) 0 - 1 David Stuttard (150)
5 Peter Lovatt (151) ½ - ½ John Sutcliffe (123)
Final Score: 2 - 3

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 13th November 2018

Wrexham Vs Chester 2
1 Richard Dineley (211) ½ - ½ Phil Crocker (193)
2 Charles Morris (187) 1 - 0 Rokas Valantinas (179)
3 Bob Clark (185) ½ - ½ Chris Doran (174)
4 D - 1 Paul Watson (145)
5 Ray Holland (158) ½ - ½ David Bryan (135)
Final Score: -

Submitted By: R. D. P. Dineley

Verified By: M. Whale

Division 4
Wednesday 7th November 2018

Buckley/Mold 3 Vs Tattenhall
1 David Heitch (103) 1 - 0 Alan Inglis (71)
2 Robert Goodwin (90) 1 - 0 Malcolm Green (60)
3 Jamie Glancey (59) 0 - 1 Graham Ashley (62)
4 Kristupas Kirklys (77) 1 - 0 Mike Dickinson (60)
5 -
Final Score: 3 - 1

Verified By: S. M. Lloyd

Division 4
Wednesday 7th November 2018

Penyffordd Vs Chester 8
1 John Bourne (87) ½ - ½ Dan Dowling (99)
2 Euan Stevenson (92) 0 - 1 Tony McKevitt
3 David Parker-Williams (80) 1 - 0 Warren Bates (39)
4 Mike Friel (69) 1 - D
5 -
Final Score: -

Result entered 6/2/19

Verified By: D. I. Hulme

Division 2
Tuesday 6th November 2018

Colwyn Bay 2 Vs Chester 4
1 Michael Whale (141) 0 - 1 Graham Bromley (148)
2 Tim Soar (125) ½ - ½ John Harvey (144)
3 Barrie Wells (125) 0 - 1 Colin White (134)
4 Richard Hibbs (124) 0 - 1 Joe Nemcek (125)
5 John Simmons (105) 1 - 0 John Sutcliffe (123)
Final Score: -

Submitted By: T. J. Soar

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 6th November 2018

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Buckley/Mold 1
1 Les Simcock (151) 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones (161)
2 Michael Williams (129) ½ - ½ Mark Thomas (132)
3 Chris Grier (122) 1 - 0 Quentin Dodd (126)
4 Andrew Hughes (118) 1 - 0 Sithi Medagedara (115)
5 James Babington (113) 1 - 0 Domantas Kirklys (111)
Final Score: -

Submitted By: M. J. Williams

Verified By: M. Whale

Division 2
Monday 5th November 2018

Holywell Bishops Vs Chester 5
1 Max Coventry (146) ½ - ½ Ian McLean (165)
2 Owain Meurig (141) 0 - 1 David Bryan (135)
3 Haydn Parry (139) ½ - ½ Jixin Yang (133)
4 Dewi Jones (131) 1 - 0 Jack Yang (113)
5 Paul Taylor (101) ½ - ½ Ian Clayton (104)
Final Score: -

Submitted By: D. Jones

Verified By: M. Whale

Division 4
Monday 5th November 2018

Holywell Rookies Vs Frodsham 2
1 Terry Scott (89) ½ - ½ Roy McCormick (99)
2 Sue Parry (58) 1 - 0 Chris Goy (96)
3 Adam Haunch (35) 0 - 1 Phil Wright (89)
4 Les Roberts (1) 0 - 1 Paul Jones (86)
5 -
Final Score: -

Verified By: M. Whale

Bill Davies Cup
Tuesday 30th October 2018

Chester U120 Vs Malpas & Oswestry U120
1 Jack Yang (113) 0 - 1 Dimitar Kirachen (108)
2 Ian Clayton (104) 1 - 0 David Parker-Williams (80)
3 Mario Scarpa (102) 1 - 0 Mike Friel (69)
4 Nethuli Saram (92) 1 - 0 Oliver Haugh (30e)
5 Phil Skippon (76) 0 - 1 Graeme Campbell (26)
Final Score: 3 - 2

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: M. Whale

Bill Davies Cup
Tuesday 30th October 2018

Rhyl & Prestatyn U120 Vs Colwyn Bay U120
1 Andrew Hughes (118) ½ - ½ Danny Heath (113)
2 James Babington (113) 1 - 0 John Simmons (105)
3 Phil Crew (87) ½ - ½ Peter Coutts (92)
4 Simon Wyn Roberts (82) 0 - 1 Wayne McFadden (72)
5 Stuart Hamilton (75) 0 - 1 Stephen Paterson (62)
Final Score: 2 - 3

Submitted By: A. Hughes

Verified By: M. Whale

Division 3
Thursday 25th October 2018

Malpas & Oswestry 2 Vs Chester 7
1 Colin Mace (122) 0 - 1 John Harvey (144)*
2 Celeste McCrann (114) 1 - 0 Mario Scarpa (102)
3 Dimitar Kirachen (108) 0 - 1 Ian Clayton (104)
4 David Thomas (100) 1 - 0 Roberto Pino (80)
Final Score: 3 - 1

*John Harvey was ineligible being nominated for a higher division team. His game is a win to Malpas for the purpose of the match result

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: S. M. Lloyd

Division 1
Tuesday 23rd October 2018

Chester 3 Vs Chester 2
1 * ½ - ½
2 Michael McDonagh (183) 0 - 1 Rokas Valantinas (179)
3 Ian McLean (165) ½ - ½ Paul Watson (145)
4 James Lee (151) ½ - ½ Graham Bromley (148)
5 Steve Lloyd (140) 0 - 1 David Bryan (135)
Final Score: -

* Board 1 game between Colm Buckley and Phil Crocker was played on 2nd October

Verified By: S. M. Lloyd

Division 1
Tuesday 23rd October 2018

Colwyn Bay 1 Vs Malpas & Oswestry 1
1 David Jameson (185) 1 - 0 Charles Lowick Higgie (173)
2 WCM Imogen Camp (171) ½ - ½ Richard Bryant (174)
3 Michael Vidler (181) 1 - 0 David Bennion (166)
4 Syringa Camp (139) ½ - ½ Peter Lovatt (151)
5 Barrie Wells (125) 1 - 0 Celeste McCrann (114)
Final Score: 4 - 1

Played at The Carden Arms, Tilston as Colwyn Bay's venue was not available. Colwyn Bay had white on odds. Match was far closer than the scoreline suggests.

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 23rd October 2018

Wrexham Vs Chester 1
1 Richard Dineley (211) ½ - ½ John Carleton (217)
2 Bob Clark (185) 0 - 1 Daniel Savidge (187)
3 Charles Morris (187) 1 - 0 David Robertson (183)
4 Piotr Swiech (177) 1 - 0 David Stuttard (150)
5 Ray Holland (158) ½ - ½ John Sutcliffe (123)
Final Score: 3 - 2

Submitted By: R. D. P. Dineley

Verified By: M. Whale

Division 2
Wednesday 17th October 2018

Buckley/Mold 1 Vs Holywell Bishops
1 Ifan Rathbone-Jones (161) ½ - ½ Max Coventry (146)
2 Andy Barber (150) ½ - ½ Haydn Parry (139)
3 Mark Thomas (132) 0 - 1 Dewi Jones (131)
4 Stephen Dunning (116) 0 - 1 Stephen Williams (125)
5 Quentin Dodd (126) 1 - 0 Paul Taylor (101)
Final Score: 2 - 3

Submitted By: D. Jones

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 16th October 2018

Chester 4 Vs Rhyl & Prestatyn 1
1 Graham Bromley (148) 1 - 0 Gareth Ellis (146)
2 Ray Williams (144) 1 - 0 Michael Williams (129)
3 Paul Watson (145) ½ - ½ Andrew Hughes (118)
4 Colin White (134) 1 - 0 Diego Garcia Lucas (104)
5 John Sutcliffe (123) ½ - ½ David Houston (75e)
Final Score: 4 - 1

Submitted By: A. Hughes

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 16th October 2018

Chester 5 Vs Frodsham 1
1 Jixin Yang (133) 0 - 1 Mark Cromwell (138)
2 Jack Yang (113) 1 - 0 Nick Darlington (138)
3 Ian Clayton (104) ½ - ½ Pat Ridley (110)
4 Nethuli Saram (92) 1 - 0 Jeff Reid (116)
5 Roberto Pino (80) 0 - 1 Phil Wright (89)
Final Score: -

Submitted By: J. Yang

Verified By: M. Whale

Division 4
Tuesday 16th October 2018

Rhyl & Prestatyn 3 Vs Holywell Rookies
1 Phil Crew (87) 1 - 0 Paul Taylor (101)
2 Simon Wyn Roberts (82) ½ - ½ Terry Scott (89)
3 Stuart Hamilton (75) ½ - ½ Sue Parry (58)
4 Nigel Hughes (70) 0 - 1 Adam Haunch (35)
5 Mark Donovan 0 - 1 Angus Weir (98)
Final Score: 2 - 2

Overall a good match, with the game between Sue and Stuart reaching a particularly interesting endgame.The 5th game was a grading game. Agreed good games.

Submitted By: N. Hughes

Verified By: M. Whale

Division 4
Monday 15th October 2018

Frodsham 2 Vs Buckley/Mold 3
1 Pat Ridley (110) 1 - 0 Sithi Medagedara (115)
2 Phil Wright (89) 0 - 1 Domantas Kirklys (111)
3 Paul Jones (86) ½ - ½ Sandi Medagedara (74)
4 Tom Coates (73e) 0 - 1 Kristupas Kirklys (77)
5 -
Final Score: -

Verified By: M. Whale

Division 4
Monday 15th October 2018

Tattenhall Vs Penyffordd
1 Klaus Tekniepe (75) ½ - ½ Steve Richards (112)
2 Graham Ashley (62) ½ - ½ John Bourne (87)
3 Malcolm Green (60) 0 - 1 David Parker-Williams (80)
4 Mike Dickinson (60) 0 - 1 Mike Friel (69)
5 -
Final Score: -

Pen y Ffordd board 1 was Steve Richards (112) who is a Wrexham player - Match played Monday Dec 10th

Submitted By: T. K. Tekniepe

Verified By: M. Whale

Division 3
Thursday 11th October 2018

Malpas & Oswestry 2 Vs Holywell Knights
1 Colin Mace (122) 0 - 1 Dewi Jones (131)
2 John Davies (119) 0 - 1 Stephen Williams (125)
3 Dimitar Kirachen (108) 1 - 0 Richard Drew (96)
4 John Waller (106) 1 - 0 Brian Jones (87)
Final Score: 2 - 2

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: S. M. Lloyd

Division 1
Tuesday 9th October 2018

Chester 1 Vs Chester 3
1 John Carleton (217) ½ - ½ Colm Buckley (185)
2 Daniel Savidge (187) ½ - ½ Michael McDonagh (183)
3 Steve Connor (185) 1 - 0 Steve Lloyd (140)
4 David Robertson (183) 1 - 0 Keith Emerton (124)
5 David Stuttard (150) ½ - ½ Joe Nemcek (125)
Final Score: -

Submitted By: J. J. Carleton

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 9th October 2018

Chester 2 Vs Colwyn Bay 1
1 Phil Crocker (193) ½ - ½ David Jameson (185)
2 Rokas Valantinas (179) 1 - 0 Michael Vidler (181)
3 Chris Doran (174) ½ - ½ Mark Bastow (164)
4 Graham Bromley (148) 1 - 0 Tim Soar (125)
5 Paul Watson (145) 1 - 0 Barrie Wells (125)
Final Score: 4 - 1

Verified By: M. Whale

Division 3
Tuesday 9th October 2018

Chester 6 Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Ray Williams (144) 1 - 0 Chris Grier (122)
2 Steve Williams (123) ½ - ½ Andrew Hughes (118)
3 Dave Littlemore (94) ½ - ½ Diego Garcia Lucas (104)
4 Dave Hulme (93) 1 - 0 Stuart Hamilton (75)
Final Score: 3 - 1

Submitted By: R. Williams

Verified By: S. M. Lloyd

Division 3
Tuesday 9th October 2018

Chester 7 Vs Buckley/Mold 2
1 Mario Scarpa (102) ½ - ½ Stephen Dunning (116)
2 Ian Clayton (104) 0 - 1 Sithi Medagedara (115)
3 Roberto Pino (80) 0 - 1 Robert Goodwin (90)
4 Phil Skippon (76) ½ - ½ Sandi Medagedara (74)
Final Score: 1 - 3

Division 1
Tuesday 9th October 2018

Malpas & Oswestry 1 Vs Wrexham
1 Brian Whyte (184) 0 - 1 Richard Dineley (211)
2 Richard Bryant (174) 0 - 1 Bob Clark (185)
3 Charles Lowick Higgie (173) ½ - ½ Piotr Swiech (177)
4 David Bennion (166) ½ - ½ Ray Holland (158)
5 D - 1 Peter Fisher (147)
Final Score: 1 - 4

Submitted By: R. D. P. Dineley

Verified By: M. Whale

Division 2
Wednesday 3rd October 2018

Buckley/Mold 1 Vs Chester 5
1 Ifan Rathbone-Jones (161) 0 - 1 Ian McLean (165)
2 Andy Barber (150) ½ - ½ David Bryan (135)
3 Richard Owens (141) 0 - 1 Jixin Yang (133)
4 Mark Thomas (132) 1 - 0 Jack Yang (113)
5 Stephen Dunning (116) 1 - 0 Ian Clayton (104)
Final Score: -

Submitted By: J. Yang

Verified By: M. Whale

Division 4
Tuesday 2nd October 2018

Chester 8 Vs Buckley/Mold 3
1 Nethuli Saram (92) ½ - ½ Robert Goodwin (90)
2 Tony McKevitt ½ - ½ Domantas Kirklys (111)
3 Warren Bates (39) 1 - 0 Jamie Glancey (59)
4 Roger Broad (29) 0 - 1 Kristupas Kirklys (77)
5 -
Final Score: 2 - 2

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 2nd October 2018

Colwyn Bay 2 Vs Frodsham 1
1 Michael Whale (141) 0 - 1 Mark Cromwell (138)
2 Tim Soar (125) ½ - ½ Nick Darlington (138)
3 Barrie Wells (125) 1 - 0 Roy Julian (120)
4 Gareth Crossman 0 - 1 Jeff Reid (116)
5 Wayne McFadden (72) ½ - ½ Pat Ridley (110)
Final Score: 2 - 3

Verified By: M. Whale

Division 1
Tuesday 2nd October 2018

Chester 3 Vs Chester 2
1 Colm Buckley (185)* ½ - ½ Phil Crocker (193)
2 -
3 -
4 -
5 -
Final Score: ½ - ½

* Match played earlier.

Division 4
Monday 1st October 2018

Frodsham 2 Vs Rhyl & Prestatyn 3
1 Pat Ridley (110) 1 - 0 James Babington (113)
2 Chris Goy (96) ½ - ½ Phil Crew (87)
3 Phil Wright (89) 0 - 1 Stuart Hamilton (75)
4 Paul Jones (86) 1 - 0 Nigel Hughes (70)
5 -
Final Score: -

Verified By: M. Whale

Division 2
Monday 1st October 2018

Holywell Bishops Vs Chester 4
1 Max Coventry (146) 0 - 1 Graham Bromley (148)
2 Owain Meurig (141) 0 - 1 Colin White (134)
3 Haydn Parry (139) ½ - ½ Joe Nemcek (125)
4 Dewi Jones (131) ½ - ½ Keith Emerton (124)
5 Paul Taylor (101) 0 - 1 John Sutcliffe (123)
Final Score: 1 - 4

A pleasant sociable evening

Submitted By: K. Emerton

Verified By: M. Whale

Division 4
Monday 1st October 2018

Tattenhall Vs Holywell Rookies
1 Alan Inglis (71) 1 - 0 Angus Weir (98)
2 Graham Ashley (62) 1 - 0 Terry Scott (89)
3 Orlando Bell (57) 0 - 1 Brian Jones (87)
4 Mike Dickinson (60) ½ - ½ Sue Parry (58)
5 -
Final Score: -

Submitted By: T. K. Tekniepe

Verified By: M. Whale

Bill Davies Cup
Tuesday 25th September 2018

Chester U120 Vs Buckley/Mold U120
1 Jack Yang (113) 1 - 0 Frank Salt (119)
2 Ian Clayton (104) 0 - 1 Stephen Dunning (116)
3 Mario Scarpa (102) ½ - ½ Robert Goodwin (90)
4 Nethuli Saram (92) 1 - 0 Sandi Medagedara (74)
5 -
Final Score: -

1. Chester board 4 was played by Nethuli Saram (92). 2. Both captains agreed to default board 5. 3. Great performance of all the junior players in this match!

Submitted By: J. Yang

Verified By: M. Whale

Bill Davies Cup
Tuesday 25th September 2018

Colwyn Bay U120 Vs Frodsham U120
1 Danny Heath (113) 1 - 0 Jeff Reid (116)
2 John Simmons (105) ½ - ½ Pat Ridley (110)
3 Peter Coutts (92) ½ - ½ Roy McCormick (99)
4 Wayne McFadden (72) ½ - ½ Chris Goy (96)
5 Stephen Paterson (62) 1 - 0 Phil Wright (89)
Final Score: -

Board 2 Colwyn Bay was John Simmons who shouldn't be registered for Rhyl/Prestatyn.

Submitted By: T. J. Soar

Verified By: M. Whale

Bill Davies Cup
Tuesday 25th September 2018

Rhyl & Prestatyn U120 Vs Holywell U120
1 James Babington (113) 1 - 0 Paul Taylor (101)
2 Diego Garcia Lucas (104) 1 - 0 Richard Drew (96)
3 Simon Wyn Roberts (82) 0 - 1 Terry Scott (89)
4 Stuart Hamilton (75) 1 - 0 Brian Jones (87)
5 Nigel Hughes (70) ½ - ½ Sue Parry (58)
Final Score: -

Submitted By: A. Hughes

Verified By: M. Whale

Bill Davies Cup
Monday 24th September 2018

Tattenhall U120 Vs Malpas & Oswestry U120
1 Klaus Tekniepe (75) 0 - 1 Celeste McCrann (114)
2 Alan Inglis (71) 0 - 1 Dimitar Kirachen (108)
3 Malcolm Green (60) 0 - 1 Euan Stevenson (92)
4 Graham Ashley (62) 1 - 0 David Parker-Williams (80)
5 Ben Newnham (29) 1 - 0 Oliver Haugh (30e)
Final Score: 2 - 3

Malpas & Oswestry 3. Euan Stevenson, 4. David Parker-Williams, 5. Oliver Haugh. Tattenhall bd 4 Graham Ashley. We would like to thank Tattenhall for their hospitality.

Submitted By: C. Lowick Higgie

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 18th September 2018

Chester 4 Vs Buckley/Mold 1
1 Colin White (134) 0 - 1 Ifan Rathbone-Jones (161)
2 Joe Nemcek (125) ½ - ½ Andy Barber (150)
3 Keith Emerton (124) 0 - 1 Mark Thomas (132)
4 John Sutcliffe (123) ½ - ½ Quentin Dodd (126)
5 Steve Williams (123) ½ - ½ Stephen Dunning (116)
Final Score: -

Submitted By: K. Emerton

Verified By: S. M. Lloyd

Division 2
Tuesday 18th September 2018

Chester 5 Vs Colwyn Bay 2
1 David Bryan (135) 1 - 0 Michael Whale (141)
2 Jixin Yang (133) 1 - 0 Tim Soar (125)
3 Jack Yang (113) 0 - 1 Barrie Wells (125)
4 Ian Clayton (104) ½ - ½ Danny Heath (113)
5 Roberto Pino (80) 0 - 1 John Simmons (105)
Final Score: -

Submitted By: J. Yang

Verified By: M. Whale

Division 4
Monday 17th September 2018

Holywell Rookies Vs Chester 8
1 Paul Taylor (101) 0 - 1 Dan Dowling (99)
2 Terry Scott (89) 0 - 1 Tony McKevitt
3 Sue Parry (58) 1 - D
4 Adam Haunch (35) 1 - D
5 -
Final Score: 2 - 2

Submitted By: D. Jones

Verified By: M. Whale

Division 3
Thursday 13th September 2018

Malpas & Oswestry 2 Vs Buckley/Mold 2
1 Graham Ives (130) ½ - ½ Quentin Dodd (126)
2 Colin Mace (122) ½ - ½ Frank Salt (119)
3 John Davies (119) 1 - 0 Sithi Medagedara (115)
4 Dimitar Kirachen (108) 1 - 0 Sandi Medagedara (74)
Final Score: 3 - 1

Submitted By: C. Lowick Higgie

Division 1
Tuesday 11th September 2018

Chester 1 Vs Chester 2
1 John Carleton (217) 1 - 0 Phil Crocker (193)
2 Daniel Savidge (187) 1 - D *
3 Steve Connor (185) ½ - ½ Chris Doran (174)
4 David Robertson (183) 1 - 0 Graham Bromley (148)
5 Ray Williams (144) 1 - 0 Paul Watson (145)
Final Score: - ½

Chester 2, board 2 failed to arrive

Submitted By: J. J. Carleton

Verified By: S. M. Lloyd

Division 1
Tuesday 11th September 2018

Chester 3 Vs Malpas & Oswestry 1
1 Colm Buckley (185) 0 - 1 Richard Bryant (174)
2 Michael McDonagh (183) 1 - 0 Charles Lowick Higgie (173)
3 Ian McLean (165) 0 - 1 David Bennion (166)
4 Robert Killeen (154) 1 - 0 Graham Ives (130)
5 Steve Lloyd (140) 1 - 0 John Davies (119)
Final Score: 3 - 2

Submitted By: S. M. Lloyd

Verified By: S. M. Lloyd

Division 3
Tuesday 11th September 2018

Chester 6 Vs Chester 7
1 -
2 -
3 -
4 -
Final Score: 4 - 0

Chester 7 has conceded this match

Submitted By: R. Williams

Verified By: S. M. Lloyd

Division 1
Tuesday 11th September 2018

Wrexham Vs Colwyn Bay 1
1 Richard Dineley (211) 1 - 0 David Jameson (185)
2 Bob Clark (185) 1 - 0 Michael Vidler (181)
3 Piotr Swiech (177) 1 - 0 Mark Bastow (164)
4 Ray Holland (158) 1 - 0 Michael Whale (141)
5 Peter Fisher (147) ½ - ½ Tim Soar (125)
Final Score: - ½

Submitted By: R. D. P. Dineley

Verified By: S. M. Lloyd

Division 3
Monday 10th September 2018

Holywell Knights Vs Rhyl & Prestatyn 2
1 Dewi Jones (131) ½ - ½ Chris Grier (122)
2 Stephen Williams (125) 1 - 0 Andrew Hughes (118)
3 Paul Taylor (101) 1 - 0 James Babington (113)
4 Richard Drew (96) ½ - ½ Diego Garcia Lucas (104)
Final Score: 3 - 1

Submitted By: D. Jones

Verified By: S. M. Lloyd

Division 4
Wednesday 5th September 2018

Penyffordd Vs Holywell Rookies
1 D - 1 Paul Taylor (101)
2 D - 1 Terry Scott (89)
3 D - 1 Sue Parry (58)
4 D - 1 Adam Haunch (35)
5 -
Final Score: 0 - 4

Submitted By: D. Jones

Verified By: M. Whale

Division 2
Tuesday 4th September 2018

Chester 4 Vs Chester 5
1 John Harvey (144) 1 - 0 Ian McLean (165)
2 Colin White (134) ½ - ½ David Bryan (135)
3 Joe Nemcek (125) 0 - 1 Jixin Yang (133)
4 Keith Emerton (124) ½ - ½ Jack Yang (113)
5 John Sutcliffe (123) 1 - 0 Ian Clayton (104)
Final Score: 3 - 2

Submitted By: J. Yang

Verified By: S. M. Lloyd

Division 4
Tuesday 4th September 2018

Chester 8 Vs Rhyl & Prestatyn 3
1 Dan Dowling (99) 1 - 0 Phil Crew (87)
2 Tony McKevitt ½ - ½ Simon Wyn Roberts (82)
3 Craig Schulte 0 - 1 Stuart Hamilton (75)
4 Roger Broad (29) 0 - 1 Nigel Hughes (70)
5 Barry Kelly (12) 1 - 0 Mark Donovan
Final Score: -

Submitted By: N. Hughes

Verified By: S. M. Lloyd

Division 2
Tuesday 4th September 2018

Rhyl & Prestatyn 1 Vs Colwyn Bay 2
1 Les Simcock (151) ½ - ½ Michael Whale (141)
2 Gareth Ellis (146) 1 - 0 Tim Soar (125)
3 Michael Williams (129) ½ - ½ Barrie Wells (125)
4 Chris Grier (122) ½ - ½ Richard Hibbs (124)
5 Andrew Hughes (118) 1 - 0 Wayne McFadden (72)
Final Score: -

Verified By: M. Whale

Division 4
Monday 3rd September 2018

Tattenhall Vs Frodsham 2
1 Klaus Tekniepe (75) 0 - 1 Roy McCormick (99)
2 Alan Inglis (71) 0 - 1 Chris Goy (96)
3 Ben Newnham (29) 0 - 1 Phil Wright (89)
4 Jay Moore 0 - 1 Jim McPhillips (82)
5 -
Final Score: 0 - 4

Frod No 1 was Roy McCormick, Tatt No 4 was Jay Moore

Submitted By: T. K. Tekniepe

Verified By: M. Whale

Division 2
Monday 3rd September 2018

Frodsham 1 Vs Holywell Bishops
1 Mark Cromwell (138) 1 - 0 Max Coventry (146)
2 Nick Darlington (138) 1 - 0 Haydn Parry (139)
3 Roy Julian (120) 0 - 1 Stephen Williams (125)
4 Jeff Reid (116) ½ - ½ Paul Taylor (101)
5 Pat Ridley (110) ½ - ½ Sue Parry (58)
Final Score: 3 - 2

Submitted By: M. A. Cromwell

Verified By: S. M. Lloyd